Návrhy interiérov vo výškových budovách s panoramatickým výhľadom na Bratislavu predstavujú jedinečnú príležitosť na prepojenie dizajnu s okolitou krajinou. Byty s výhľadmi na rôzne časti metroply, sú nielen zdrojom inšpirácie ale prinášajú aj špecifické výzvy pri osvetlení a rozmiestnení nábytku, vzhľadom na rozsiahle sklenené plochy.
Potenciál priestorov s pôsobivými výhľadmi, ktoré samé o sebe vytvárajú dizajnovo pútavý interiér metropolitného rázu, zároveň podnecuje k vytvoreniu nielen vkusného ale aj funkčného interiéru, komunikujúceho s exteriérom. Jedinečnosť bytov umiestnených vo výške nad mestom predstavuje zásadný faktor vplývajúci na výzor interiéru, keďže ich dominantov sú presklené plochy ukazujúce mesto. O to dôležitejšie je však prispôsobiť zariadenie interiéru výhľadom, aj dispozícii bytu vymedzenou oknami.
Synonymom slova “výhľad” sa nepochybne stal bratislavský projekt známej architektky Zahy Hadid, Sky Park. Architektúra Sky Parku, pracujúca s oblými tvarmi, sa odrazila aj na pôdoryse bytov, pričom v tomto prípade ju autori preniesli aj do interiéru.
Asymetricky riešenú dennú zónu využili architekti zo štúdia What Architects pri návrhu priestoru, v ktorom nielenže zachovali nepravidelné línie, ale dokonca dynamiku budov podporili pridaním ďalších oblých tvarov v interiéri.
Z hľadiska farebnosti, dominujú zemité odtiene odrážajúca sa aj na stropoch, a nábytky na mieru, ktoré sú vo veľkej miere kreatívnym riešením nedostatku úložných priestorov. Tvarovo nábytky kopírujú usporiadanie stien, avšak predstavujú aj špecifický prvok ozvláštňujúci interiér. Pútavým detailom je levitujúce sedenie v obývačke, či posteľ osadená na pódiu, podobne ako vaňa.
Byt prešiel zmenou dispozície, kedy sa autori odklonili od pôvodného tunelového rozloženia definovaného prevažne dlhými chodbami a kompletne prispôsobili dispozíciu. Vytvorením blokov, z ktorých pozostáva hygienické zázemie a úložisko, sa ostatný priestor otvoril. Umožnil tak optimálne využiť plochu nepravidelného pôdorysu, čím sa mohla kuchynská časť maximalizovať a upriamiť pozornosť na výhľad.
Architekti pomocou organických tvarov nábytkov a štruktúr dosiahli dojem komfortného interiéru, nerušene plynúceho priestoru, uzemneného tmavou farebnou paletou a dôrazom na detaily. „Dispozíciu členíme tromi samostatnými blokmi: blok so spálňou, s kúpeľňou a s WC. Ich objemy sú ľahko čitateľné v priestore - zvonka sú materiálovo odlíšené a zároveň v dispozícii vytvárajú ďalšie mikrosvety. Priestor medzi jednotlivými blokmi prepájajú zjednotené povrchy podláh, stien a stropov v betónovom vzhľade,” uvádzajú.
Projekt, lokalitou blízky spomínanému Sky Parku, Panorama City, taktiež disponuje unikátnym panoramatickým pohľadom na mesto - ako jeho názov napovedá. Interiér, realizovaný zostavou architektov Skoček, Prekop a Uhnáková reflektuje nielen unikátnu polohu bytu v rámci komplexu, ale aj jedinečný architektonický výraz jeho autorov, rešpektujúcich vkus majiteľa.
Pôdorys bytu definuje špecifický trojuholníkový cíp,ukončený terasou v oblakoch, ktorá je zároveň špecifikom celého priestoru. „Jeho hlavnou ambíciou bolo v čo najväčšej miere zachovať materialitu hrubej stavby v celkovej koncepcii bytu. Zdanlivo komplikovaná pôvodná dispozícia sa tu ukázala ako veľmi tvárna a jedinečná. Do zdarilého výsledku konverzácie sú v samotnom riešení iba vkladané funkčné objekty odzrkadľujúce životný štýl používateľa, “ opisujú autori.
Byt teda neprechádzal zásadnými stavebnými úpravami, pričom jeho charakter jasne definuje betónová povrchová úprava stropov a akcentových stien. Z materiálového riešenia s k nemu pridáva terrazzo, svetlé masívne drevo a neutrálne ladené plochy nábytkových zostáv.
Vzdušný a odľahčený dojem z interiéru podporujú subtílne svietidlá, lineárne koncipované solitéry ako sú stoličky a stoly, ale aj precízne spracované detaily zapustených úchytov kuchynskej linky či jednoliata pracovná plocha s integrovaným drezom.
Všetky detaily interiéru tak vytvárajú dômyselný celok, dostatočne originálny aby vyhovoval vkusu obyvateľov, a zároveň neodpútaval od výhľadov lemujúcich priestor. Aj v tomto prípade podporuje celkovú pohyblivosť bytu jemné zaoblenie nábytkov, ktoré zároveň vyvažuje ostrosť pôdorysu. Interiér využíva otvorený koncept a pomocou minimalistického, subtílne pôsobiaceho nábytku necháva vyniknúť jedinečné pohľady na centrum mesta.
Doménou výhľadov na Bratislavu nie sú len najvyššie veže mesta. Výnimočným pohľadom na historické centrum a hradné strany sa môže pochváliť aj byt na Heydukovej, v ktorom architekt Martin Fleischmann navrhol minimalistický interiér so sofistikovanou atmosférou, docielenou použitím prírodných materiálov a tmavých odtieňov.
Už pri vstupe je zjavné, že byt využíva úložný priestor v rámci dispozície na maximum. Neutrálne ladené priestory nechávajú naplno vyniknúť výrazné prvky ako kuchynský kút s intenzívnou farebnosťou, či solitéry ako pútavý prvok v podobe krbu.
Napriek modernému a čistému charakteru návrhu, priestor pôsobí útulne a usporiadane. Vzdušnosť priestoru, určenú najmä veľkoformátovými oknami s nerušeným pohľadom na historické centrum, podporuje lineárny nábytok použitý iba v nevyhnutnom množstve. Zároveň interiér pracuje s levitujúcimi prvkami, kedy zariadenie podporuje otvorenosť a ľahkosť priestoru.
Neprehliadnuteľným prvkom interiéru sú industriálne detaily, odrážajúce priestrannosť bytu. Dizajnové kúsky s ľahkými formami zároveň umožňujú prienik prirodzeného svetla aj cez nábytky a svojou formou nebránia výhľadom. Farebná paleta pracujúca s prírodnými farbami, orechovou dýhou a kontrastnou čiernou dodáva priestoru hĺbku, podobne ako výrazné štruktúry na stenách a povrchoch.
Uváženým kombinovaním surových a transparentných povrchov s tými prírodnými, vyváženie elegantnej čistoty s útulnými detailami a celkový príklon k organickosti nielen pri materiálovom zložení ale aj tvaroch, vznikol interiér, ktorý možno definovať slovom veľkomestský.
Byt v tesnej blízkosti secesného Modrého kostolíka disponuje síce malou plochou, avšak napriek tomu funkčne obsiahol všetko potrebné pre pohodlné bývanie. Koncipovaný ako otvorený priestor, využíva byt nadrozmerné okná a dostupnú výšku na maximum, čím získal zaujímavú dvojúrovňovú dispozíciu. Stal sa tak útulným domovom, obklopený historickou atmosférou.
Vysoká denná zóna s presklením cez dve podlažia, lemovaná ulicou dodáva priestoru na priestrannosti, čím evokuje dojem zväčšenia. Interiér sa vyznačuje kombináciou priznaných prvkov ako je sklobetónová stena či masívne trámy na strope, ktoré vyvážene dopĺňa nenásilný nábytok v svetlých odtieňoch, navodzujúcich uvoľenú atmosféru víkendového bývania. “V pôvodnom stave to bola skôr rigidná 'kobka' s krásnym potenciálom. Nesústredili sme sa na dizajn, alebo pedantné remeslo. Kľúčom bolo pre nás hľadanie výslednej atmosféry a zážitku z priestoru,” opisujú architekti zo štúdia Kilo / Honč.
Dispozícia je navrhnutá bez zásadných prekvapení, kedy sa zameriava na vyniknutie výhľadov, čím sa zachováva vzdušnosť celého konceptu. Dôraz, podobne ako v ostatných častiach bytu, sa kládol na detaily v podobe dominantného prvku sklenenej priečky, narúšajúcej inak homogénne plochy.
Prevládajúcimi prvkami interiéru sú tak neutrálne odtiene, bledý odtieň masívneho dreva a mäkké, organické tvary doplnené hravými doplnkami. Kontrasty materiálov ako drevo pri chladnom nerezovom povrchu kuchyne či sklenených tvárnic zabezpečujú vizuálne zjemnenie a kontinuitu priestoru. Výber materiálov, tvarov a farebnosti, ale aj práca s podlažím a svetlými plochami buduje jednoduchý, avšak dômyselný dizajn. Okná reflektujú dianie vonku a zväčšujú už aj tak zásadný podiel svetla z exteriéru.
Aspekt, podporujúci ukotvenie otvorenej plochy je povrchová úprava stropov, ale aj prívetivo pôsobiace čalúnenie či textil celkovo v kombinácii s hravými prvkami a prevládajúcou zeleňou. „Páči sa nám, že v byte nemusí byť poriadok. Dynamický život charakterizuje neustála interakcia a možnosť byt spoznávať a komponovať. Teší nás, keď priestor podporuje kreativitu, keď sa jeho charakter môže meniť bez straty kvality," približujú autori.
Loftový priestor, nachádzajúci v okolí Prezidentskej záhrady, ukazuje rozmanitosť interiérového dizajnu. Napriek práci rovnakého štúdia Kilo / Honč sa návrh odlišuje jasnou víziou puristického, avšak prívetivého interiéru evokujúcom pokojné prostredie domova.
Nielen, že vytvára prirodzené spojenie s okolím sklenenými plochami, ale odráža aj dôslednú adaptáciu zariadenia špecifickej architektúre priestoru. Celý interiér je ladený do jemných tónov a štruktúrovaných materiálov, pričom dômyselne využíva kontrasty medzi svetlom a tieňom, čím vytvára príjemné a harmonické prostredie.
Zásadným konceptom bytu je dynamický flexibilita. Nábytok, voľne rozložený po priestore, umožňuje jeho jednoduché presuny a zároveň podporuje odľahčenosť interiéru. Jednotlivé solitéry pracujú s organickými tvarmi, ktorých zaoblenie adekvátne vyvažuje inak veľkorysý a chladný priestor.
Denná zóna, s výhľadom na mesto, je navrhnutá s dôrazom na atmosféru príjemného útočiska. V obývacej časti je dominantným prvkom línia závesov, tvoriacich priečku ukrývajúcu úložisko, ktoré je efektným a prirodzeným pokračovaním pohybu v priestore. Celkové vyznenie priestoru formujú materiály zachádzajúce až do formality, ako betón, sklo a kov. Tie vyvažujú organické tvary sedenia a dynamická dispozícia s pohyblivým textilom.
Kuchyňa a jedálenský kút pracujú s odrazovými plochami a transparentnými solitérmi, bez preplnenia prvkami, vďaka čomu vynikajú kvalitné materiály a dizajnové detaily. Čistý a funkčný priestor pracuje so solídnym materiálovým základom a kreatívnymi riešeniami. Pútavým detailom je implementácia zvieracieho motívu, ktorý autori umiestnili nielen v rámci solitérov ale aj na netradičnom obklade v kúpelni.
Dramatické výhľady definujú interiér vily, ktorá hľadí priamo na stred historického centra. Čistý dizajn s prevládajúcimi prírodnými materiálmi definujú rozmerný priestor a podčiarkujú dojem súkromnej oázy, v ktorej je každý detail premyslený.
„Interiér výdatne pracuje s denným svetlom, výhľadmi, zaujímavými priehľadmi a maximálne kompaktnými plochami. Solitérnych nábytkových kusov je len nevyhnutné minimum, ťažiskom riešenia sú najmä kompaktné drevené vstavané prvky s takmer neviditeľnými spojmi. Na prvý pohľad možno sotva odčítať, že hladké dubové steny skrývajú zásuvky, skrinky či ,tajné´dvere do ďalšieho priestoru. Estetický zážitok je pevne previazaný s bezchybným remeselným spracovaním, ale aj hrou na prekvapenia,” približuje interiér architekt Norbert Šmondrk.
Efektívne využitie výhľadov môže zásadne ovplyvniť charakter a atmosféru celého priestoru. Prispôsobenie interiéru pohľadom na okolie umožňuje vytvoriť unikátny a dynamický domov, ktorý reaguje na okolitú scenériu. V konečnom dôsledku ide o spojenie funkčného dizajnu s architektúrou a urbanizmom, čím vzniká priestor s hlbokým vizuálnym zážitkom.
(Archinfo, What Architects, Štúdio Kilo/Honč, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac