Mezonet v bratislavskom projekte Čerešne, navrhnutý štúdiom RULES Architekti, je ukážkou harmonického prepojenia moderného dizajnu a prírodných materiálov. Architektom sa podarilo vysporiadať s netypickým priestorom s vysokými stropmi a unikátnymi výhľadmi, čím bytu dodali atmosféru rodinného domu.
Štúdio RULES Architekti patrí medzi najaktívnejšie ateliéry, ktoré sa vyznačujú úspešnými projektmi, charakteristickými kvalitnými materiálmi, nadčasovým dizajnom a kreatívnymi riešeniami. Viaceré z ich realizácií sa nachádzajú na lukratívnych adresách, vrátane bratislavského Sky Parku, Einparku, Zwirnu či Manhattanu, čo svedčí o ich širokom zameraní a vysokej úrovni prevedenia.
Ďalším úspešným interiérom v ich portfóliu je mezonet v projekte Čerešne v Bratislave. Ide o kľúčovú realizáciu spoločnosti ITB Development, ktorej výstavba začala v roku 2016. Dovtedy nevyužitá oblasť Dúbravky získala polyfunkčný súbor s komunitným zameraním, čo je prínosné najmä pre rodinný život. S developerom prepojená kancelária Architekti Šebo Lichý jej navyše charakteristický výraz, ktorý sa naplno ukázal aj v druhej etape, nazvanej Čerešne Lake.
Práve tu sa nachádza netradičný byt, ktorý spracovali RULES Architekti. Pôvodne bol koncipovaný ako nebytový priestor, čím získal zaujímavú dvojúrovňovú dispozíciu a nadrozmerné okná. Po návrhu a realizácii od architektov sa stal domovom pre štvorčlennú rodinu.
Výhľad do okolitej prírody je kľúčovým prvkom, formujúcim charakter mezonetu. Viacúrovňové okná boli preto hlavným prvkom, ktorému bolo nutné prispôsobiť celý návrh interiéru a umožniť tak pohľad na okolitú scenériu. Vznikol však aj exteriérový priestor terasy.
„Členitý pôdorys terasy vytvára miesta s rozličnou orientáciou, proporciami a výhľadmi. Rôznorodosť sme podporili rôznymi funkciami, ktoré ich prednosti efektívne zhodnocujú. Na východnú stranu s ranným slnkom sme umiestnili vonkajšie stolovanie, na ďalšie ležadlá a pohodlné kreslá,“ vysvetľujú autori interiéru.
Vysoká denná zóna s presklením cez dve podlažia dodáva priestoru priestrannosť, čím evokuje dojem rodinného domu. Interiér sa vyznačuje kombináciou betónových prvkov a skla, ktorú vyvážene dopĺňa nenápadný nábytok v svetlých odtieňoch, navodzujúcich uvoľnenú atmosféru.
Vstupná zóna je netradične navrhnutá bez zásadných úložných priestorov, čím podporuje vzdušnosť celého konceptu. Dôraz, podobne ako v ostatných častiach bytu, sa kládol na detaily, ako je dominantný obraz, narúšajúci inak homogénne plochy.
Celkový výraz interiéru formujú neutrálne tóny, bledý odtieň masívneho dreva s perforovaním a mäkké, organické tvary, doplnené hravými kontrastnými doplnkami. Oblé línie sa objavujú v každej miestnosti. Zaoblenia zabezpečujú vizuálne zjemnenie a kontinuitu priestoru, dominujú preto nielen na vstavanom nábytku vrátane kuchynskej linky, ale aj na čalúnení.
Kuchynská časť plynule nadväzuje na vstupné priestory nielen materiálom, ale aj tvarmi. Veľkorysé úložné priestory sú priamo úmerné pracovnej ploche, strategicky orientovanej smerom k výhľadom. Otvorenosť a vzdušnosť priestoru umocňuje dômyselné využitie odrazu na nástenných skrinkách, ktorý reflektuje dianie vonku a násobí už aj tak výrazné svetlo z exteriéru. Použitie zrkadlových plôch zároveň pridáva kuchyni dramatický efekt.
Aspekt, ktorý podporuje ukotvenie otvorenej plochy, je povrchová úprava stropov, rozmerné svietidlá, ako aj príjemne pôsobiace textílie. „Chladné pôsobenie skla sme zjemnili záclonami, surovosť betónu oblým nábytkom bez hrán. Zavesené lustre opticky znižujú výšku priestoru a dávajú mu ľudskú mierku,“ približujú architekti.
Prenesenie prírody do interiéru je badateľné nielen vďaka panoramatickému výhľadu, ale aj vo výbere nábytku bez hrán a biofilicky orientovaných materiálov, tvarov a farieb. Interiér tak tvorí vyvážený celok, ktorý napriek rozsiahlej otvorenej ploche a vysokým stropom pôsobí komfortne a útulne. Prírodné materiály a jemnú farebnosť, doplnenú dynamickými zrkadlovými plochami, nachádzame aj v ostatných častiach mezonetu.
Nočná zóna, pozostávajúca zo spálne so samostatným šatníkom, sa vyznačuje čalúneným čelom postele, ktoré siaha až po strop a vizuálne vypĺňa inak minimalistický priestor. Dominantné čelo spolu s kobercom zlepšuje akustické vlastnosti izby a pridáva optický komfort. Solitéry v spálni boli vybrané tak, aby každý kus zaujal svojím tvarom.
Detská izba kopíruje farebnosť a materiálové zloženie bytu. Detaily, ako hravá lezecká stena a čalúnenie, sú funkčnými prvkami, ktoré definujú charakter izby, pričom nábytková zostava taktiež pracuje so zaoblením. Organické formy sa tak prelínajú celým priestorom a mezonet tým získava vizuálnu jednotu.
Hygienické zázemie rovnako definujú čisté línie a funkčnosť, pričom v tomto priestore nachádzame kreatívne riešenia v podobe maximálneho využitia úložných priestorov a subtílnych línií podsvietenia, ktoré kúpeľni pridávajú na atraktivite.
RULES architekti vytvorili bývanie, ktoré kombináciou nadčasového dizajnu, kvalitných materiálov a biofilických prvkov dokonale zapadá do predstavy o modernom mestskom živote s dôrazom na rodinnú pohodu a potenciál panoramatických výhľadov.
Výsledný priestor spája prvky elegantného minimalizmu a kreatívnych doplnkov, ktoré reflektujú príťažlivosť exteriéru a svetla, prenikajúceho do interiérových zón. Výsledkom je udržateľné a príjemné prostredie pre bývanie.
(RULES Architekti, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac