Dom umenia v Piešťanoch, jedno z vrcholných diel neskorej moderny na Slovensku, je právom zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok. Architektonický skvost, ktorý vznikol pod vedením Ferdinanda Milučkého, patrí medzi mimoriadne stavby, čo si v poslednom období začala všímať aj verejnosť. V súčasnosti je ohlásená jeho plánovaná rekonštrukcia.
Kvalita architektonického návrhu, ale aj umeleckého spracovania a funkčného riešenia Domu umenia v Piešťanoch si získala širokú odbornú podporu, ktorá viedla k jeho pamiatkovej ochrane. Ikonickým je však aj interiér budovy, charakteristický energickým dizajnom s dominantnou červenou farbou.
Dom umenia bol navrhnutý ako miesto spájajúce kultúru, estetiku a funkcionalitu. Jeho umiestnenie na okraji piešťanského mestského parku pri Váhu a solitérny charakter budovy poukazuje aj na jeho urbanistickú hodnotu. Architekt Ferdinand Milučký sa v návrhu sústredil na vytvorenie objektu, ktorý zachytáva podstatu architektúry, od materiálov po priestorové usporiadanie.
Masívne vyznenie budovy zmierňujú zaoblenia jednotlivých blokov, ale aj pravidelná asymetria stavby. Celkový výraz objektu dotvára opakovanie motívov, viditeľné na oproti sebe stojacich pilieroch. Organická symetrickosť je prenesená z exteriéru aj do interiéru.
Vnútro budovy, postavenej v rokoch 1974 až 1979, charakterizuje dynamický pôdorys s plynulými prechodmi a masívnymi paralelnými stenami, ktoré aj po desaťročiach možno označiť ako nadčasové. Geometrickosť sa tak prejavuje v priestore v podobe architektonických prvkov, ktoré zmierňujú organické formy.
Tvarovanie stropných prvkov, ako sú lamelové rastre, umožnilo odľahčiť hmotu betónových plôch, pričom ich farebnosť uzemňuje otvorený priestor. Prepojenie všetkých miestností a zón pomocou typickej červenej tak vytvorilo dynamický, avšak solídny interiér, pracujúci s pohybom a vnímaním človeka.
Milučký bol známy svojím sofistikovaným prístupom a umeleckou estetikou, pričom svoje vízie dokázal presadiť aj počas socialistickej éry. Vznikol tak dom umenia na svetovej architektonickej úrovni s výnimočnými detailmi ako v exteriéri, tak v interiéri, vystihujúcimi typické prvky moderny.
V súčasnosti je v príprave rozsiahla rekonštrukcia Domu umenia, ktorá má zabezpečiť jeho dlhodobú udržateľnosť a funkčnosť. Slovenská filharmónia, ktorá je správcom budovy, plánuje projekt, zameraný na obnovu budovy a zníženie jej energetickej náročnosti. Projektová dokumentácia, na ktorej sa aktuálne pracuje, zahŕňa aj podrobné architektonicko-stavebné riešenie a požiarnu bezpečnosť. Financovanie tejto rekonštrukcie sa má uskutočniť z Plánu obnovy.
Dom umenia má nielen architektonickú a umeleckú hodnotu, ale aj významnú spoločenskú funkciu. Jeho pôvodný kultúrny účel má zostať zachovaný, pričom sa budova aj dnes využíva na koncerty, výstavy a iné kultúrne podujatia.
Dom umenia v Piešťanoch je nielen významným dielom slovenskej architektúry, ale aj príkladom, ako môže kvalitný dizajn presiahnuť dobové hranice a stať sa trvalou súčasťou kultúrneho dedičstva. Jeho pamiatková ochrana a plánovaná rekonštrukcia sú dôkazom, že si slovenská odborná verejnosť čoraz viac uvedomuje hodnotu architektonického dedičtva moderny a vníma dôležitosť jej zachovania budúcim generáciám.
V tomto kontexte je potrebné spomenúť, že posun v zachovaní hodnôt neskorej moderny je viditeľný aj pri stále sa rozširujúcom zozname chránených kultúrnych pamiatok z tohto obdobia. Na zozname je zaradená aj budova Slovenského rozhlasu od Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga z roku 1983 alebo Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre od Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského z roku 1966. Diskutuje sa aj o možnosti priradenia Slovenskej národnej galérie od V. Dedečka či obchodného domu Prior a hotela Kyjev od Ivana Matušíka.
(TASR, ArchInfo.sk, Register architektúry, YIMBA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac