Author photoKristína Liďáková 12.11.2024 17:40

Štýlové bývanie s odtlačkom dejín. Pozrite si najkrajšie bratislavské byty v historických budovách

Bývanie v historických objektoch a ich prispôsobovanie súčasným životným potrebám a nárokom na bývanie je čoraz populárnejším trendom. Priestory s jedinečným súdobým rázom vo veľkej miere uchovávajú osobité architektonické detaily, ktoré často vyžadujú zachovanie a obnovu. Rekonštrukcie tak naberajú hlbší význam a zdvíhajú nielen materiálnu hodnotu nehnuteľnosti. Zásahy v konečnom dôsledku predstavujú aj vysokú zodpovednosť za výsledok.

Autor: Lousy Auber, Autor: Matej Hakár

Autor: Lousy Auber, Autor: Matej Hakár

Byty s vysokou historickou hodnotou, vzácnymi architektonickými prvkami a špecifickými vlastnosťami predstavujú jedinečnú príležitosť na zachovanie stavebného dedičstva z minulosti. Zároveň je však nevyhnutné uplatniť pri ich premene originálne a kreatívne riešenia, ktoré harmonicky prepoja rôznorodé detaily do dizajnovo ladiaceho celku, upraveného podľa nárokov moderného bývania. Vybrali sme tie najkrajšie bratislavské rekonštrukcie, ktoré citlivo spájajú staré s novým. 

 

Byt na Holubyho ulici

Staromestská ulica, disponujúca viacerými národnými kultúrnymi pamiatkami, spoluvytvára jedinečnú atmosféru bratislavského centra. Za návrhom bytu, nachádzajúceho sa v jednej z miestnych historických budov, stoja architekti v zložení Kuklica Smerek, Juraj Hubinský, Ján Kohút a Brigita Teplanová. 

Pri plánovaní obnovy bytu bolo už v úvode zjavné, že hĺbková rekonštrukcia je nevyhnutná. Autori odstránili všetky nenosné priečky a otvorili dispozíciu, pričom však kládli dôraz na dôsledné repasovanie pôvodných drevených okien, žalúzií aj dverí vrátane dvojkrídlových. Zachovanie historického charakteru a dobového ducha bytu bola jednou zo zásadných požiadaviek klientov.  

Koncept bytu vychádza z prepojenia všetkých miestností v jeden fluidný priestor. Byt vie poskytnúť intimitu každému z obyvateľov, plnohodnotne poskytnúť komfort hosťom a zároveň sa vie celý otvoriť a fungovať ako jeden spojitý celok. Dispozícia zachovala krásne krížové členenie bytu. Do preplávajúceho spojeného priestoru obývačky s jedálňou sa cez dvojkrídlové dvere vlievajú jednotlivé izby,” približujú autori interiéru. 

 

Autor: Matej Hakár

 

Kvalitné remeselné prvky v podobe sklenených priečok s drevenými rámami určujú prechody po byte a zároveň pridávajú jedinečné detaily, obohacujúce dizajn interiéru. Materiály, zjednodušené na prírodné zloženie, kombinujú overené svetlé drevo s kameňom a vizuálne zaujímavým terrazzom na podlahe. Presklenia umožňujú vizuálne prepojenie dennej zóny a podporujú aj svetlosť interiéru. Unikátna záchrana pôvodných vstavaných prvkov zabezpečuje spolu s citlivo zvolenými vzormi a materiálmi zjednotenie priestoru.

Svetlá farebná paleta sa zakladá prevažne na drevodekore, ktorého význam prehlbuje elegantné kladenie podlahy, odkazujúce na historický charakter bytu. Primárny základ je doplnený o kontrastný vzor kameňa v kuchynskej zóne, pričom spolu s prepracovanými detailmi v podobe organicky tvarovaného ostrovčeka, kuchynských úchytiek a čiernych rámov dverí, formuje vizuálne dynamický interiér. Minimalistické, avšak na detaily orientované svietidlá uzatvárajú celkový subtílny a sofistikovaný dizajn.  

 

Byt S2

Efektívne využitý priestor, priznané stropné konštrukcie a intenzívne vyplnenie masívnym nábytkom definujú byt v Starom Meste, orientovaný na komfort a rodinný život. Autorom interiéru je Martin Skoček v spolupráci s Pavlom Dobšinským a Luciou Uhnákovou. 

Zásadným faktorom bolo riešenie priestoru tak, aby zvládol potreby päťčlennej rodiny. Dispozícia bytu, s oknami orientovanými do jednej strany, však situáciu neuľahčovala, pričom dôležitá bola aj otázka úložných priestorov. To, čo bytu chýba na rozlohe, však nahrádzajú vysoké stropy, ktoré vo výsledku umožnili znásobiť aj úložisko. Historickú povahu priestoru umocňujú nielen spomínané stropné trámy a veľkorysá výška stropov, ale aj výhľad na okolie, obklopené obnovenou architektúrou. Staromestská atmosféra sa tak prenáša aj do bytu. 

 

Autor: Lousy Auber

 

Medzi použitými materiálmi prevláda spomínané drevo v kombinácii so zemitými odtieňmi, ktoré vyvažujú neutrálne bledé tóny. Jemné oblé línie solitérov zasa organickosť interiéru podporujú, pričom odľahčujú vstavané nábytkové bloky, podporujúce lepšiu organizáciu priestoru. 

Pútavým prvkom je materiál kuchynskej linky, ktorej chrómová nerez zjemňuje prevahu dreva a dodáva priestoru vzdušnosť. Spolu s akcentovým kobercom tak členia a ozvláštňujú interiér. Funkčnosť a orientácia na praktickosť je zjavná aj v hygienickom zázemí a nočnej zóne. Minimalistickú formu materiálov v týchto častiach kompenzuje ich vizuálne prevedenie, ktoré vytvára zaujímavý dojem z interiéru.

 

Byt z polovice storočia na Björnsonovej ulici

Ako už býva pri pôvodných bytoch zvykom, výhľad do okolia a výška stropov formovali aj tento interiér v populárnej štvrti Bkumentál. Priestor bytu na Björnsonovej ulici je však špecifický aj svojou rozlohou, ktorá umocňuje veľkoryso otvorený priestor. Byt z 50. a 60. rokov síce neumožňoval zachovať pôvodné prvky, avšak architekti z kancelárie Archstyl dbali na zachovanie originálneho výzoru bytu. Kazetové obloženie a podlaha kladená do stromčekového vzoru sú nové, avšak svojim vizuálom pôsobia ako prirodzená súčasť pôvodného bytu. 

Veľkou zmenou prešla dispozícia, v rámci ktorej sa presunula kuchyňa do pôvodnej kúpeľne a zlepšila sa tak funkčnosť bytu. Priechodnosť obývačky umožňuje kontinuitu priestoru, pričom integruje bezrámové dvere. Plochy tak pôsobia jednotne, keďže sú súčasťou sivého obloženia stien. 

 

Autor: Marián Svítek / BOLD Digital

 

Dominantami inak neutrálneho interiéru sú nábytkové solitéry škandinávskeho pôvodu. Masívny dubový stôl a zaujímavo tvarované stoličky In Between dánskej značky &Tradition dodávajú interiéru pútavý prvok, vyvažujúci jednak neutrálnu sivú paletu, ale aj jeho homogénny, minimalistický dizajn. Fokálnym a zároveň kontrastným kusom sú aj závesné mosadzné svietidlá, symetricky dopĺňajúce jedálenskú zónu. 

Ladnosť a eleganciu bytu určujú priame línie nábytku, rozmiestneného s dostatočným priestorom okolo seba, čím dokáže vyniknúť. Netradičné tvary zvoleného zariadenia a elegantné doplnky, ako veľkoformátové zrkadlo v obývačke a na chodbe, reflektujú niekdajšiu sofistikovanosť pôvodného bývania a dodávajú mu veľkomestný nádych. 


Návrat k pôvodným prvkom v architektonickom skvoste

Byt, nachádzajúci sa v modernisticko-kubistickom dome od architekta Klementa Šilingera, nekompromisne odkazuje na dobu svojho vzniku. Fokusovanie autorov Petra Jurkoviča a Martina Želiara na pôvodné výrazové prostriedky zachováva autentický charakter bytu. Vo veľkej miere ho formujú aj hry tvarov a striedanie materiálov a štruktúr. 

Architekti dosiahli vytvorenie otvorenej vzdušnej dispozície odstránením jedinej nenosnej priečky, čím sa rešpektoval skvelý počiatočný stav nehnuteľnosti pred premenou. Množstvo zachovaných dobových prvkov určuje atmosféru bytu, ktorú autorské zásahy realizátorov vyzdvihli.

 

Autor: Peter Jurkovič

 

Všetky originálne časti interiéru ako dvere, obložkové zárubne, špalety, panelové obklady stien a parapety boli zreštaurované a zjednotené novým náterom, jemne kontrastujúcim s bielym povrchom stien,“ objasňujú autori. Denná zóna je ladená do neutrálneho základu, pričom výraznejšie farby boli použité skôr v hygienickom zázemí. Práve v tomto priestore sa objavujú autentické prvky v najviac viditeľnej miere, napríklad na dizajne umývadla, ktorý podporuje nový štvorcový obklad v malom formáte.

Dubové parkety, použité v obytných miestnostiach, dopĺňa v priestore centrálnej haly keramická dlažba s výrazným geometrickým vzorom. Tá dopĺňa strohé farebné riešenie stien a stropov,“ dodávajú architekti.  

Puristický interiér zjemňujú použité vzory, ale aj štruktúry textílií, pričom tvorcovia zakomponovali do inak nevyužitých priestorov pôvodných dverí a výklenkov vstavané úložné priestory. Subtílne línie nábytkových solitérov tak vyvažujú plochu nábytkov na mieru. Reflektujú tak línie pôvodného dizajnu bytu, rovnako ako dizajnovo čistá forma kuchynskej linky, hravo obohatená o farebné svietidlá.

 

Neobarokový byt K

Bývanie, zachovávajúce podstatu historickej budovy, v ktorej sa nachádza, vzniklo rekonštrukciou bytu pod vedením architektky Natálie Peťkovej. Neobarokový bytový dom zo začiatku 20. storočia podobne ako predchádzajúci interiér hodnoverne zachováva dobové prvky a citlivo ich dopĺňa súčasnými, prenášajúcimi interiér do súčasnosti. 

Výber kvalitných materiálov a dôraz na precízne prevedenie prác necháva vyniknúť jednoduchý návrh interiéru, rovnako ako lokálne vyrobené detaily, ako cementové obklady a sádrové prvky, ktoré priťahujú pohľad. „Rekonštrukcia bytu sa snažila obnoviť plynulosť pohybu a transparentnosť, ktorú ponúkala dispozícia obytných miestností v enfiláde*, a posilniť túto kvalitu vytvorením ďalších otvorov a vizuálnych prepojení v iných priestoroch bytu, “ ozrejmuje autorka.

Jednoduchosť dizajnu sa odráža aj na líniách nábytku, priamej forme kuchyne a použití kontrastných farieb jedálenského stola a vstavaného nábytkového dielu v jeho blízkosti. Jednoduché tvary a vynaliezavé kombinácie farieb spolu s krojenými detailmi ozvláštňujú bežne dostupný nábytok a zdôrazňujú historickú povahu bytu. 

 

Autor: Matej Hakár

 

Citlivé rekonštrukcie historických bytov prinášajú nielen nový život do starších budov, ale aj významne prispievajú k uchovaniu architektonického dedičstva mesta. Každý zásah do týchto priestorov vyžaduje pozorný prístup, ktorý rešpektuje pôvodné detaily a atmosféru, zatiaľ čo sa nehnuteľnosť prispôsobuje moderným potrebám obyvateľov. 

Výsledkom je spojenie minulosti s prítomnosťou, ktoré zvyšuje nielen estetickú, ale aj materiálnu hodnotu bývania. Zrekonštruované interiéry v historických objektoch dodávajú životu v nich jedienčnú atmosféru. Zároveň sa tým obohacuje kultúrne prostredie Bratislavy, ktorá si pripomína minulé obdobia a prácu i vynaliezavosť predchádzajúcich generácií architektov či stavebníkov.

 

*Funkčné a optické prepojenie jednotlivých, za sebou idúcich miestností.

(Archinfo, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Byt na Holubyho ulici. Autor: Matej Hakár
  • Byt na Holubyho ulici. Autor: Matej Hakár
  • Byt na Holubyho ulici. Autor: Matej Hakár
  • Byt na Holubyho ulici. Autor: Matej Hakár
  • Byt na Holubyho ulici. Autor: Matej Hakár
  • Byt S2. Autor: Lousy Auber
  • Byt S2. Autor: Lousy Auber
  • Byt S2. Autor: Lousy Auber
  • Byt S2. Autor: Lousy Auber
  • Byt S2. Autor: Lousy Auber
  • Byt S2. Autor: Lousy Auber
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Byt na Björnsonovej ulici. Autor: Marián Svítek / BOLD Digital
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Byt K. Autor: Matej Hakár
  • Byt K. Autor: Matej Hakár
  • Byt K. Autor: Matej Hakár
  • Byt K. Autor: Matej Hakár
  • Byt K. Autor: Matej Hakár
  • Byt K. Autor: Matej Hakár
  • Byt K. Autor: Matej Hakár

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube