Rekonštrukcia historického bytu v centre Prešova premenila pôvodné remeselnícke dielne na moderný a funkčný priestor. V interiéri sa harmonicky spájajú industriálne prvky s rustikálnymi detailmi, čo dodáva bytu jedinečnú atmosféru. Výsledkom je nadčasový interiér, ktorý rešpektuje historickú hodnotu priestoru, no zároveň odráža súčasné dizajnové trendy.
Autor: Bohuš Štenko
Architektonické štúdio Billyart založil manželský pár Lenka a Stanislav, ktorých podľa ich vlastných slov spája nadšenie pre architektúru, dizajn a vášeň pre cestovanie. Kreatívne štúdio sa zameriava predovšetkým na architektonické návrhy rodinných domov a interiérov, pričom okrem samotného návrhu zabezpečuje aj realizáciu vlastných projektov. „Ak hľadáte architektonické návrhy a interiérový dizajn, ktoré spájajú tradíciu a nadčasovosť, ste na správnom mieste,“ hodnotia svoju prácu.
V minulom roku štúdio dokončilo hneď niekoľko interiérových návrhov. Jeden zo svojich projektov sa rozhodli prihlásiť aj do prestížneho ocenenia Intebold Awards. Ide o rekonštrukciu historického bytu v centre Prešova, ktorý sa rozprestiera na podlažnej ploche 150 metrov štvorcových.
Objektom rekonštrukcie bol „Dom remeselnícky", ktorý sa nachádza na jednej z najkrajších a najfrekventovanejších prešovských ulíc – Floriánovej ulici. Podľa slov autorov projektu objekt, ktorý dnes prináša do centra mesta moderné bývanie, v minulosti slúžil ako priestor pre remeselnícke dielne. „Tento historický fakt zohral v procese návrhu významnú úlohu, keďže remeslo sa stalo ústrednou témou dizajnu,“ konštatujú architekti zo štúdia Billyart.
Byt so silným industriálnym nádychom sa rozprestiera na dvoch podlažiach. V rámci objektu ide o jeden z dvoch veľkometrážnych obytných priestorov. Spodná úroveň bytu bola vyčlenená pre šikovne zariadenú vstupnú halu, priestrannú dennú miestnosť, spálňu, kúpeľňu a menšiu komoru. Horná úroveň poskytuje dostatok priestoru pre oddychovú miestnosť, ďalšiu spálňu a druhú kúpeľňu.
Obe úrovne navzájom prepája výrazné schodisko v industriálnom štýle, na ktoré sa následne napája pochôdzna horizontálna kovová konštrukcia, podopretá priznanými drevenými trámami. Práve tieto prvky výrazným spôsobom kreujú jedinečnú atmosféru celého interiéru. Pri pochôdznych plochách zvolili architekti kombináciu drevenej podlahy so stromčekovým vzorom a výrazných porcelánových dlaždíc Cube. Tie sú použité vo vstupnej hale aj v oboch kúpeľniach. Industriálny charakter podporuje aj biela tehlová stena.
„Tmavý, elegantný vzhľad kovovej kostry ostro kontrastuje s rustikálnym teplom pôvodných drevených trámov,“ tvrdia autori rekonštrukcie. „Galéria efektívne zvyšuje využiteľnú plochu bez potreby rozsiahlej prestavby, čo bolo pre klienta rozhodujúce. Perforovaný pochôdzny plech umožňuje prenikanie svetla, čím sa udržuje otvorený a vzdušný pocit. Pôvodné drevené piliere, ktoré ostávajú odkryté, podopierajú celú konštrukciu, ktorá rešpektuje existujúcu architektúru.“
Dennú miestnosť tvorí kuchynská linka s barovým ostrovom, rozsiahle jedálenské sedenie s výrazným závesným svietidlom a obývacia časť, ktorej dominuje modulárna sedačka a pohodlné kožené kreslo. V spodnej spálni okrem priestrannej postele nájdeme tiež dostatok úložných priestorov či kozmetický stolík. Dvojica kúpeľní zas majiteľom bytu prináša honosný sprchový kút aj možnosť užiť si kúpeľ v priestrannej vani.
Ako uvádza štúdio, pri zariaďovaní interiéru bol kladený mimoriadny dôraz na vysokú kvalitu materiálov, trvácnosť jednotlivých kusov nábytku a tiež na výber lokálnych predajcov či remeselníkov, ktorí k tvorbe interiéru prispeli. Kvalitu daného priestoru zvyšuje tiež dostatok denného svetla. To sa dostáva do všetkých častí interiéru vďaka klasickým oknám aj strešným svetlíkom.
Projekt navrhnutý prešovským interiérovým štúdiom v silnej konkurencii v rámci ocenenia Intebold síce neobstál, no aj napriek tomu predstavuje výnimočný počin, ktorý môže byť inšpiráciou pre podobné zámery. „Tento projekt bol jedinečnou a osviežujúcou úlohou, ktorá zdôrazňuje surovú estetiku a odráža industriálny charakter lokality a tiež osobnosť klienta. Vyžadoval si starostlivé plánovanie a rešpektovanie existujúcej architektúry, čoho výsledkom je vizuálne ohromujúci a funkčný priestor v centre mesta,“ uzatvárajú opis projektu jeho autori.
V kategórii Bývanie v poslednom ročníku ocenenia Intebold Awards zvíťazil bratislavský Byt s terasou od štúdia What Architekti. Ako sa ale ukazuje, výnimočné realizácie vznikajú na celom Slovensku. Pozitívom je, že aj v ostatných regiónoch si postupne obľubu získava industriálna estetika. Bolo by výborné, keby to viedlo nielen k obnove privátnych obydlí, ale aj rekonštrukcii prežívajúcich technických pamiatok.
(Billyart, Intebold, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac