Industriálny dizajn, ako ho poznáme dnes, vznikol na prelome 19. a 20. storočia. Prvé byty industriálneho charakteru boli spravidla umelecké ateliéry, ktoré využívali danosti výrobných priestorov - teda funkčnosť, otvorenosť či dostatok svetla. V 60. rokoch sa stali symbolom bohémskeho života. V súčasnosti patrí industriál medzi vyhľadávané štýly a postupne prechádza z tvrdého výrazu do miernejších foriem, jednoducho implementovateľných aj do bežných interiérov.
V súčasnosti je popularita industriálneho dizajnu spôsobená viacerými faktormi. Prináša kombináciu moderného vzhľadu a retro atmosféry, čím získava interiér hlbší charakter a výnimočný ráz. Industriálne interiéry pracujú s unikátnymi a osobitými dizajnovými prvkami, ktoré ich odlišujú od bežných priestorov. V neposlednom rade, popularitu im zabezpečili známe popkultúrne vzory a vzostup kreatívnych profesií. Vo výsledku však záleží na preferenciách a individuálnom vkuse ich obyvateľov.
S rastúcim záujmom o udržateľnosť sa čoraz viac dizajnérov zameriava na recyklované a ekologicky šetrné materiály. Práve industriálne nábytky sú vďaka svojej podobe ideálnym riešením na repasovanie. Industriálny dizajn má tak dve roviny. Pôvodnú, vyznačujúcu sa surovým vizuálom tovární a priemyselných budov, a súčasnú, ktorá predstavuje prevzaté a upravené moderné prvky skombinované s vintage kúskami.
Základných princípov, ktorými možno industriálny štýl definovať, je niekoľko. Medzi zásadné patrí výber priestoru. Otvorenosť v tomto koncepte hrá kľúčovú rolu. Vysoké stropy, presklené plochy a spojené zóny tvoria podklad pre ďalšie vrstvy. Príznačné sú aj odhalené steny a materiály, ako betón či priznaná tehla, rovnako ako elektroinštalácia alebo pôvodné oporné stĺpy či trámy.
Vzhľadom na svoju otvorenosť, priestor vyžaduje zariadenie, ktoré ho uzemní. To sú napríklad masívnejšie kusy nábytku ako nadrozmerná sedačka, knižnice z dreva či dizajnové solitéry v podobe pútavých konferenčných stolíkov a kresiel. V kuchyni to môže byť kuchynský ostrovček. V industriálnom interiéri sa často používajú otvorené regály a police, ktoré dávajú priestoru funkčný a zároveň dekoratívny charakter.
V závislosti od požadovaného efektu môže byť nábytok striktne lineárny a minimalistický, alebo naopak tvarovo zaujímavý. Je však potrebné nájsť mieru, viacero výrazných solitérov môže priestor vizuálne preplniť a zničiť tak želaný efekt. Nábytok s históriou, ako zrenovované stoličky alebo staré drevené stoly, môže byť centrálnym bodom interiéru.
Farebná schéma industriálneho štýlu preferuje neutrálnu farebnosť ako je biela, čierna a sivá, doplnenú o teplé zemité odtiene hnedej, okrovej a tmavozelenej. Zdôrazňujú prírodné materiály a nechávajú vyniknúť surové povrchy, pričom samotné akcenty v tmavých odtieňoch, ako je olivová alebo tehlová, môžu priestor oživiť.
Dôležitým prvkom okrem farebnej palety je aj osvetlenie, ktoré má byť nielen funkčné, ale aj dizajnovo tématické. Kov ako nosný materiál je preto ideálny aj pri výbere svietidiel. Typické sú lampy so širšími tienidlami, zavesené nízko alebo odhalené žiarovky, priznaná kabeláž či podlahové lampy, predstavujúce pútavé doplnky.
Industriálny dizajn sa snaží kombinovať umelecké detaily s praktickými funkciami. Dôraz sa kladie na unikátnosť a originalitu kúskov, pričom sa vyžaduje, aby ponúkali niečo nové a inovatívne. Využíva aj kontrast autentických materiálov a hladkých, moderných plôch. Zapojenie kreativity môže zahŕňať netradičné materiály, farby a tvary.
Spôsoby, ako implementovať industriálny štýl do interiéru, nemusia byť radikálne a nevyžadujú ani hľadanie novej nehnuteľnosti. Inšpirovať sa dá jednotlivými princípmi, ktoré vytvoria súčasný interiér s jedinečným charakterom.
Nemusí sa meniť celý interiér, stačí nájsť industriálne svietidlá, alebo vymeniť kusový nábytok a doplnky, navrstviť rôznorodé textílie vrátane kobercov, či pridať umenie v typickej čierno bielej farebnosti (napríklad veľkoformátové fotografie). Industriálny interiér možno kombinovať aj s modernými prvkami a vytvoriť tak vyvážený a osobitý priestor. Jednotlivé prvky tak možno začleniť do priestoru bez toho, aby pôsobil neadekvátne alebo drasticky.
Príkladom je interiér od Studia Kom, ktoré príznačne prepojilo tvrdé, hladké povrchy s príjemnými organickými formami. Podlaha ideálne kontrastuje s oblou priečkou, pričom zaujímavým prvkom je aj striedanie lesklých a matných povrchov, napríklad použitím výrazného obkladu v kuchyni, ktorý zjemňuje výplet stoličiek.
Práve drobný nábytok ako konferenčný stolík či stoličky v tomto projekte predstavujú industriálne prvky, odkazujúce na subtílne tvary, ktoré priestor vizuálne odľahčujú. Rovnaký efekt má vstavaný policový diel. Betónová stierka na stenách a obklad z dreva sceľujú vzhľad a poukazujú na flexibilitu industriálneho dizajnu aj využiteľnosť jeho princípov v akomkoľvek interiéri.
Charakteristické surové materiály, ako sú betón, kov a tehla, vzbudzujú dojem sofistikovanosti a originality, avšak dokážu formovať nielen minimalistické, ale aj útulné prostredie. To dokazuje interiér loftového bytu navrhnutý štúdiom Jakub Cigler Architekti. Dominantné prvky ako sklenené priečky, kovové schodisko či vysoké stropy predurčili charakter priestoru, ktorý architekti doplnili výraznou farebnosťou a neformálnym zariadením. Výsledkom je živý interiér so zaujímavými prvkami a masívnymi, neopracovanými materiálmi.
Industriálny dizajn prešiel dlhým vývojom od svojej pôvodnej podoby, no aj dnes zostáva veľmi populárny pre svoje výrazné materiály, autentickosť a schopnosť kombinovať funkčnosť s estetikou. Dnešné trendy čoraz viac smerujú k jemnejším interpretáciám tohto štýlu, vďaka čomu je jeho implementácia možná aj v bežných interiéroch. Vhodnou voľbou materiálov a dekorácií možno industriálny dizajn prispôsobiť každému priestoru a vytvoriť osobitý, štýlový a zároveň pohodlný domov.
(ArchDaily, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac