Veľká časť najbohatších ľudí na Slovensku preferuje bývanie vo veľkorysých vilách, ktoré sa koncentrujú v lukratívnych častiach Bratislavy. Štandardne ich spájajú atraktívne výhľady, prítomnosť zelene alebo súkromie, ktoré si väčšinou silní podnikatelia mimoriadne strážia. V posledných rokoch sa oproti najvýraznejším vilám v minulosti posunul aj architektonický štandard, takže ide bez ohľadu na investorov o kvalitné diela.
Jedna z najunikátnejších bratislavských víl aktuálne vzniká neďaleko Slavína. Investor chcel pôvodne stavať na inom mieste budovu od známych holandských architektov MVRDV. Napokon sa ale rozhodol pre spoluprácu so slovenským ateliérom Sadovsky&Architects. Špičkovej úrovni projektu to nijako neublížilo.
Základným konceptom stavby je klasický pôdorys, postavený na línii, ktorá prechádza pozemkom a delí ho na dve záhrady. Jedna časť predstavuje francúzsky typ sofistikovanej záhrady, druhá naopak asymetricky a voľne rastúcu zeleň.
Priechod naprieč domami funkčne aj vizuálne prepája celú nehnuteľnosť s exteriérom. Otvára sa smerom do oboch záhrad, pričom sa k tomuto koridoru pripájajú ďalšie obytné priestory smerom na juh, čím buduje špecifickú atmosféru nehnuteľnosti.
Čisté línie, tvarujúce palácový pôdorys, umožňujú celému domu formovať zaujímavú dynamiku. Symetria stavby naráža na rôzne úrovne objektov, organicky ale aj prísne symetricky tvarovaných, ktoré dodávajú celému komplexu vizuálne napätie, vytvárajú hru tieňov a dávajú možnosť objavovať neustále nové pohľady.
Minimalistická podoba exteriéru a dominancia línií spolu s jasne vymedzenými tvarmi sa odráža aj v interiéri. Organickosť podporujú všetky prvky, použité naprieč priestorom, vrátane zaobleného zábradlia a priezorov, vizuálne spájajúcich miestnosti. Atmosféra obytných priestorov však stavia na o niečo jemnejších organických materiáloch, povrchovej úprave stien aj stropov a jednoliatom dojme.
Zásadným detailom, ktorý má formovať útulnosť a komfort neutrálneho interiéru, je drevo. Svetlá farebnosť duba v kombinácii s teplým odtieňom sivej vhodne narúša celistvosť priestoru, ktorý by inak pôsobil surovým dojmom. Nábytkové solitéry zámerne priťahujú pohľad netradičným tvarom a zároveň podporujú celkový koncept.
Rozľahlý dom umiestnený priamo na kopci ponúka výhľad nielen na Dunaj, ale aj zeleň, ktorou je táto mestská časť známa. Malebná poloha uprostred rozsiahlej prírodnej plochy poskytuje obyvateľom pokojné zázemie, podporené okolím, pozostávajúcim z dômyselne plánovanej svahovitej záhrady a súkromných viníc.
Samotná vila disponuje v rámci exteriéru bazénom a trojpodlažnými podzemnými priestormi vrátane wellnessu. Organicky formovaná záhrada rešpektuje terén, podľa ktorého sa kaskádovito vinie okolo domu. Zároveň priamo kopíruje oválny pôdorys vily. Podzemné priestory lemované súvislou presklenou plochou plynule prechádzajú do svahu, kde sa napájajú na oddychovú zónu s bazénom.
Použitie oblín ako základný princíp architektonického výrazu vily vizuálne odľahčuje mohutnosť stavby, čo spolu s vrstvením podlaží umožňuje jej absolútne splynutie s vyvýšením pozemkom. Obytná časť sa nachádza priamo nad vysunutými podzemnými priestormi, na ktorých streche tak vznikla trávnatá plocha.
Architektúra objektu kladie dôraz na subtílnu asymetriu, podporenú symetrickými prvkami, ako je stĺporadie lemujúce obytnú zónu, zároveň slúžiace ako tienenie. Ekologickým aspektom stavby je okrem odkazu na zaoblené formy aj zelená strecha s kolektormi a pútavým členením. Napriek robustnej stavbe, zaberajúcej značnú plochu, nehnuteľnosť nepôsobí ťažkým dojmom vďaka biofilickým princípom, ale aj rešpektovaním prirodzenej podoby terénu.
Autorom architektonického riešenia je kancelária GFI, pre ktorú ide o jedno z vrcholných diel. Investor je známy svojim záujmom o víno, preto k vile patria rozsiahle vinice, kde sa spracúva značné množstvo hrozna. Netypická je aj prítomnosť heliportu v rámci veľkého areálu, keďže sa investor nezriedka presúva vrtuľníkom. Vila bola dokončená v roku 2018.
Podobne ako vila pod Slavínom, aj tento objekt, označovaný ako Vila 86, pracuje s jednoduchou farebnosťou, priznanými líniami a krivkami. Vzhľadom na povahu pozemku, ktorého terén je v prudkom svahu, je vila vystavaná na niekoľkých podlažiach. Mohutnosť objektu je zjemnená subtílnym zakrivením, založenými na prírodných tvaroch, ktoré budujú vzdušný dojem.
Jednotlivé časti domu, opticky členeného rôznorodými tvarmi, odľahčujú dominantné sklenené plochy. Celú časť vily, orientovanej do záhrady, naprieč podlažiami pretínajú okná, taktiež zaoblené. Zóna, ktorá smeruje do ulice, rešpektuje jej líniu a zatvára sa do skleného obdĺžnika. Nekomplikovanú farebnosť, založenú na primárnych farbách, ozvláštňuje samotná architektúra objektu. Táto je asymetricky členená do rôznych celkov, evokujúc pohyb optickým striedaním tvarov.
Okenné plochy okrem presvetlenia interiéru a poskytnutia úžasných výhľadov na centrum Bratislavy predstavujú aj architektonický prvok, členiaci inak homogénne plochy fasád. Vo výsledku dom pôsobí príjemne, keďže zaoblenia sú pre ľudské oko prirodzenejšie a tým podporujú psychickú pohodu.
Zo strany ulice prízemie ustupuje parkovaniu, pričom vnútorne orientovaná strana poskytuje dostatok súkromia a využíva dopad prirodzeného svetla do interiéru v maximálnej možnej miere. Zaujímavým tak robí stavbu nielen efektívne využitie danej plochy, ale aj kvalitná práca architektov s rušným prostredím ulice. Vďaka nenápadnému, avšak kreatívnemu návrhu ju vhodne dotvára.
Autorom projektu je známy architekt Ľubomír Závodný. Susednú vilu na Mudroňovej ulici, tvorenú veľkými plochami z pohľadového betónu navrhol Štefan Moravčík. Na menšej ploche tak vznikla mimoriadna koncentrácia kvalitnej architektúry. Na špičkovej úrovni Vile 86 neuberá ani fakt, že investorom je kontroverzný podnikateľ, spájaný so široko medializovanými kauzami.
Luxusné vily v Bratislave prinášajú nielen komfort bývania ich obyvateľom, ale aj estetickú hodnotu pre okolie. Architektonicky výnimočné stavby využívajú kvalitné materiály a premyslené detaily, ktoré posúvajú hranice architektúry a zároveň zvyšujú mieru komfortu. Väčší rozpočet na stavbu umožňuje architektom experimentovať s dizajnom a prispôsobiť vily individuálnym potrebám, čo v bežných projektoch nie je vždy možné.
Stavby nielen reprezentujú životný štýl svojich obyvateľov, ale aj prispievajú k formovaniu moderného obrazu Bratislavy. Nejde pritom o pokus o adoráciu investorov, ku ktorým patria v mnohých prípadoch aj kontroverzne vnímané postavy. Skutočne špičkové stavby predstavujú trvalú hodnotu, ktorá bude v meste prítomná aj dávno potom, ako ich pôvodní stavebníci odídu do zabudnutia.
(Nový čas, Plus 7 dní, Sadovsky & Architects, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac