Preťažené mestské prostredie, rastúce ceny nehnuteľností a zvyšujúci sa dopyt po bývaní vedie k novým pohľadom na výstavbu a núti ľudí hľadať nové riešenia. Mikrobyty, respektíve malometrážne byty a domy, sa stávajú čoraz populárnejšou a finančne dostupnou alternatívou, ktorá reaguje na tieto výzvy a urýchľuje proces riešenia bývania. Zároveň dokážu byť inšpiratívnymi a plnohodnotnými nehnuteľnosťami, pri ktorých stačí priestor vhodne naplánovať.
Mikrobyty sú kompaktné bytové jednotky s plochou od 15 do 30 m², ktoré maximalizujú využitie priestoru pomocou efektívneho dizajnu. Domy v tomto kontexte sú, na druhej strane, malé samostatné priestory s rozlohou okolo 40 m², často mobilné, a poskytujú väčšiu flexibilitu v pôdoryse či rozložení nábytku. Menšie byty sú vo svete bežné, v slovenskom prípade začínajú byť taktiež populárnejšie najmä vo väčších mestách.
Priestory s malou plochou sa začali objavovať vo svete ako núdzové riešenie pre ľudí v mestách, kde bývanie nebolo cenovo dostupné alebo ho nebol dostatok. Postupom času sa však vyvinuli na dizajnovo atraktívne a funkčné priestory, ktoré ponúkajú všetky základné prvky moderného bývania a sú plnohodnotným priestorom pre svojich obyvateľov.
Okrem toho poskytujú mestám spôsob, ako zabezpečiť bývanie väčšiemu množstvu obyvateľstva bez nutnosti zasahovania rozširovaním do okolitej krajiny. Sú cenovo dostupnejšie, podporujú minimalizmus s vplyvom na ekológiu a efektívne využitie priestoru. Tieto riešenia tiež znižujú náklady na údržbu a energie pre obyvateľov. Domy s menšou metrážou zasa ponúkajú alternatívu pre tých, ktorí preferujú nezávislé bývanie, ale s menšími počiatočnými nákladmi.
Menšie plochy vyžadujú dôsledné plánovanie, ktorým predídeme nepríjemným situáciám a zároveň ním prispôsobíme priestor našim potrebám. Dôležitým faktorom bývania je však aj vizuálna stránka a s ňou spojený komfort bývania. Pri plánovaní sa tak oplatí sústrediť na niekoľko princípov, napomáhajúcich k celkovej spokojnosti v živote na obmedzenom priestore.
Citlivým návrhom interiéru a správnym využitím svetla aj materiálov možno získať kvalitný, plnohodnotný interiér. Základom je preto zvoliť svetlú farebnosť, a to nielen na stenách, ale aj na nábytku.
Nemusí to však nevyhnutne znamenať celoplošné použitie bielej farby, vhodné sú aj neutrálne odtiene ako béžová, teplá sivá či pastelové farby. Priestor možno oživiť dodatočným akcentami v tmavých tónoch, prirodzene pôsobiacej zelenej alebo zemitých farbách, ktoré vyvážia neutralitu a dodajú mu hĺbku. Vzdušnosť priestoru podporí aj správne rozloženie nábytku.
Ideálne sú vstavané úložné priestory, ktoré svojím tvarom aj vizuálom kopírujú steny a umožňujú využiť celú plochu od podlahy až po strop ako úložisko. Splynú tak s priestorom a vytvoria pocit vzdušnosti. Zároveň maximalizujú možnosti ukladania. Nábytok na mieru následne doplnia solitéry, ktoré môžu byť výraznejšie a sformujú charakter miestnosti.
Kompaktné a funkčné využitie každého centimetra súvisí aj so zónovaním. Určenie zón podľa vykonávanej aktivity dá priestoru zmysel, predíde chaosu a umožní identifikovať časti, ktoré je potrebné oddeliť.
V tom pomôžu nielen rôzne závesy či paravány, ale aj multifunkčný nábytok. Priestor zefektívni a pridá mu na priestrannosti. Sklopné postele, zabudovaný úložný priestor, ale aj posuvné dvere sú preto základom dizajnu mikrobytov. Udržíme tak miestnosti vzdušné, čím sa predíde dojmu stiesnenosti a preplneniu. Rovnaký efekt má nábytok na nožičkách, ktorý má prirodzene ľahšie formy, alebo mobilný nábytok, ktorý je viacúčelový a flexibilný.
Okrem flexibilného nábytku sú v menších priestoroch užitočné aj doplnky a osvetlenie. Zrkadlo umiestnené v tmavšom kúte pridá na svetlosti, pričom použitie zrkadla vo všeobecnosti priestor otvorí a opticky ho zväčší. Ujme sa preto aj zavesené nad sedačkou či posteľou.
Pri svietidlách vyberáme skôr prisadené svetlá, ktoré neblokujú priehľady. Z dizajnového hľadiska môžeme použiť aj výrazné svietidlo, avšak ideálne nad zóny, ktoré nebránia výhľadu - ako jedáleň. Zaujímavým a vhodným riešením sú aj rôzne nástenné svietidlá, ktoré sú vizuálne pútavé a zaberajú menej miesta.
Minimalizmus je v tomto prípade účinným princípom, ktorý dokáže byť nápomocný v každodennom fungovaní v malom priestore.
Mikrobyty a domy prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy a ekologického zaťaženia miest. Využívajú menej materiálov aj energie a tým produkujú menej odpadu, pričom najmä v kontexte domov je možné nájsť aj ekologické alternatívy, ako sú ekologicky šetrné materiály, nízkoenergetické spotrebiče a efektívne vykurovacie systémy. Tým sa môže zvýšiť aj ich udržateľnosť.
Vysoká cena bývania spôsobuje, že si ho mnohí obyvatelia nemôžu dovoliť. Mikrobyty a domy predstavujú finančne dostupnejšiu alternatívu, pričom sú vhodným riešením aj pre ľudí, ktorí nechcú byť celoživotne zaťažení hypotékou. Znižujú náklady na výstavbu a údržbu, urýchľujú proces stavby a poskytujú dostupné bývanie pre širšie skupiny obyvateľstva.
S ohľadom na demografické zmeny, zmenšovanie rodín, rastúce ceny bývania a dopyt po živote v blízkosti služieb či mestských centier sa bude trend menších bytov posilňovať. Netýka sa to len veľkých svetových metropol, ale aj Bratislavy. Hoci veľká časť populácie je ešte navyknutá na relatívne veľkorysé dispozície sídliskových bytov a rodinných domov, mladšie generácie už budú siahať aj po kompaktnejších riešeniach. Význam racionálneho plánovania tak bude čoraz vyšší.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac