Mikrobyty sú čoraz obľúbenejšou odpoveďou na problém nedostatku dostupného bývania v mestách. Ich návrh však predstavuje výzvu, pretože na malej ploche treba skĺbiť funkčnosť, estetiku a pohodlie. Slovenské štúdio Triha ukázalo, že aj na 31 metroch štvorcových možno vytvoriť moderný a premyslený priestor, keď s apartmánom NVa zabojovalo o prestížne ocenenia. Tento trend naznačuje, že aj menšie byty môžu byť nielen praktickým riešením, ale aj inšpiratívnym dizajnérskym zážitkom.
Autorka: Iva Štarman
Architektonické štúdio Triha pôsobí na Slovensku už od roku 2011. Jeho zakladateľmi sú manželia Martin a Martina Hreščákoví. Podľa ich vlastných slov je založenie štúdia a jeho zameranie pokračovaním rodinnej tradície. Otec Martina Hreščáka bol totiž za čias socializmu úspešným produktovým dizajnérom.
V portfóliu spoločnosti nájdeme predovšetkým návrhy súkromných interiérov, no nechýbajú ani projekty komerčných priestorov či produktový dizajn. V rodinnej tradícii štúdio pokračuje návrhmi solitérnych interiérových prvkov, ako sú konferenčné stolíky či vešiaky. Za sériu produktov S.DRINK získali dizajnéri v roku 2021 prestížne európske ocenenie BIGSEE Product Design Award.
O ďalšie, tentokrát slovenské ocenenie, sa rozhodli zabojovať aj s jedným zo svojich najnovších interiérových projektov. Apartmán NVa sa dostal medzi nominácie na prestížne ocenenie Intebold 2024 v kategórii Bývanie. Aj napriek tomu, že nakoniec v silnej konkurencii neobstál, predstavuje v našich končinách stále ojedinelý príklad — a to vďaka kombinácii jeho veľkosti, účelu a samotného návrhu.
Na Slovensku totiž stále postrádame projekty, v ktorých by sa špičkoví architekti pustili do návrhu tak malého bytu, navyše určeného na prenájom. Dôvodom je predovšetkým nezáujem majiteľov takýchto bytov o investíciu v podobe spolupráce s dizajnérmi, ktorá často vedie aj k zvýšeným nákladom na samotné zariadenie obytnej jednotky.
Interiér o veľkosti 31 metrov štvorcových sa nachádza v obytnej novostavbe Nová Vajnorská a bol navrhnutý s účelom prenajímania. Apartmán NVa je ukážkovým príkladom toho, ako možno na pomerne malom priestore vytvoriť moderné bývanie, ktoré užívateľom bytu poskytne všetky potrebné funkčné náplne. Kľúčovú úlohu v tomto prípade zohrala najmä vhodne vyriešená dispozícia a niekoľko unikátnych interiérových riešení.
Byt pozostáva z jednej hlavnej miestnosti a menšej kúpeľne. „Úzky pôdorys a jediné presvetlenie cez fasádu nás prirodzene nasmerovali na otvorený priestor. Balkón pomáha opticky zväčšiť metráž bytu a tvorí hlukovú bariéru voči frekventovanej Vajnorskej ulici,“ začínajú opis projektu jeho autori.
V nadväznosti na priľahlý balkón bola navrhnutá denná zóna v podobe sedacej súpravy, kresla a konferenčných stolíkov. S cieľom zachovať v riešenom priestore vzdušnosť sa v tejto časti miestnosti nenachádzajú žiadne ďalšie úložné priestory. V zóne, ktorá je najviac vzdialená od balkóna, bol umiestnený nočný kút v podobe manželskej postele. Tá je doplnená o úložný priestor, nočné stolíky a nástenné svietidlá.
„Vložili sme spací box, ktorý má namiesto steny záves. Jednoduchou manipuláciou si človek sám určí rozsah súkromia. Priestor spálne vymedzuje lamelový paraván, ktorý podčiarkuje premenlivý charakter,“ približujú svoj zámer dizajnéri.
Opačná strana miestnosti patrí kuchynskej linke. Tá bola vzhľadom na úzky priestor navrhnutá v tvare I. Kuchynská linka nedisponuje hornými skrinkami, vďaka čomu pôsobí celá miestnosť opticky odľahčene. Na strane v blízkosti balkóna kuchynskú linku uzatvára jedálenské sedenie. „Taktiež sa tu opakuje motív lamiel, ktoré spolutvoria identitu apartmánu,“ upriamujú dizajnéri pozornosť na detail v podobe lamelovej nohy stola. Pri vstupe boli, pre zmenu, navrhnuté vysoké úložné priestory.
V kúpeľni zaujme predovšetkým umývadlová skrinka v sýto žltej farbe, ktorá je doplnená o vstavané umývadlo a podsvietené okrúhle zrkadlo. Na opačnej strane miestnosti sa nachádza sprchovací kút a WC. „Vstupnej chodbe a kúpeľni sme vyčlenili potrebné minimum a integrovali úložné priestory,“ dodávajú dizajnéri.
Z materiálového hľadiska je byt kombináciou neutrálneho základu v odtieňoch svetlosivej a bielej farby doplneného o výrazné farby. V dennej miestnosti sa stredobodom pozornosti bezpochyby stáva modrá kuchynská linka, kreslo či sedačka v atypickej ružovej farbe. V kúpeľni je to už spomínaná umývadlová skrinka v sýto žltej farbe a výrazný terazzo obklad. K jedinečnej atmosfére bytu prispieva aj betónový strop.
Apartmán NVa v bytovom komplexe Nová Vajnorská je jedným z mála takzvaných mikrobytov, ktoré v našich končinách zabojovali o prestížne ocenenie. Rovnakou výnimkou bol aj interiér Kotva od Alana Prekopa, ktorý sa napriek svojej rozlohe 30 metrov štvorcových (alebo práve vďaka nej) prebojoval až do užšieho výberu v rámci ceny CE ZA AR 2024 v kategórii Interiér.
(Intebold, Triha, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac