Author photoMartina Gregová 31.01.2025 11:30

Z nefunkčného bytu moderné bývanie. Bratislavský interiér ukazuje, že staré byty nemusia byť stiesnené

Mnohé staršie byty trpia neefektívnymi dispozíciami, ktoré rozdeľujú priestor na množstvo malých miestností a nevyužitých chodieb. Ich pôvodné usporiadanie často nezodpovedá súčasným nárokom na bývanie, čím obmedzuje komfort aj funkčnosť interiéru. Rekonštrukcia bratislavského bytu v podaní Ateliéru 27.9 ukazuje, ako možno premyslenými zásahmi vytvoriť vzdušnejší a logickejší obytný priestor. Známe architektonické štúdio to dokázalo vďaka jednoduchým trikom.

Autorka: Lenka Némethová

Autorka: Lenka Némethová

Ateliér 27.9 vedú architektky Michaela Pivoňková a Lenka Némethová. Pomerne široko zameranej tvorbe tejto dvojice dominujú predovšetkým interiérové návrhy rezidenčných projektov rôznych mierok. Vo svojej práci kladú dôraz na zvýraznenie kvalít daného priestoru, odkrývanie nánosov, ktoré boli časom zabudnuté, a na prácu s materiálmi a riešeniami, ktoré obstoja v skúške časom.

V minulom roku bol jeden z ich najnovších projektov Byt v Dobrom dome nominovaný na cenu Intebold Awards, kde o získanie ocenenia zabojoval po boku realizácií ako rodinný dom v Šali, Staromestské bývanie pre kreatívny pár, Byt na Sihoti či Rekonštrukcia historického bytu v centre mesta.

Zaujímavým počinom je tiež projekt s názvom Jeden a pol bytu, ktorý sa rovnako nachádza v tomto projekte. „Zadaním bolo navrhnúť interiér v novostavbe bez stavebných zásahov v presne vymedzenom rozpočte a zároveň ho odlíšiť od štandardu podobných nehnuteľností na trhu,“ začínajú opis projektu jeho autorky. Ide o jednoizbový byt s podlažnou plochou 39 metrov štvorcových, ktorý bol od začiatku určený prioritne na prenájom.

Galéria

  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Zdroj: Ateliér 27.9
  • Zdroj: Ateliér 27.9

Zo starších projektov Ateliéru 27.9 stojí za zmienku tiež realizácia s názvom Byt pri Štrkovci, ktorá prebiehala v rokoch 2019 – 2020. Ide o rekonštrukciu bytu pre trojčlennú rodinu o rozlohe 79 metrov štvorcových. Riešený priestor sa nachádza na prízemí bratislavského obytného domu zo 60. rokov minulého storočia.

Pôvodne sa byt skladal z príliš dlhých chodbových priestorov, osobitne riešenej kuchyne a ďalších štyroch izieb. Samostatne riešená bola kúpeľňa a toaleta. Po novom architektky dispozičné riešenie bytu prispôsobili súčasným potrebám majiteľov a užívateľov.

„Byt prešiel dnes už štandardným čistením „komôrkovej dispozície“ na konštrukčné prvky, čo umožnilo rozvrhnutie miestností na väčšie funkčné celky podľa intenzity využitia,“ začínajú opis projektu jeho autorky. „Zámerom bolo otvoriť krížové priehľady pozdĺž celého bytu a lepšie tak využiť potenciál preplávajúceho bytu s oknami v úrovni priliehajúcej zelene,“ dodávajú.

Predtým oddelená kuchyňa bola po novom prepojená s rozsiahlou obývacou izbou. Denná časť bytu bola navrhnutá v svetlých a zároveň teplých tónoch. Biela kuchynská linka plynulo prechádza do vysokého modulu navrhnutého v drevodekore, a ten zas do stenového obkladu, ktorý slúži ako zástena pre jedálenský kút. „Prepojenie obývačky s kuchyňou a jedálňou s detskou izbou rozšírilo dennú obytnú zónu mladej rodiny pre spoločný čas v interiéri,“ tvrdia architektky.

S cieľom dostať do interiéru viac svetla bola časť kuchynskej zásteny navrhnutá vo forme sklobetónových dielov. V kúpeľni tieto dieliky tvoria zástenu za umývadlom a vaňou. V dennej miestnosti zároveň pribudli rozsiahle úložné priestory v podobe uzavretých skríň a otvorených knižníc. Všetky úložné moduly sú osadené na najdlhšej stene, vďaka čomu tvoria rozhranie medzi dennou a nočnou zónou bytu a nahrádzajú časť steny.

 

Autorka: Lenka Némethová

 

Okrem svetlého dreva a bielych plôch priťahuje pozornosť aj preklad a stĺpy z priznaného betónu. Väčšina doplnkov a solitérov bola navrhnutá v drevodekore a bielej farbe. V dennej miestnosti je výnimkou terakotová sedacia súprava. Do kúpeľne sa farebnosť dostala cez terakotový obklad v spodnej časti stien a na podlahe.

V rovnakom duchu sa nesie aj zvyšok miestností. Vstupná hala po novom obsahuje omnoho viac úložného priestoru, a to najmä vďaka zmene dispozičného riešenia a vytvoreniu samostatného šatníka. Hlavná spálňa a detská izba zostávajú s minimom solitérnych prvkov, dostatkom úložného priestoru a paletou materiálov plynulým pokračovaním jednotného interiérového štýlu.

Neutrálna paleta materiálov, decentné farebné akcenty a domácka atmosféra priestorov, ktoré vznikli pod taktovkou Ateliéru 27.9, sú indikátorom tvorby mladých architektiek. V tomto prípade však najviac zaujme zmena dispozičného riešenia.

Niekoľkými šikovnými priestorovými zmenami sa autorkám projektu podarilo vytvoriť o niečo plynulejší a dispozične logickejší obytný priestor, ktorý svojim obyvateľom ponúka všetko potrebné. Zmena dispozície tak môže byť príkladom pre podobné rekonštrukcie, keďže rovnakých bytov nájdeme na Slovensku naozaj veľké množstvo.

 

(Ateliér 27.9, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube