Na vznik lukratívnych a reprezentatívnych víl bolo územie hradného kopca vytypované už historicky. Svoje domy si tu stavali najmä bohatí obyvatelia mesta, pričom luxusné nehnuteľnosti tu vznikajú aj v súčasnosti. Jedna zo stavieb, ktoré onedlho doplnia diplomatickú štvrť na Jančovej ulici, je projekt Rezidencie Bôrik.
Hradný kopec je už od 19. storočia vnímaný ako najluxusnejšia lokalita v meste. Prudký rozvoj nastal najmä na začiatku 20. storočia, kedy pôvodné vinohrady zničili choroby viniča. Ako prvé vyrástli vily bližšie k centru mesta, neskôr sa však začali rozširovať v celom území medzi nábrežím a Pražskou ulicou. Tento vývoj nebol vhodne zaregulovaný a už za Prvej republiky boli sťažnosti na rýchlosť výstavby, ktorý bránil nastaveniu logických pravidiel, zvyšujúcich úroveň štvrte. Za socializmu tu pribudlo nevhodne umiestnené sídlisko, porevolučný vývoj zase priniesol priveľké bytové komplexy či mohutné sídla v uliciach bez chodníkov.
Výstavba neustáva ani v súčasnosti. Stavia tu aj developer Millenium Development, ktorý realizuje zámer, naplánvaný už v roku 2004. Projekt je umiestnený v diplomatickej štvrti medzi Jančovou ulicou a ulicou Čmelovec, oficiálny názov je Bytový dom na Jančovej ulici. Známy je však ako Rezidencia Bôrik. Podľa investora sa nachádza "v hornej časti Hradného kopca, ktorá je izolovaná od mestského hluku a ponúka neobyčajné výhľady na Staré Mesto, Bratislavský hrad i Dunaj".
Bytovka prešla posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte v zmieňovanom roku 2004. Výstavba sa však začala až na začiatku roka 2022. Stavebník napreduje v realizácii a dopracováva aj súvisiace formality. Mestská časť Staré Mesto aktuálne prijala žiadosť o vydanie stavebného povolenia na stavebné objekty komunikácií a spevnených plôch.
Rezidencia Bôrik je projekt päťpodlažného bytového domu. Osadený je do jestvujúcej zástavby a realizuje sa v južnej časti atypickej parcely do tvaru písmena L. Pozemok v minulosti nebol využívaný a nachádzala sa tu len náletová zeleň. Byty sú navhrnuté od prízemia po najvyššie piate podlažie. Celkovo je tu naplánovaných 17 nehnuteľností – od rozlohou najmenších dvojizbových bytov so 61 metrami štvorcovými až po najväčšie dvojpodlažné penthousy o veľkosti 280 až 299,30 metrov štvorcových. Millenium Development informuje aj o prítomnosti ojedinelých prízemných mezonetov s vlastným vchodom a predzáhradkou.
Podľa oficiálneho webu je voľná je už len jedna nehnuteľnosť – štvorizbový byt s dvomi terasami na druhom podlaží o rozlohe 157,45 metrov štvorcových. Cenové relácie však, ako je zvykom pri obdobných nehnuteľnostiach, zverejnené nie sú.
Development sa prezentuje - podľa developera - nadčasovou architektúrou a najvyšším štandardom vybavenia. Prítomné budú chladené stropy, inteligenté riadenie bytov, podlahové vykurovanie, automatické žalúzie či rekuperácia vzduchu. Súčasťou bude aj 24-hodinová recepcia, parkovacie plochy v podzemí či veľkorysé terasy. Developer za účelom zachovania maximálneho súkromia obyvateľov rozdelil byty do dvoch od seba výškovo oddelených hmôt.
S projektom sa v minulosti spájali problémy vo forme námietok časti verejnosti. Zámer bytového domu údajne zasahoval do životného prostredia a do súkromia obyvateľov blízkeho okolia, pozemok pre tvar písmena L a šírku 16 metrov podľa nich nebol vyhovujúci na stavbu bytovky. Námietky súviseli aj s nedostatočnými svetlotechnickými pomermi vzhľadom na blízky rodinný dom.
V dôvodoch sa tiež uvádzalo aj narušenie charakteru lokality výstavbou Rezidencie Bôrik alebo neúmerné zvýšenie konentrácie obyvateľstva. Proti výstavbe bola v roku 2004 dokonca spísaná petícia, ktorú podpísalo približne 300 občanov počas deviatich dní. K bytovému domu malo pripomienky aj Združenie občanov lokality Fialkové údolie, ktoré žiadalo posudzovať navrhovanú činnosť podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. V správe tiež žiadalo posúdiť sociálne či hygienické dopady výstavby.
V tomto období však Ministerstvo životného prostredia SR v rámci zisťovacieho konania nezistilo žiadne skutočnosti, ktoré by boli v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Zo stanovísk v tomto období ale vyplynulo niekoľko požiadaviek, ktoré musel developer zohľadniť v procese konania. Spoločnosť napríklad musela vypracovať odborný posudok o ochrane ovzdušia, kontajnerové stanovištia umiestniť na vlastnom pozemku alebo vyriešiť vetranie garáží. Investor tiež musel doložiť odborný posudok vo veci emisno-technologického posúdenia stacionárnych zariadení na spaľovanie palív v rámci polyfunkčného objektu.
Spracovateľom zámeru je podľa EIA RN Architektonický ateliér. Ide o českú kanceláriu architekta Rudolfa Netíka, ktorá má projekt vo svojom portfóliu ešte z roku 2004 pod názvom Bytový dom na Jančovej ulici. Ateliér sa venuje predovšetkými českým a slovenským projektom, medzi ktorými nechýba projekt Central Pasáže z roku 2006 na Laurinskej 17 alebo bytového domu na Podjavorinskej v Bratislave z roku 2007.
Podľa oficiálnej stránky projektu Rezidencie Bôrik mal byť development hotový v roku 2022, čo sa neudialo. V tejto chvíli je ukončená hrubá stavba, čoskoro sa pravdepodobne začne realizácia fasády. S ohľadom na postup prác možno očakávať dokončenie projektu ku koncu tohto roka. Dokončené v tom čase snáď budú aj komunikácie a spevnené plochy, o ktorých hovorí aktuálna žiadosť o stavebné povolenie.
V hornej časti Hradného kopca tak vznikne obytný súbor, ktorý prepája rezidenčnú štvrť s dominantnou vilovou zástavbou s uzavretým diplomatickým areálom Čmelovec. Dom nadviaže na charakter iných projektov, ktoré boli v lokalite v ostatnej dobe vybudované. O posledný zásah však ešte určite nejde - v priamom dotyku so stavbou sa nachádza veľký nezastavaný pozemok v rukách súkromnej osoby. Skôr či neskôr sa dané parcely určite zastavajú, čím sa dotvorí táto prestížna časť hlavného mesta.
Fotografie z 1.3.2023. Pozrite si výstavbu projektu vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac