Zahraničná tvorba slovenských architektov prináša pomerne často zaujímavé architektonické zadania a nekonvenčné dizajnérske prístupy. Svoje o tom vedia aj členovia ateliéru BEEF, ktorí majú bohaté skúsenosti s tvorbou za hranicami. Ich portfólio sa nedávno rozrástlo o rekonštrukciu švajčiarskeho bytu. Interiér vyniká unikátnym priestorovým konceptom a viacerými neopozeranými detailmi.
Autorka: Lenka Némethová
V portfóliu architektonického ateliéru BEEF nájdeme v prvom rade rôzne projekty zamerané na oblasť bývania, a to od interiérových návrhov cez rodinné domy až po širšie urbanistické celky. V Bratislave sa ateliér preslávil najmä projektom Danubia Park, ktorý architekti navrhli v spolupráci s ateliérom Baumschlager Eberle, a interiérom reštaurácie WERK v objekte Jurkovičovej teplárne.
Ich tvorba však zároveň ďaleko presahuje hranice hlavného mesta, ako aj celej krajiny. V portfóliu ateliéru nájdeme realizácie v Českej republike, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku či dokonca v Spojených arabských emirátoch. Známe sú napríklad projekty rezidenčných objektov Sa Taronja v španielskom meste Andratx či Casa Fly na španielskej Mallorce.
Za hranicami Slovenska sa nachádza aj projekt s názvom Byt Nidau. Ako napovedá samotný názov, zrekonštruovaný panelákový byt možno nájsť vo švajčiarskom meste Nidau. Vďaka skvelej lokalite svojim obyvateľom ponúka nerušený výhľad na kanál miestnej rieky Zihl.
Celková podlažná plocha riešeného interiéru dosahuje 125 metrov štvorcových. Cieľom rekonštrukcie bolo existujúci priestor prispôsobiť potrebám mladej rodiny. Z dispozičného hľadiska predstavuje v našich končinách nevídaný priestorový koncept.
„Byt využíva pôvodné striktné pôdorysné rozdelenie. Priestor je tak rozdelený do troch jasne definovaných zón, prepojených dvoma unikátnymi stolárskymi prvkami vyrobenými na mieru, ktoré dodávajú bytu vizuálnu dynamiku a vzdušnosť. Každá zóna tak získava jedinečný charakter, ktorý kombinuje súkromie s estetickou otvorenosťou,“ začínajú opis projektu jeho autori.
Už pri vstupe do obytného priestoru sa obyvateľom bytu naskytne pohľad na jeden z dominantných prvkov celého návrhu – kruhový priehľad, ktorý slúži ako jedálenské sedenie a priestor na obúvanie topánok zároveň. Okrem toho opticky prepája jednotlivé miestnosti a vnáša do vstupnej haly denné svetlo.
Okrem kruhového priehľadu sa v tejto časti bytu nachádza len nenápadný úložný priestor, ktorý vďaka vrúbkovaným dvierkam béžovej farby plynule prechádza do vysokých modulov kuchynskej linky. Jej dominantou je centrálne umiestnený ostrov s varnou doskou a barovým sedením. Stenu s oknom, okrem svetloružových kuchynských modulov, zapĺňa aj otvorený úložný priestor s akcentom na vínne fľaše či na mieru navrhnutý nástenný modul s koreničkami a tabuľou na zapisovanie.
„Kuchyňa zohráva kľúčovú úlohu v rodinnom živote ako centrum bytu, kde sa sociálne interakcie prelínajú s praktickosťou. Doplnkom je integrovaná tzv. čierna kuchyňa – skrytý priestor, vďaka ktorému je možné elegantne skryť praktické potreby domácnosti, čím sa zachováva minimalistický vzhľad, čistota a funkčnosť bez narušenia estetiky,“ približujú architekti. Takzvaná čierna kuchyňa je ukrytá za vysokými modulmi s vrúbkovanými dvierkami.
Hlavná denná miestnosť pokračuje z kuchyne plynulo cez jedálenský kút až po obývaciu izbu. Tá sa nesie v rovnakom materiálovom a farebnom duchu ako zvyšok bytu. Svetlé drevo a béžové textílie architekti doplnili svetloružovým nábytkom na mieru a niekoľkými zaujímavými detailmi v podobe nástenných úložných priestorov v tvare X či atypického závesného svietidla nad jedálenským stolom.
Prírodné drevo, svetlé textílie a pastelové farby boli použité aj pri návrhu spální, detskej izby či kúpeľne. Aj v týchto miestnostiach možno pozorovať vrúbkované detaily a atypicky navrhnutý nábytok na mieru. Špecifikom nočnej časti je tiež jej vizuálne prepojenie s dennou miestnosťou formou dreveného obdĺžnikového otvoru.
„Zaujme umývadlom, umiestneným netradične mimo kúpeľne, ktoré pridáva interiéru nekonvenčný a špecifický dizajnový element. Toto riešenie rozširuje tradičné chápanie dispozície bytu a ponúka otvorenejší prechod medzi jednotlivými zónami,“ upresňujú svoj zámer autori projektu.
Vďaka dvom portálom sa architektom z ateliéru BEEF podarilo aj napriek striktnej dispozícii bytu vytvoriť vizuálne prepojenie medzi jednotlivými funkčnými zónami. Jedinečné stolárske a dizajnérske detaily, rovnako ako zvolená paleta materiálov, tak už len podporujú unikátnosť celého bytu. A zároveň, ako tvrdia samotní architekti, čisté línie a teplé tóny podporujú atmosféru útulného, ale moderného bývania.
(Archiweb.cz, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac