Author photoKristína Liďáková 09.01.2025 14:58

Z normalizačného bytu očarujúce bývanie. Banálny priestor sa premenil na originálny interiér s retro prvkami

Štvorizbový byt, nachádzajúci sa v tradičnom rodinnom dome zo 70. rokov 20. storočia, vznikol zásadnou transformáciou pôvodného priestoru. Vzdušnosť, funkčnosť, originalita a kombinácia retro prvkov so súčasnými tak priniesla interiér, vynikajúci premyslenými riešeniami a dizajnovými akcentami. Spolu vytvárajú jednotný a komfortný celok. 

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

Ateliér GRAU Architekti má na svojom konte viacero výrazných realizácií, ktoré sú dokladom jeho originality, dôrazu na funkčnosť a dômyselných riešení. Jednou z nich je aj interiér bytu, ktorý vznikol prestavbou prízemia rodinného domu zo 70. rokov minulého storočia v bratislavskom Starom Meste.

Zásadným bodom transformácie bola zmena dispozície. Najzreteľnejšie je zbavenie priestoru nenosných, ale aj nosných priečok, čím sa priestor citeľne otvoril. Základ interiéru tak tvoria steny z priznaných tehál, odkazujúce na pôvodné vrstvy konštrukcie, a rovnako tak odhalené oceľové nosníky v kontrastnom odtieni. Pre zmiernenie výrazu a celkové vizuálne zjednotenie majú tehly biely náter. 

Štvorizbový byt sa nachádza na prízemí rodinného domu zo sedemdesiatych rokov. Aktuálna prestavba znamenala výraznú zmenu pôvodnej dispozície. Pôvodne uzatvorený byt sme prepojili so záhradou znížením parapetov okien až na úroveň podlahy. Odstránili sme nosnú stenu, ktorá oddeľovala severnú vstupnú halu od južnej obývacej izby a vytvorili tak otvorený preplávajúci priestor, spojený s kuchyňou a jedálňou,” približujú autori návrhu.

Galéria

  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Zdroj: GRAU Architekti
  • Zdroj: GRAU Architekti

Skromné, avšak dostačujúce vstupné priestory vedú priamo do otvorenej dennej zóny, pozostávajúcej z jedálenského kúta s veľkorysou kapacitou pre šesť ľudí, kuchyňou s ostrovčekom a raňajkovým barom a jasne vymedzenou obývačkou.

Jadro bytu, zbavené nepotrebného delenia, sa napája na dennú zónu praktickým riešením - úložným priestorom, zároveň slúžiacim na separáciu nočnej časti. Stolárske prvky, členiace interiér, zabezpečujú dostatok úložiska podľa potrieb majiteľov. Puristická forma a spôsob, akým nábytok delí priestor, tak vytvára logickú nadväznosť jednotlivých častí bytu a uľahčuje orientáciu. Podporuje tak jednoduché fungovanie v interiéri počas bežných dní. 

Eliminovali sme chodby, aby čo najviac plochy zostalo na bývanie, a minimalizovali murované konštrukcie, priestor sme predelili materiálovou stenou - jaseňovou skriňou, ktorá poskytuje väčšinu úložných priestorov bytu. Zároveň je reverzibilná a byt je tak v budúcnosti možné preprogramovať,” vysvetľujú výhody riešenia architekti. 

Zásadným prvkom, dominujúcim otvorenému pôdorysu, je kuchynská linka v intenzívnej tmavozelenej farbe. Nielenže vhodne narúša inak nevýraznú farebnú schému aj jednoduché materiálové riešenie, ale vnáša do bytu aj živosť a dynamiku. Centrálny bod, pozostávajúci z ostrova a úložiska za ním, uzatvárajú dvere do hygienického zázemia, tvorené sofistikovaným bezzárubňovým riešením. 

Tmavú farebnosť kuchyne zosvetľuje metalické svietidlo so zlatou povrchovou úpravou, ale aj tvar ostrovčeka, formovaný masívnym blokom s naloženou vrchnou doskou, evokujúcou odľahčenie hmoty. Zaujímavou podobou sa vyznačuje aj jedáleň, odkazujúca na hravý retro štýl, objavujúci sa naprieč interiérom. Spojenie minimalistických línií súčasnej kuchyne a výrazných tvarov nábytku formuje originálny interiér, založený na čistom základe, obohatenom rôznorodými tvarmi nielen pri nábytku.

Z kuchyne a jedálne priestor prirodzene plynie do obývačky so vstupom do spálne aj pracovne. Obývačku tvorí farebne neutrálne, avšak útulnosť dotvárajúce zariadenie, na pozadí ktorého je úložisko z jaseňového dreva. Celok uzatvára otvorený a minimalistický priestor na televízne zázemie v kontrastnej čiernej farbe, ladiaci s nástenným svietidlom, dodávajúcim priestoru príťažlivý prvok.

 

Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci

 

Linearita bytu je zjavná aj na solitéroch. V priestore voľne koexistujú subtílne tvarovaný konferenčný stolík Slit dánskej značky HAY, ale aj blok masívneho dreva umiestnený vedľa sedačky, plniaci úlohu odkladacieho priestoru. Príťažlivým kuskom je hojdacie kreslo, organickým tvarom podporujúce charakter interiéru. Priestoru zároveň pridáva svojráznosť.

Neformálny charakter zariadenia, ktoré však vo výsledku pôsobí vkusne, sa prenáša aj do spálne. Nočnú časť oddeľuje blok vstavaného nábytku, fungujúci obojstranne. Vzhľadom na jeho mohutnosť je miestnosť doplnená už iba niekoľkými farebne odlišnými kúskami. Lavica v pastelovom odtieni tak zapadá do celkového konceptu a navyše podporuje rozmanitú farebnosť doplnkov v jej blízkosti, ako aj v celom byte.

Pracovňa, podobne ako ostatné miestnosti, pracuje s farebnými akcentami. Netradičnými tvarmi či štýlovými líniami absolútne ladí so zvyškom bytu a podporuje dojem optického prepojenia jednotlivých častí. 

Hravosť detailov, nachádzajúcich sa na nábytku, svojráznych solitéroch či dizajnových prvkoch vrátane osvetlenia či efektných radiátorov, tak ideálne vystupujú z neutrálneho a vizuálne čistého základu bytu. Retro nádych, citlivo prepojený s modernými prvkami, odkazuje na dobu vzniku pôvodného bývania. Evokuje nielen kreativitu, ale aj komfort domova, čím sa stáva inšpiráciou k pretváraniu podobných domov. 

 

(Archinfo.sk, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube