Hradný kopec je už celé storočia vnímaný ako najluxusnejšia lokalita v hlavnom meste. Prestížne územie lákalo stavebníkov už v minulosti, keď si tu svoje vily stavali najmä bohatí obyvatelia mesta. Upravené záhrady a nadštandarné domy s panoramatickým výhľadom na Bratislavu postupne dopĺňali lokalitu pri Bratislavskom hrade. To sa deje aj v súčasnosti.
Výstavbou množstva nových projektov sa tak stále viac urbanizuje aj táto časť metropoly. Na vznik lukratívnych a reprezentatívnych víl bolo územie vytypované už historicky. Počiatky tohto procesu patria do začiatku 20. storočia, keď pôvodné vinohrady zničili choroby viniča. Ako prvé vyrástli vily bližšie k centru mesta, neskôr sa však začali rozširovať medzi nábrežím a Pražskou ulicou. Tento vývoj však nebol vhodne zaregulovaný a už za Prvej republiky boli sťažnosti na rýchlosť vývoja, ktorý bránil nastaveniu logických pravidiel, zvyšujúcich úroveň štvrte. Za socializmu tu pribudlo nevhodne umiestnené sídlisko, porevolučný vývoj zase priniesol priveľké bytové komplexy či vily v uliciach bez chodníkov.
Väčšina súčasných developmentov postupne smeruje k zmenšeniu a odľahčeniu mierky a dodržiavaniu jednotnej architektonickej línie. Či to prinesie výrazné zlepšenie stav lokality, je však otázne. V prestížnej štvrti sa aktuálne dokončuje viacero projektov, ktorých cieľom je dotvoriť exkluzívny charakter oblasti. Nie vždy sa im to však darí.
Zámer výstavby projektu Rezidencie Búdkova bol odhalený ešte v roku 2017. Developer A&I vtedy predstavil víziu vzniku nadštandardného bývania v exkluzívnej lokalite. Neďaleko Horského parku začala v treťom kvartáli roka 2020 vznikať dvojica bodových päťpodlažných objektov, nazývaných Alfa a Beta.
Hrubá stavba projektu bola dokončená v prvom kvartáli roku 2021 a v súčasnosti, podľa oficiálnej stránky developera, by už mala prebiehať kolaudácia. Na jednom z objektov sa však ešte stále pracuje, postavené je lešenie a dokončuje sa najvyššie podlažie, ktoré ešte nemá hotovú fasádu. Rovnako prebiehajú práce na balkónoch, ktoré zatiaľ nedisponujú zábradlím. Pracuje sa aj v okolí objektov.
Vzniklo tu 26 variabilných bytov, v každom objekte po trinásť. Konkrétne ide o 6 dvojizbových, 13 trojizbových a 7 štvorizbových rezidencií. Voľné sú už len tri bytové jednotky, jedna z dostupných patrí rozlohou k najväčším – disponuje výmerou 125 metrov štvorcových. Rezidencia Búdkova sa tak môže zaradiť k viacerým typovo podobným developmentom, ktoré doplnili túto časť Bratislavy.
Ďalším rezidenčným projektom je Villa Penat v priamom susedstve. Šesťpodlažná budova od developera Penat, a.s., spojenej s aktivitami podnikateľa Matúša Trajtera, obsahuje 18 bytov a 32 parkovacích stojísk. Priemerná cena za meter štvorcový sa pri predaji v tom čase pohybovala na úrovni 3.000 eur, čo z projektu kedysi urobilo jeden z najdrahšie predávaných v Bratislave.
Spoločnosť hovorila o špičkovom štandarde a dokončení ešte v roku 2018, práce v okolí domu však neboli hotové ani na začiatku roka 2020. Realitou je až v súčasnosti, architektúra je v konečnom dôsledku banálna. Štandard mal byť vyšší, hovorilo sa o podlahovom kúrení či hliníkových okien s dvojsklom. Ide však o typický vežiak s balkónmi a avizovanému špičkovému dizajnu nepomáhajú ani pripevnené klimatizácie na fasáde.
S projektom sú spojené problémy. Doteraz nie je skolaudovaný, hoci v objekte už bývajú obyvatelia. Podľa niektorých rezidentov je dokonca zo strany developera vyvíjaná snaha o ich vyštvanie z objektu. Celá situácia vypovedá katastrofálne o developerovi, ktorý plánuje v novom centre Bratislavy vybudovať veľký zámer Ister Tower.
Na Jančovej ulici v diplomatickej štvrti aktuálne vzniká Rezidencia Bôrik od developera Millenium Development. Projekt nadštandardného bývania podľa oficiálnej stránky poskytne na piatich podlažiach 17 bytov s privátnym vnútorným parkom. Práce na stavbe postupujú a momentálne sa stavia podlažie za podlažím.
Predané sú takmer všetky bytové jednotky – od rozlohou najmenších (61 metrov štvorcových) až po najväčšie dvojpodlažné penthousy (280 až 299.30 metrov štvorcových). Voľná je už len jedna nehnuteľnosť – štvorizbový byt na druhom podlaží. Cenové relácie však, ako je zvykom pri obdobných nehnuteľnostiach, zverejnené nie sú.
Development sa prezentuje nadčasovou architektúrou a najvyšším štandardom vybavenia. Prítomné budú chladené stropy, inteligenté riadenie bytov, podlahové vykurovanie či rekuperácia vzduchu. Za samozrejmosť je považovaná aj 24-hodinová recepcia, parkovacie plochy v podzemí či veľkorysé terasy.
V hornej časti hradného kopca tak vznikne obytný súbor, ktorý prepája rezidenčnú štvrť s dominantnou vilovou zástavbou s uzavretým diplomatickým areálom Čmelovec. Ak sa naplní vysoký potenciál tohto projektu, môže ísť o jeden z najreprezentatívnejších developmentov, ktoré za ostatnú dobu na hradnom kopci vznikli.
Malý projekt Rezidencia Horský park je už tesne pred dokončením. Projekt bytového domu na rohu Senickej a Gaštanovej ulice navrhla architektonická kancelária Rules Architekti, investorom sú súkromné osoby. Development je už zateplený, zasklený, no na budove sa ešte nachádza lešenie. Práce musia prebehnúť aj v okolí projektu, ktoré taktiež nie je dokončené.
Štvorpodlažná budova (s najvyšším ustúpeným podlažím) bude obsahovať 11 bytov. Aktuálne sú predané tri nehnuteľnosti a jedna je rezervovaná, zvyšok bytových jednotiek je stále dostupný. Byty na prvom podlaží obsahujú predzáhradku, na druhom až treťom balkón a na najvyššom štvrtom podlaží sú k bytom priradené terasy. Cenovky dostupné nie sú, developer ale informuje, že cena parkovacieho státia v podzemnej garáži je 30-tisíc eur a pivničná kobka zase za 10-tisíc eur.
Architektúra je striedma, no zároveň solídna. Development bezproblémovo dotvorí priľahlú ulicu, kde dochádza k postupnej diverzifikácii zástavby. Výrazu dominujú veľké okná, ktorých rámy pripomínajú šambrány, čo je v tomto kontexte vhodným prvkom. Po dokončení tak pôjde o jeden zo solídnejších domov v tejto lokalite.
Development Drotárska 15 nahradil starší dom mohutnejšou sedempodlažnou hmotou. Tento projekt nadväzuje na sídlisko, ktoré tu bolo nešťastne vybudované v druhej polovici 20. storočia. Bytovka sa akutálne nachádza v štádiu hrubej stavby a pridáva na podlažnosti. Developerom by mala byť firma Pražská Development, architektom zas kancelária APKK pod vedením architekta Pavla Králika.
Projekt je prezentovaný ako prestížne bývanie v centre mesta. Vznikne tu 29 bytov, z toho 19 jednotiek bude dvojizbových, jeden byt bude trojizbový, tri zase štvorizbové a zvyšok budú veľké päťizbové rezidencie. Aktuálne sú už voľné len dve bytové jednotky – jedna na prvom podlaží a druhá na treťom. Niektoré byty však ešte nie sú v predaji a developer ich pripravuje.
Štandard je pomerne dobrý, byty disponujú hliníkovými oknami, drevenými parketami, paravánmi na loggiách či chladenými a vykurovanými stropmi. Vizuálna úroveň objektu je však priemerná. navonok pôjde o obyčajnú bytovku, ktorá sa odlišuje jedine pásovými balkónmi s paravánmi. Hovoriť o prestížnosti tu je teda nadnesené.
Rezidencia Holý vrch niesla kedysi názov Projekt Matúšová. Nachádza sa na Matúšovej ulici v pokračovaní Drotárskej cesty, smerujúcej k Lovinského. Ide o dôležitú ulicu v rámci hradného kopca. Od prístupovej ulice má charakter nízkeho domu, využíva však svahovitý pozemok, preto pôsobí zo severnej strany ako ďaleko mohutnejší dom.
Projekt od firmy Buildfit je navrhnutý architektonickým štúdiom Full House Architecture. V roku 2020 bol ešte len v plánovaní, dnes je už dokončený. Umiestnená je tu len trojica mezonetových bytov – dva štvorizbové a jeden päťizbový. Štandard je pomerne vysoký, jednotlivé nehnuteľnosti disponujú hliníkovými oknami s tepelnoizolačným trojsklom, elektricky riadenými exteriérovými hliníkovými žalúziami, elektrickými podlahovým vykurovaním, ovládaním kúrenia či osvetlením.
Development sa vyznačuje luxusnejším bývaním, ktoré však dopĺňa priemernou architektúrou. Dom sa síce snaží vyrovnať s náročnými stiesnenými pomermi, pri pohľade od ulice však dominuje nepekné parkovisko. Samotný objekt veľkou kreativitou neoplýva. Na to, aby išlo o "architektonický skvost", ako to tvrdí oficiálna stránka projektu, treba viac ako časť domu obložiť tehličkami.
V lokalite postupuje aj dvojica domov na Krčméryho ulici. Na mohutnom pozemku sa kedysi nachádzal veľmi pekný dvojdom zasunutý do pozemku s veľkorysými záhradami pred objektom. Žiaľ, investor – Projekt Krčméryho s.r.o., spojený s osobami zo sféry bankovníctva – sa rozhodol dom asanovať s ohľadom na jeho zlý stav a nahradiť ho dvojicou viladomov.
K augustu 2022 je postavený len jeden z nich. Objekt bol v tomto období v štádiu hrubej stavby a realizovala sa fasáda. Trojpodlažná dvojica blokov A a B by mala obsahovať tri byty a rovnaký počet ateliérov. Na prvom podzemnom podlaží bloku A má byť umiestnený 6-izbový byt, v bloku B 5-izbový byt. Na prvom nadzemnom budú mať oba objekty po jednom 4-izbovom byte a jednom ateliéri, o podlažie vyššie sa budú nachádzať dva ateliéry a na treťom podlaží budú v každom dome 4-izbové byty s terasami. Dom by mal mať aj druhé podzemné podlažie s parkovaním. Celkovo bolo naplánovaných 26 parkovacích miest, z toho 20 v podzemí. Vyplýva to z dostupnej dokumentácie.
Po architektonickej stránke by mohlo ísť o skutočne honosný projekt. Odhalené sú vizualizácie z pera českej kancelárie Arch Design, hoci spracovateľom dokumentácie je slovenská kancelária Atelier 008. Ak by však zámer vznikol v prezentovanej podobe, išlo by o výrazný vstup do lokality.
V lokalite vzniklo a ešte aj pribudne mnoho developmentov. Nanešťastie, výnimočné územie hradného kopca sa nezapĺňa len architektúrou, ktorá by tomu zodpovedala. Slovo prestíž sa tak môže stať len prázdnym marketingom. Investori sa odrážajú od lokality, domom však chýba čosi navyše. Vzniká tu - ako je v Bratislave typické - mnohoraká všehochuť rozličných štýlov, prístupov a tvarov. To by nemuselo byť zlé, pokiaľ by nové projekty spájala so staršou zástavbou vysoká úroveň a citlivá reakcia na parametre územia.
Napriek tomu sa nájdu aj svetlé výnimky, ktoré reálne prispievajú k architektonickému obohateniu štvrte. Pre budúcnosť územia sú dôležité - Hradný kopec je tradične prehliadkou toho lepšieho, čo v našej rezidenčnej architektúre v danej dobe vzniká. Bola by škoda, keby sa tento charakter postupne vytratil.
Fotografie zo 7.11.2022. Pozrite si všetky fotografie vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac