Aj v slovenskom kontexte začínajú investori vnímať architektúru ako prostriedok na vyjadrenie osobného vkusu. Príležitosť postaviť stavbu, ktorá využíva súčasné technológie, kvalitné materiály, a pri jej realizácii sa môže naplno realizovať aj samotný architekt, je čoraz viac vyhľadávaná. Vily Bratislavy, predstavujú pestrú zmes architektonických štýlov od tradičných historických prvkov citlivo pretvorených na súčasné životné potreby, až po moderné, minimalistické koncepty.
Rezidencie, demonštrujúce kreatívne a sofisitkované architektonické riešenia, nie sú len súkromnými obydliami, ale stávajú sa aj reprezentatívnymi priestormi, kde sa architektúra, dizajn a funkčnosť prepájajú. Dôraz na kvalitu, precízne detaily a vkusné interiéry formujú zaujímavé vily a rezidencie hlavného mesta a ponúkajú pohľad na to, ako sa v priebehu desaťročí menila estetika a prístup k bývaniu majetných obyvateľov Slovenska.
Pôvodná vila Felixa Knöpflera je modernistickou stavbou z roku 1942. Architektom bol Ján Kroc. Nachádzajúc sa v jedinečnej lokalite pri Bratislavskom hrade, vo vilovej štvrti nad mostom Lanfranconi. Rekonštrukcia zahŕňala nielen exteriér, ktorý sa otvoril viac smerom k uličnej línii, ale zásadnou premenou prešiel aj interiér, kompletne do hĺbky obnovený premysleným návrhom. Stoja za ním architekti Michal Vršanský a Martin Skoček, v spolupráci s Pavlom Dobšinským a Luciou Uhnákovou.
Rešpektujúca obnova zachovala v najvyššej možnej miere kvality a architektonické prvky vily, pričom dispozíciu zásadne sfunkčnila. Odstránením nenosných priečok sa priestor otvoril, a pridal objektu novú architektonickú vrstvu, zameranú na kombináciu skla, pohľadového betónu a drevodekor.
Centrom interiéru sa tak stala denná zóna s dôrazom na kuchyňu s unikátnym ostrovčekom vo vizuálne pútavom nerezovom prevedení. Odrazový materiál vhodne narúša inak plynulú farebnú plochu zemitých odtieňov a prírodného drevodekoru, použitého na kuchynskej linke.
Odtiene hnedej, béžovej a teplej sivej prechádzajú celým interiérom a dodávajú mu organické formy, podporujúce psychickú pohodu. Väčšina plôch taktiež disponuje úpravou, vrátane stropov, čím priestor nadobúda kompaktný charakter. Precízne remeselné prevedenie rekonštrukcie sa odráža najmä v podstatných detailoch, akými sú čisté línie schodiska, blokoch vstavaného nábytku podporujúce linearitu.
Dôraz na nadštandardnú kvalitu použitých prvkov vidno aj na nábytkových solitéroch, ktoré svojím zaobleným tvarom zmierňujú tvrdé vyznenie geometrického pôdorysu aj vstavaných prvkov. Ich vizuál taktiež odkazuje na dobu vzniku vily, najmä jedálenské stoličky českej značky Ton s prírodným výpletom.
Unikátne spojenie pôvodnej budovy z roku 1943 a zásadnej súčasnej prístavby od Iľju Skočeka ml. (v spolupráci s I. Čiernym, P. Kožuškom a D. Ššepkovou), ktorá zmenila účel obytnej vily na administratívnu budovu, predstavuje príklad, ako pristupovať k historickým stavbám. Súdobé detaily, ale aj väčšie celky boli zachované a pridaním moderných architektonických častí navyše vytvorili skvost s dôrazom na požiadavku formálnej sofistikovanosti, vzhľadom na to, že ide o sídlo právnickej firmy.
Výrazná zmena vizuálu je viditeľná na dominantnej rímse, strikne lemujúcej líniu pôvodného ukončenia objektu. Napriek tomu, že lemovanie pochádza z odlišnej doby, svojim prevedením odkazuje na elegantné tvaroslovie funkcionalizmu. Nadstavba tak prirodzene zapadá do celkového vyznenia, pretože podporuje ideový koncept.
Komplexnosť návrhu umocňuje orientácia na čisté línie, minimalistické proporcie a funkčné detaily. Priznaný strop s trámami, terrazzo na podlahe a intenzívny prísun prirodzeného svetla robí z interiéru atraktívny priestor, prispôsobený potrebám pracovného prostredia. Surové materiály v podobe betónových povrchov a chladnej liatej podlahy vyvažuje masívne drevo a homogénne drevené obklady, prechádzajúce do integrovaných dverí. Sklenené priečky v interiéri taktiež definujú priamy ráz rekonštrukcie, rešpektujúcej pôvodné línie.
Medzi špecifického autora rezidenčných víl, dominujúcich lukratívnym lokalitám Bratislavy, patrí aj architekt Jan Revaj. Jeho tvorba vizuálne formuje okolie, pričom jednou z víl s metropolitným charakterom je aj objekt Sky. Umiestnená v tesnej blízkosti Slavína, ponúka nielen svetovú architektúru a premyslený interiér, ale aj jedinečný výhľad na Bratislavu.
Stavba vďaka dynamickým tvarom pôsobí odľahčene, napriek svojej masívnej rozlohe. Zaoblenia a organické formy podporujú biofilickú identitu objektu, pri ktorom je zjavný aj vplyv Zaha Hadid Architects, ktorých súčasťou architekt Jan Revaj bol.
Práve mäkké línie pôdorysu Vily Sky umožňujú vnímať stavbu ako prirodzene zapadajúcu do prostredia svahu, pričom aj architektonicky sedí na vyvýšenom podstavci. Ten podporuje levitujúci dojem stavby s asymetrickým pôdorysom. Nepravidelnú povahu architektúry vily harmonizujú symetrické predĺžené okná, dodávajúce projektu organizovanosť.
Celkový výraz vily tak pracuje s odvážnymi prvkami priamo vplývajúcimi na urbanistický charakter štvrte, avšak nenútenou farebnosťou, subtílnou architektúrou a technicky vyspelými krivkami sebavedomo prezentuje svoju veľkomestskú víziu.
Puristická forma a jasne definované línie definujú objekt navrhnutý architektonickým štúdiom Cakov & Partners. Villa S v teplom béžovom odtieni priznaných tvárnic predstavuje hru tvarov, kedy dve na sebe položené úrovne vytvárajú stabilnú, avšak vizuálne pútavú architektúru.
Dominantným prvkom konštrukcie je okrem zelených plôch na streche, aj masívne prestrešenie vstupnej časti, ktoré je prirodzeným predĺžením lineárnej strechy. Podobne návrh pracuje s tienením cez prestrešenie na všetkých stranách vily, ktoré architektonicky odľahčuje hmotu domu a vytvára levitujúci dojem, najmä vďaka subtílne pôsobiacej hrúbke materiálu.
Princíp vizuálneho odľahčenia hmoty sa objavuje aj na priezoroch v strešnom prekrytí, určených stromom. Ďalším aspektom podporujúcim zmiernenie materiálového výzoru sú okrúhle otvory aj na fasáde, ktoré sú zároveň aj ozvláštňujúcim detailom.
Dôslednou prácou s prirodzeným svetlom nehnuteľnosť získava intenzívnu svetelnosť, kedy čierne orámovanie veľkoformátových okenných otvorov zároveň vytvára kontrast a akcentový prvok inak neutrálne ladenej stavby. Presklená časť fasády nielen obohacuje exteriér, ale aj opticky zväčšuje interiér a dodáva mu elegantný nádych. Veľkorysé tvary výstavby však prirodzene kopírujú líniu ulice a splývajú tak s charakterom parcely.
Ateliér 008 v zložení Ján Kukuľa a Romana Kukuľová navrhol vilu v Horskom parku, ktorej interiér bezvýhradne komunikuje s exteriérom. Na dizajne vnútorných priestorov spolupracovali architekti Pavel Kosnáč a Martin Križan. Sklenená plocha, nahrádzajúca priečku, dominuje fasádnej strane objektu orientovanej na panorámu mesta a určuje celkový charakter stavby.
Množstvo zelene a vilová zástavba formuje architektonickú rôznorodosť lokality. Vzhľadom na svahovitý terén, ktorý vila rešpektuje, je spodné podlažie čiastočne zapustené a monolitný blok stavby mierne váhovo odľahčený, čím sa docielil prirodzený dojem dotyku s okolitým prostredím.
Denná zóna, umiestnená na vyvýšenom podlaží smeruje pohľad na ulicu, čím vytvára prirodzené prostredie pre fungovanie v priestore. Okrem jednoduchej architektonickej formy objektu, stojí za zmienku aj návrh interiéru. Prevládajúce prírodné materiály, teplá farebnosť a dôraz na subtílne línie tvoria útulný interiér, odkazujúci na vonkajšie prostredie a tým aj na prirodzený, biofíliu využívajúci dizajn.
Organické formy, nachádzajúce sa v exteriéri sa odrážajú v detailoch interiéru. Stropné podhľadové podsvietenie v tvare kruhu, krivky využívajúce nábytkové solitéry a komfortné čalúnenie evokujú psychickú pohodu, umocnenú priamym kontaktom s prírodou.
Rezdenčné stavby v Bratislave významne obohacujú nielen architektúru mesta, ale aj jeho okolie. Nehnuteľnosti, kombinujúce estetiku s funkčnosťou, prinášajú nové perspektívy do moderného urbanizmu. Každá vila je jedinečným architektonickým dielom, ktoré reprezentuje súčasné trendy, rešpektuje kontext miesta a zároveň reflektuje vkus a hodnoty jej obyvateľov. Ich sofistikované riešenia, použitie kvalitných materiálov a precízne detaily prispievajú k pestrosti mestského prostredia a ukazujú nadčasovú architektúru a kreativitu v domácom prostredí. Zároveň obnovy historických víl podporujú ich zachovanie pre budúce generácie.
(Archinfo.sk)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac