Za Prvej republiky vznikli v centre Bratislavy mnohé atraktívne domy, ktoré svojim riešením nadväzovali na overené kvality staromestského bývania vrátane vysokých stropov alebo veľkorysých dispozícií. Dnes sú tieto hodnoty opäť objavované a nanovo využívané pre vytvorenie vynikajúceho obytného prostredia. Príkladom je príťažlivá rekonštrukcia trojizbového bytu, ktorého premena citlivo spojila autentickú históriu so súčasným štýlom a výraznými farbami.
Autor: Matej Kotula
V rámci posledného ročníka súťaže Intebold Awards hodnotila odborná porota diela v piatich hlavných kategóriách – bývanie, pracovisko, hospitality (kaviarne, reštaurácie), public shop show (inštitúcie, obchody, inštalácie) a študentské práce. Za víťaza prvej spomenutej kategórie označila projekt Byt s terasou, ktorý sa nachádza na Novosvetskej ulici v Bratislave. Skutočne hodnotný interiér mal však v rámci kategórie pomerne silnú konkurenciu.
Bohaté zastúpenie mali už tradične bratislavské projekty, medzi nimi aj realizácia s názvom Staromestské bývanie pre kreatívny pár, ktorý vznikol pod taktovkou architektov z Jam Studio. Štúdio v minulosti vypracovalo návrh kaviarne La Crema v bratislavskej Eurovei, baru Clique v rovnakom obchodnom dome a tiež niekoľko zaujímavých rezidenčných projektov vo viacerých bratislavských lokalitách.
Realizácia interiéru, ktorý bojoval o prestížne slovenské ocenenie, bola dokončená v roku 2023. Celková podlažná plocha bytu dosahuje 95 metrov štvorcových. Podľa slov architektov prešiel obytný priestor v zachovanom stave náročnou rekonštrukciou, ktorá premenila pôvodný 3,5-izbový byt na plnohodnotný trojizbák.
Samotní majitelia zrekonštruovaného bytu za jeho najväčšie pozitíva považujú predovšetkým jeho vysoké stropy a veľkorysú výmeru. Práve to ich priviedlo k presvedčeniu uprednostniť kompletnú rekonštrukciu 90-ročnej rezidencie pred bývaním v novostavbe. Snahu vyzdvihnúť proporcie bytovej jednotky badať aj na jej novom dizajne, ktorý zachováva vzdušnosť a dostatočné presvetlenie celého priestoru.
V rámci realizácie sa architekti takmer úplne vyvarovali nábytku, siahajúceho od podlahy až po strop. Výnimku tvorí niekoľko úložných priestorov v spálni či dennej miestnosti. Súčasťou novej podoby interiéru je tiež niekoľko sklenených priečok a dverí, ktoré priestor delia a presvetľujú zároveň.
K zachovaniu genia loci tohto svojrázneho bytu prispelo aj repasovanie mnohých pôvodných prvkov, ako sú drevené kastlové okná, liatinové radiátory či interiérové dvere. Na podporu atmosféry bývania, typického pre rvú polovicu 20. storočia, autori projektu využili aj novú dubovú podlahu so chevron vzorom.
Výraznou zmenou naopak prešlo dispozičné riešenie bytu. Zbúraných bolo niekoľko priečok a menila sa tiež celková poloha jednotlivých miestností. Najvýraznejšou zmenou je presun pôvodnej kuchyne, na ktorej mieste sa dnes nachádza hlavná spálňa. „Táto miestnosť je orientovaná do vnútrobloku, neprenikajú do nej priame slnečné lúče. Preto sme sa rozhodli situovať sem spálňu, čo oceňujú majitelia najmä v letných mesiacoch. Súčasťou spálne je aj kúpeľňa a walk-in šatník, ktorý vznikol na mieste pôvodnej kúpeľne,“ približujú architekti.
Na opačnej strane bytu sa po novom nachádza veľkorysá denná miestnosť, pozostávajúca z kuchyne, obývacej izby a jedálne, ktorá vznikla zbúraním jednej z priečok. „Práve táto zmena výrazne zvýšila kvalitu bývania,“ konštatujú autori projektu pri jeho opise. Dominantou dennej miestnosti je bezpochyby kuchynská linka tmavomodrej farby spolu s priľahlým kuchynským ostrovom.
Okrem nezvyčajnej farebnosti je netradičná aj tým, že úplne postráda horné skrinky. S cieľom zachovať vzdušnosť ich nahradila len jednoduchá polica. Jedálenskému kútu dominujú stoličky od českej značky Ton. „Výber ikonického modelu 1930 odkazuje na obdobie, kedy bola postavená budova,“ dodávajú architekti. Zvyšok miestnosti je ladený v neutrálnych tónoch. Kvalitné nábytkové solitéry dopĺňajú výrazné svietidlá a umelecké diela od slovenských a českých umelcov.
Nočná časť sa od dennej odlišuje už na prvý pohľad, predovšetkým zvolenou farebnosťou. Dominuje jej svetlozelená farba doplnená o úložné priestory s dreveným dekorom. Hlavnú spálňu od kúpeľne oddeľujú dvojkrídlové presklené dvere, vďaka čomu sú obe miestnosti dostatočne presvetlené. Súčasťou dispozičných zmien bolo aj zmenšenie poslednej izby, z ktorej sa po novom stala pracovňa. Do miestnosti sa vchádza cez presklené dvere.
Interiér 90-ročného staromestského bytu sa vďaka premyslenej zmene dispozície lepšie prispôsobil požiadavkám súčasných majiteľov. Okrem atypickej farebnosti sa vyznačuje aj viacerými unikátnymi kúskami od renomovaných slovenských i zahraničných značiek. Projekt je príkladom toho, že aj napriek tomu, že rekonštrukcia starších bytových jednotiek je časovo aj finančne náročný proces, nepopierateľné kvality takýchto bytov pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti často prevážia.
(Intebold, JAM studio, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac