Author photoMartina Gregová 03.11.2024 13:30

Pobyt s nádychom histórie. Slovenskí architekti zrekonštruovali 300-ročný dom na Malorke, ktorý sa dá prenajať

Objekt Sa Taronja, kedysi domov najväčšej kuracej farmy v regióne a miesto stretávok umelcov z celého sveta, bol pod vedením slovenských architektov premenený na rezidenciu s možnosťou prenájmu apartmánov. Hostia tu môžu zažiť autentickú atmosféru španielskych ostrovov a vďaka použitiu tradičných materiálov aj miestnu architektúru.

Autor: Tomeu Canyellas

Autor: Tomeu Canyellas

Architektonické štúdio BEEF má na svojom konte už veľké množstvo kvalitných bratislavských projektov. Z interiérov v minulosti navrhli napríklad súčasnú podobu reštaurácie Werk, projekt Como Café a Primi River Lounge. V ich portfóliu možno zároveň nájsť niekoľko rodinných domov, ktoré boli postavené nielen v Bratislave, ale aj v Trnave či v susednom Rakúsku.

V roku 2020 sa dokonca posunuli o čosi ďalej od slovenských hraníc, konkrétne na španielsky ostrov Malorka. V projekte známom ako Casa Fly využili architekti tradičné techniky a lokálne materiály, s pomocou ktorých vytvorili jedinečné bývanie, rešpektujúce miestne podmienky.

Na úspech tohto projektu nadviazali hneď ďalším rezidenčným zámerom, ktorý dostal názov Sa Toranja. Nachádza sa v mestečku Andratx, na úpätí hôr Serra de Tramuntana, rovnako na ostrove Malorka. Objekt, ktorý dnes slúži ako neformálne kultúrne centrum a dočasné ubytovanie, má za sebou naozaj bohatú históriu.

Galéria

  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas
  • Autor: Tomeu Canyellas

Pôvodne bol sídlom najväčšej kuracej farmy na Baleárskych ostrovoch. O čosi neskôr slúžil ako ateliér známeho nemeckého maliara Hartmuta Usadela. Ten objekt postupne transformoval na neformálnu galériu a kultúrne centrum. V tej dobe sa v jednotlivých častiach pomerne rozsiahleho komplexu nachádzala napríklad galéria, ateliéry či dokonca divadelná sála. Práve na toto obdobie a funkčné využitie objektu sa rozhodli nadviazať aj jeho súčasní majitelia.

So zadaním oslovili slovenský ateliér BEEF architekti. „Po smrti Usadela prevzala štafetu jeho blízka priateľka Tina Horne až do roku 2017, keď celý areál prebral nový majiteľ, ktorý chce nadviazať na kultúrny potenciál Sa Taronje. Vstúpiť do priestoru s tak autentickou históriou sme pokladali za výzvu. Cieľom bolo pokračovať v tradícii tohto miesta a podporovať myšlienku autentickej kultúry, ktorá prekračuje rámec mesta a ostrova,“ popisujú architekti.

Celý projekt sa už na začiatku rozhodli rozdeliť na dve fázy. V prvej prešiel rekonštrukciou vyše 300-ročný mestský dom. Po novom bol objekt prestavaný na hosťovské apartmány. Po vstupe sa hostia ocitnú v spoločenskej miestnosti, ku ktorej prislúcha spoločná kuchynka a samostatné WC.

Na prvom nadzemnom podlaží sa navyše nachádzajú dva apartmány s priamym výstupom na exteriérovú terasu s bazénom. Každý z nich disponuje spacou časťou, pracovným kútom a hygienickým zázemím so sprchou. O podlažie vyššie boli umiestnené ďalšie apartmány, ktoré sú o čosi väčšie s možnosťou výstupu do tretieho podlažia.

Úpravami prešli tiež exteriérové priestory prislúchajúce k samotnej stavbe. S cieľom vytvoriť príjemnejšie prostredie tu architekti navrhli viaceré komponenty určené na tienenie, a to v horizontálnom aj vertikálnom smere. „Použitím jednoduchej drevenej mriežky sme vytvorili motív tienenia, ktorý sa opakuje v celom dome a tvorí novú vrstvu modernej identity stavby,“ tvrdia.

Podstatnú časť celého návrhu tvorí tiež materiálové riešenie hosťovského domu. Cieľom bolo odhalenie a zachovanie čo možno najväčšej časti autentických stavebných prvkov v interiéri aj v exteriéri objektu. S týmto zámerom boli odstránené tiež viaceré nevhodné zásahy. Dnes je materiálové riešenie objektu založené prioritne na kombinácii miestneho kameňa a dreva.

Všetky nové prvky, ktoré sa dnes v hosťovskom dome nachádzajú, boli vyberané s citom k pôvodnej architektúre. Popri dreve a prírodnom kameni v interiéri prevažuje predovšetkým biela farba. Súčasťou interiéru sú tiež viaceré kusy nábytku, ktoré boli nájdené v areáli, ako napríklad jedálenský stôl a stoličky, viaceré obrazy či tradičné malorské sklo.

Druhá fáza projektu zahŕňa tri 80 metrov dlhé haly, ktoré kedysi slúžili ako kurníky, neskôr ako spomínané kultúrne priestory. „Pri projekte prestavby hál sme sa zamerali na zachovanie pôvodnej technickej architektúry. Jej signifikantným znakom je filigránska montovaná konštrukcia z oceľových L-profilov, ktorú plánujeme zrekonštruovať do pôvodného stavu. Modulárny obvodový plášť nahradíme novým s mierne upraveným okenným rastrom,“ popisujú svoj zámer autori projektu.

Vďaka novej funkčnej náplni jednotlivých objektov nie je Sa Taronja len obyčajným súkromným komplexom. Architekti veria, že vďaka rekonštrukcii tejto výnimočnej stavby opätovne vznikne bod na mape, ktorý bude generátorom kultúry v miestnom, ale aj v medzinárodnom meradle.

 

(archiweb.cz, designmag.cz, BEEF, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube