Interiéry v historických centrách zvyčajne oplývajú jedinečnou staromestskou atmosférou. Formuje je ju nielen architektúra stavby, v ktorej sa priestor nachádza, ale aj dojem samotnej lokality. Bývanie si tak zväčša vyžaduje prihliadanie na jeho pôvodného ducha, avšak nie na úkor praktickosti či súčasných potrieb a vkusu obyvateľov. Byt na Ľadovej ulici v Bratislave však ukázal, že funkčný a vizuálne pútavý dizajn možno zladiť s historickým charakterom.
Autorka: Lenka Némethová. Zdroj: Ateliér GRESLING
Ateliér GRESLING, ktorý stojí za návrhom spomínaného staromestského bytu, vznikol v roku 2016. Zaoberá sa prevažne rezidenčnými projektmi, avšak venujú sa aj individuálnym interiérom. Ich tvorbu definuje fokus na autentickosť interiérov, ktorá sa zakladá na priestorovej kompozícii, materiálovom prevedení a prihliadnutím na rozpočet investora. Pre ateliér je tak dôležitá príprava konceptu, pričom tento prístup je zjavný vo väčšine ich projektoch najmä z hľadiska prepracovaných detailov a celkovej zladenosti priestorov.
V rámci ocenení získali cenu na minuloročných Intebold Awards v kategórii Inštitúcie, obchody, inštalácie za kaderníctvo pre kučeravé vlasy Curly LAB, pričom za zmienku stojí aj vkusný návrh priestorov detského obchodu Little One, nachádzajúci sa v ich portfóliu.
Interiér bývania, založený na neutrálnej farebnosti, atypických štruktúrach a premyslených akcentoch, vyniká aj materiálovým zložením či detailným výberom doplnkov. Zásadná bola dispozícia bytu založená na svetelných podmienkach, ktorá definovala nielen umiestnenie nábytku, ale aj farebnosť a voľbu materiálov. „Na dvojizbový byt mal pomerne väčšiu podlahovú plochu a tým pádom neosvetlenú hĺbku. Tú sme využili na podružné funkcie (šatník, hygiena), zatiaľ čo hlavný obytný priestor a spálňa ostali bohato presvetlené,” približuje ateliér.
Pravosť a priame vizuálne priznanie poctivých materiálov tak udalo základ návrhu, pričom koncept je zjavný už pri vstupných priestoroch. Výrazná textúra tehlového obkladu, zmiernená subtílnym drevodekorom brezovej preglejky, predstavujú základ celého interiéru a vizuálne pútavý kontrast. „Páči sa nám ich kontrastné pôsobenie, navyše sú to obidva prírodné materiály,” dodáva ateliér GRESLING.
Autenticitu materiálov podporuje nielen ich prirodzený výraz, ale aj spôsob použitia. Tehlový obklad je orientovaný netypicky vertikálne, čo vytvára optickú ilúziu a príťažlivý detail. Vstupnú časť formuje sivý blok, skrývajúci úložisko, ale aj technické zázemie bytu. Podstatná je aj farebnosť, kedy sivá rámuje hranice zóny. Rôznorodosť povrchov nenarúša farebné ladenie a priestoru dodáva hĺbku. Ambivalentné podsvietenie podporuje atraktivitu, ale aj funkčnosť, pričom presvetľuje inak tmavý kút.
„Zaujímavým je riešenie šatníkovej zostavy vo vstupnej časti. Musela totiž v sebe obsiahnuť aj technické zázemie bytu (kotol, práčka so sušičkou), ako aj odkladacie priestory na šaty a upratovacie potreby. Z toho vyplynula požiadavka vetrania niektorých častí. Vo finále sme ich vzhľad zjednotili do spoločnej ´kože´ perforovaného plechu, ktorý plní aj funkciu dvierok, aj požiadavku na prevetrávanie,” vysvetľujú proces návrhu autori.
Surové materiály, výrazné textúry a striedanie povrchových úprav sú prítomné aj v kuchyni. Neutrálnu brezovú preglejku, použitú na kuchynskej zostave, dopĺňa akcent v podobe metalického odsávača pár a dvierok s perforovaním, ktoré plní praktický účel aj na chodbe.
Vizuálne je to zároveň aspekt, prepájajúci ostatnú zariadenie priestoru. Dôraz na kvalitu a odolnosť sa prejavil najmä v kuchyni. „Pôvodne sa malo jednať o byt na krátkodobý prenájom, preto sme dbali na výber odolných materiálov - napr. pracovná doska kuchyne,” prízvukujú architekti. Nakoniec sa však majiteľ rozhodol ponechať si takto zariadený byt pre seba. Akcentový solitér je modrý policový diel, vhodne narúšajúci mierne odtiene kuchynskej linky.
Ostrov zásadne formuje otvorený priestor dennej zóny, pričom jeho tvaroslovie pozostáva zo zaoblených hrán a oválnej podnože. Dominantný solitér však napriek tomu nepôsobí masívne, ale práve naopak, vďaka jemným líniám a levitujúcemu dojmu podporuje dojem odľahčenosti.
Vzhľadom na priznanie prirodzeného výzoru materiálov, farebná schéma pracuje s pomerne jednoduchým, avšak dynamickým zložením. Intenzívny odtieň tehlovej, béžovej preglejky a sivej na väčších plochách vyvažuje kontrast modrej a vyčnievajúcej červenej v obývačke.
Hra textúr, matných a hladkých povrchov a striedanie rôznorodej farebnosti je vyvážená puristickými formami nábytkov. Výraznosť sa postupne zmierňuje v nočnej zóne, ktorá je zameraná na nevyhnutné zariadenie. Aj to je však v duchu výnimočnosti interiéru farebne odlíšené v podobe žltého čalúnenia postele. Architektonickým prvkom sú dvere so skrytou zárubňou v preglejkovom obklade, vedúce do hygienického zázemia.
„Sme veľmi radi, ak investor pochopí myšlienku nášho konceptu a nenahrádza niektoré prvky nepravdivými náhradami. V tomto prípade je priestor definovaný kvalitnými materiálmi, kontrastom menšieho skladaného materiálu (tehlový obklad) s veľkoplošnými doskami preglejky,” uzatvárajú návrh interiéru architekti z ateliéru GRESLING.
(Ateliér GRESLING, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac