Architekt Martin Skoček stojí za viacerými kvalitnými realizáciami, ktoré formujú súčasnú tvár Bratislavy. Jeho rukopis nesie ikonická kaviareň Pán Králiček, bar After či revitalizácia fasády na Obchodnej ulici. K jeho výrazným projektom patrí aj Byt 29A, v ktorom prepojil historický charakter budovy s modernými priestorovými a materiálovými riešeniami. Výsledkom je jedinečný interiér s premyslenou kompozíciou a nekonvenčnou atmosférou.
Autor: Matej Hakár
Ateliér vedený architektom Martinom Skočekom má na svojom konte už niekoľko realizácií, ktoré zvýšili kvalitu bratislavských interiérov. V roku 2017 pod jeho taktovkou vznikli vnútorné priestory vyhľadávanej kaviarne Pán Králiček na Budovateľskej ulici. O štyri roky neskôr pre rovnakého investora a na rovnakej ulici navrhol Martin Skoček priestory malého baru After, ktorý zabojoval aj o získanie prestížneho ocenenia CE ZA AR 2022. Do jeho portfólia patrí aj prevádzka Fach na prízemí Pálffyho paláca na Ventúrskej ulici.
V spolupráci s Jakub Kolarovič Architects zmenil tiež podobu Obchodnej ulice. V roku 2019 bola na základe ich návrhu dokončená revitalizácia fasády jedného z domov, ktorý sa na tejto ulici nachádza.
„Cieľom revitalizácie fasády bolo prispôsobenie parteru súčasným požiadavkám pre komerčné priestory a s tým spojené „očistenie“ fasády od reklamného nánosu predošlých prevádzok. Jestvujúce vstupné portály priestorov boli odstránené a nahradené bezrámovými preskleniami s centrálnymi artikulovanými vstupmi,“ priblížil projekt Jakub Kolarovič.
Okrem týchto verejne známych zámerov má Martin Skoček vo svojom portfóliu aj viacero súkromných interiérov. V roku 2022 bola dokončená realizácia zprojektu s názvom Byt 29A v bratislavskom Starom Meste. Riešený obytný priestor sa nachádza v budove z 20. rokov minulého storočia, ktorú navrhol Klement Šilinger.
Byt prešiel pod taktovkou architekta premyslenou zmenou dispozičného riešenia. Odstránených bolo niekoľko priečok, vďaka čomu mohla na mieste pôvodných troch izieb vzniknúť jedna rozsiahla denná miestnosť. Zvyšok dispozície bol následne vyhradený pre hlavnú spálňu, detskú izbu a atypicky riešenú kúpeľňu s doplnkovým šatníkom umiestneným pri vstupe do bytu.
„Pôvodne priečne delený priestor sa otvára vo všetkých smeroch, čím vznikajú dlhé priehľady. Dopomáha im aj tvarovanie stavebných otvorov v strednej nosnej stene, ktoré sú zároveň protipólom k pôvodným oknám na fasáde. Všetko ostatné je len nábytok, ktorý je nositeľom svojej funkčnej roviny,“ približuje projekt jeho autor.
Dominantou dennej miestnosti sa jednoznačne stala kuchynská linka s výrazným nerezovým barovým ostrovom a úložnými priestormi výškovo odsadenými od podlahy aj od stropu. Takmer celú dĺžku ostrova zaberá čierny drez, plynulo prechádzajúci do varnej dosky. Osvetlenie tejto časti miestnosti je zabezpečené sériou čiernych prisadených svietidiel.
Súčasťou kuchynskej linky je zároveň aj dvojica modulov, v ktorých sa nachádzajú všetky spotrebiče a ktoré je možné v prípade potreby uzavrieť pred zrakmi obyvateľov aj návštevníkov bytu. Zvyšné dva odsadené moduly slúžia ako úložný priestor. Toto atypické riešenie kuchyne robí z jednotlivých jej súčastí solitéry, ktoré v priestore neplnia len svoju základnú funkciu, ale stávajú sa tiež súčasťou premyslenej priestorovej a hmotovej kompozície celého bytu.
Medzi kuchynskou linkou a obývacou časťou bytu bol následne umiestnený jedálenský stôl a štvorica stoličiek z ohýbaného dreva českej značky TON. Nad jedálenským kútom sa týčia výrazné závesné svietidlá. Poslednou, nemenej dôležitou súčasťou dennej miestnosti je svetlosivá sedačka, ktorá dominuje obývacej izbe. Doplnená je o obrazy, ktoré do celej miestnosti vnášajú farebný akcent.
Dominantou hlavnej spálne sa bezpochyby stala manželská posteľ. Jej čelo plynule prechádza až na podlahu, vďaka čomu zároveň plní funkciu koberca. Celkovú atmosféru tejto miestnosti navyše podčiarkujú závesy, ktoré za sebou ukrývajú všetok potrebný úložný priestor, a odhalený železobetónový rebrový strop.
V detskej izbe sa okrem postele, nočného stolíka a úložných priestorov umiestnených za závesom nachádza tiež vyvýšená hracia plocha, na ktorú sa dá dostať za pomoci dreveného rebríka. Rovnako ako v spálni, tak aj v detskej izbe dominujú najmä neutrálne tóny, svetlé drevo a akcentujúci železobetónový rebrový strop.
Poslednou riešenou miestnosťou je vstupná hala prepojená s kúpeľňou netradičným priestorovým riešením. Dominantou vstupu je presklená úložná skriňa umiestnená v centre dispozície. Kúpeľňa nemá dvere, toaleta a sprchový kút sú pred zrakmi ukryté vďaka priečkam v tvare L, ktoré namiesto dverí disponujú otvormi prístupnými z časti, v ktorej sa po novom nachádza umývadlo doplnené o kruhové zrkadlo. Vďaka tomu sú tieto priestory lepšie prevetrávané, otvorené a zároveň vizuálne skryté.
Interiér bytu 29A je plný nekonvenčných priestorových a materiálových riešení, ktoré z neho robia v našich končinách naozaj nevídaný projekt. Moderné solitéry sú vo všetkých miestnostiach dopĺňané atypickým nábytkom na mieru, príjemnými textíliami a decentnými svietidlami. Spolu s pôvodnými okennými rámami, odhaleným betónovým a dreveným stropom a kvalitnými materiálmi tak vzniká nielen funkčný, ale aj oku lahodiaci obytný priestor.
(Archdaily.com, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac