Author photoMartina Gregová 19.11.2024 18:15

Dobré bývanie v dobrom dome. Byt v Guthause spojil organické tvary s expresívnym projektom

Polyfunkčný dom Guthaus sa vyznačuje špecifickou architektúrou a pomerne racionálnymi dispozíciami bytových jednotiek. Obe tieto predpoklady zohrali kľúčovú úlohu pri návrhu interiéru Bytu P, ktorý je príkladom kvalitného mestského bývania. 

Autorka: Lenka Némethová

Autorka: Lenka Némethová

V poradí piaty ročník festivalu Intebold upriamil pozornosť na to najlepšie, čo za posledné obdobie vzniklo na poli slovenskej interiérovej tvorby. V kategórii bývanie bolo nominovaných celkovo 25 projektov rôznych mierok. Každý z nich bol pritom špecifický nielen dizajnovým prístupom ale aj vstupnými požiadavkami investorov. Odborná porota napokon za najlepší spomedzi prihlásených projektov označila Byt s terasou od What Architects. Za zmienku však rozhodne stoja aj iné diela nominované v tejto kategórii.

O ocenenie sa tento rok uchádzal napríklad projekt rekonštrukcie rodinného domu v Šali, Staromestské bývanie pre kreatívny pár, Byt na Sihoti, Rekonštrukcia historického bytu v centre mesta či Apartmán NVa. Z bratislavských realizácii možno vyzdvihnúť aj projekt s názvom Byt v Dobrom dome, ktorý sa nachádza v bratislavskom projekte Guthaus. Jeho realizácia prebiehala od roku 2021, ukončená bola vlani. Za návrhom novej podoby bytovej jednotky stojí atelier 27.9.

Ako opisujú architektky Michaela Pivoňková a Lenka Némethová, každý projekt pre nich predstavuje individuálny proces dialógu a vzájomného učenia sa. „Hľadáme riešenia, ktorých cieľom je viesť k jednoznačnému pretaveniu zadania do funkčného a architektonicky hodnotného výsledku,“ približujú svoju prácu.

Galéria

  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Zdroj: Atelier 27.9

Byt v Dobrom dome má podlažnú plochu 90 metrov štvorcových. Investor v úvode projektu uviedol, že si nepraje zbytočné stavebné zásahy do dispozície. Byt tak aj po realizácii interiérového návrhu disponuje vstupnou halou, samostatným WC, priestrannou dennou miestnosťou, kúpeľňou a dvoma izbami. Vďaka architektúre samotného objektu je zo všetkých obytných miestností aj z kúpeľne možný výstup na priľahlý balkón.

Pri vstupe do bytu zaujme v prvom rade veľkoformátový obklad stien. Časť vyhradená na vešanie, ktorá plynule prechádza za roh až k hosťovskému WC, bola obložená dreveným obkladom. Opačná stena bola obložená sériou zrkadiel, ktoré opticky zväčšujú priestor a plynule prechádzajú za roh smerom k jednej z izieb. Vo vstupnej hale ďalej nájdeme tiež sériu vešiakov doplnenú o voľne stojaci taburet. Potrebný úložný priestor sa nachádza v opticky oddelenom šatníku.

Denná miestnosť v sebe spája funkciu kuchyne, jedálne a obývacej izby. „Racionálna dispozícia dennej zóny s možnosťou vytvorenia kuchyne s ostrovom, jedálne a vzdušnej obývačky sa v súčasnej ponuke rezidenčných projektov nevidí často,“ tvrdia autorky projektu. „Os chodby plynúca naprieč celou dĺžkou bytu pretína mierne preusporiadanú dennú zónu, v ktorej rohovú kuchyňu nahradila nika s ostrovom funkčne prepájajúcim priestor,“ dodávajú.

Kuchynská linka v tvare I bola v tomto prípade doplnená o organicky tvarovaný ostrov, nad ktorým sa týči minimalistické líniové svietidlo. Jedálenský kút pozostáva z dreveného stola a štvorice jedálenských stoličiek. Rovnako ako barový ostrov, aj stôl dopĺňa minimalistické závesné svietidlo.

Špecifikom je tiež riešenie obývacej izby. Organicky tvarovaná sedacia súprava je situovaná v strede miestnosti a je orientovaná na obidve strany – smerom ku knižnici aj smerom k stene, na ktorú si majitelia bytu za pomoci projektora premietajú svoje obľúbené filmy. V obývacej izbe totiž chýba televízia. Sedaciu súpravu kompozične dopĺňa menší okrúhly koberec. Podľa slov architektiek „centrálne umiestnená pohovka tvorí rôzne mikrosvety.“

V rovnakom materiálovom duchu ako denná miestnosť sa nesie aj kúpeľňa. Okrem čiastočne zaoblenej vane jej dominuje tiež umývadlová skrinka s dvojicou umývadiel. Nechýba ani dostatok úložného priestoru či veľkoformátové zrkadlo. Nábytok na mieru v celom byte zabezpečilo stolárstvo Huliman. Solitérne prvky pochádzajú od viacerých značiek, vrátane slovenskej firmy Javorina a českej spoločnosti Ton.

Pre celý interiér je špecifická neutrálna paleta materiálov. Béžovú farbu textílií a časti nábytku na mieru dopĺňa vo viacerých detailoch teplé prírodné drevo a niekoľko menších čiernych detailov, ako sú svietidlá či spotrebiče. K celkovej pozitívnej atmosfére bytu navyše prispievajú jemné textílie záclon, umelecké diela, zeleň a dostatok denného svetla.

 

(Intebold, Ateliér 27.9, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube