Author photoSimona Schreinerová 09.01.2025 09:50

Od zanedbanej lokality k vyspelej časti Bratislavy. Mesto dáva zelenú kanceláriám v susedstve Partizánskej lúky

Vstup do rekreačnej lokality na Partizánskej lúke bol ešte celkom nedávno pomerne zanedbaný. Situáciu zmenila výstavba polyfunkčného objektu Red Bridge, ktorý dnes slúži medzinárodnej firme Ahrend. Už istý čas sa pripravuje zámer aj na susednom pozemku, pričom za návrhom stojí známa a renomovaná architektonická kancelária. Územie pri Červenom moste by tak mohlo byť ešte elegantnejšie a kultivovanejšie.

Zdroj: Čechvala Architects

Zdroj: Čechvala Architects

Rekreačný areál Partizánska lúka je populárnym vychádzkovým miestom obyvateľov Bratislavy. Zástavba v okolí však má rôznu kvalitu. Za modernú a elegantnú sa dá považovať jednoduchá dvojpodlažná stavba Red Bridge na ulici Cesta na Červený most. V objekte najskôr sídlila spoločnosť Techo, teda výrobca a dodávateľ kancelárskeho nábytku, ako aj dizajnu kancelárií.

Neskôr sa firma včlenila pod medzinárodnú spoločnosť Ahrend, ktorá tu sídli dodnes. Stavbu navrhli Čechvala Architects (v spolupráci s Arch Plan) a podľa všetkého sa postarajú aj o architektúru pripravovanej susednej zástavby. Magistrát nedávno investorovi Catwalk, s.r.o. vydal súhlasné záväzné stanovisko. Podľa neho sú spracovateľmi dokumentácie opäť Čechvala Architects.

Objekt bude pozostávať z troch nadzemných hmôt, ktoré sa prepoja podzemnými podlažiami a podzemným parkoviskom. Celkovo tak bude tvoriť jeden objekt. Polyfunkčná stavba bude pozostávať z administratívnej a bytovej časti, vo východnej časti parcely bude podzemná nájomná jednotka pre občiansku vybavenosť s výstupom do dvora. Prvým objektom nad terénom bude malý komerčný priestor s terasou a príslušenstvom na západnej strane pozemku. Pôjde o najmenšiu hmotu objektu.

Galéria

  • Zdroj: Čechvala Architects
  • Zdroj: Čechvala Architects
  • Zdroj: Čechvala Architects

Najväčší komerčný priestor bude z hmotovo-priestorového hľadiska zarezaný do zeme. Z ulice tak nebude vnímateľný. Z dvoch strán bude mať celopresklené fasády, jednu smerujúcu do átria so vstupom a druhú do dvora objektu s terasou.

Strecha bude pokrytá intenzívnou zeleňou pre zlepšenie mikroklímy prostredia. Priestor sa bude nachádzať na podzemnom podlaží s peším prístupom a hlavným vstupom z nadzemného parkoviska, ktoré bude susediť s existujúcim objektom Red Bridge. Fasáda bude na sever otvorená, smerujúca do dvora, resp. na terasu. Spolu s átriom presvetlí celý priestor prirodzeným svetlom.

Druhou nadzemnou časťou objektu bude administratívna budova situovaná k ulici Cesta na Červený most. Orientovaná bude tak, aby umožňovala priehľady zo susedných budov, z ulice smerom k Červenému mostu a údoliu s potokom Vydrica. Pri ulici sa vytvorí živý parter so vstupom, komerčnou jednotkou a terénnou úpravou. Objekt s dvoma nadzemnými podlažiami bude mať vstup z ulice aj podzemného parkoviska.  

Treťou časťou objektu bude bytový dom s troma nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Situovaním do údolia a sklonom terénu sa dosiahne optické zníženie hmoty. Na úrovni prvého nadzemného podlažia vzniknú štyri komerčné priestory s možnosťou prístupu z exteriéru.

Zvyšok objektu už bude tvorený bytovými jednotkami, celkovo ich bude 12. Na streche sa okrem privátnych terás bytov navrhujú aj spoločné terasy obyvateľov bytovej časti objektu. Najvyššie podlažie je navrhnuté ako čiastočne ustúpené s dvoma terasami, ktoré majú byť prístupné pre všetkých obyvateľov domu.

Podzemná garáž bude mať dve podzemné podlažia s jedným vjazdom, resp. výjazdom. V garáži vznikne 72 parkovacích miest, šesť bude na teréne. Dopravne bude stavba napojená na Cestu na Červený most. Strecha parkoviska je navrhovaná ako pochôdzna, tvorená spevnenými plochami a parkovými úpravami v úrovni terénu.

Investor môže teraz po získaní stanoviska pokračovať v ďalších stupňoch povoľovania. Na stavebnom úrade v mestskej časti Staré Mesto bude žiadať o vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Výstavba by sa realisticky mohla začať v priebehu roka 2026 a byť ukončená o dva roky neskôr. 

 

Kampus ESETu. Zdroj: BIG-Bjarke Ingels Group a Bloom Images

 

Red Bridge II je súčasťou rozsiahlejších zmien, ktoré v tomto území prebiehajú. Najväčší a najvýznamnejší projekt je samozrejme nová centrála a zázemie spoločnosti ESET. Spoločnosť odkúpila areál bývalej Vojenskej nemocnice, ktorú nahradí novostavbami. Na Patrónke tak vznikne inovatívny kampus s pracoviskami, vývojovým centrom, kultúrnymi a verejnými priestormi, ubytovacími kapacitami a ďalšími prvkami. Autorom architektúry je svetoznáma kancelária BIG – Bjarke Ingels Group, ktorá sa presadila v dobre obsadenej architektonickej súťaži.

Veľké ambície má v lokalite aj Slovenská akadémia vied (SAV). Minulý rok SAV predstavila výsledky veľkej urbanistickej súťaže pre rozvoj areálu, nakoľko má záujem o zvýšenie svojej atraktivity, otvorenosti a konkurencieschopnosti oproti iným vedeckým pracoviskám. Za najlepší koncept porota označila návrh od kancelárií Gro architekti a Studio Egret West.

Svoje plány má v lokalite aj Bratislavský samosprávny kraj, ktorý chce spraviť z brownfieldu spraviť moderný areál so školou, športoviskami, verejným priestorom aj pamätníkom holokaustu. Zámer má totiž vzniknúť v okolí bývalej továrne na patróny. Práve tu v minulosti koncentrovali Židov a následne ich zo železničnej stanice odvážali do koncentračných táborov.

Na veľkorysom projekte spolupracujú okrem Bratislavského samosprávneho kraja, Domova sociálnych služieb ROSA a Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru aj Cambridge International School a Design factory. 

 

Kampus na Patrónke. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

 

K transformácii lokality prispejú aj menšie projekty. Developeri celkom logicky reagujú na plány veľkých hráčov v území a tak pribúdajú komornejšie, prevažne rezidenčné projekty - aktuálne už rozostavaná Bytový dom Studnička, pripravovaný Polyfunkčný areál Lamačská cesta či Rezidencia k Železnej studienke, ktorá je už dokončená. V rovine plánov je blok, označovaný ako Hotel Campus, tvorený dlhodobým ubytovaním a klasickým bývaním. 

Patrónka stojí pred významnou transformáciou, ktorá by mohla zmeniť túto oblasť na jednu z najprogresívnejších a najmodernejších častí mesta. Plánované projekty prinesú nové príležitosti na bývanie, moderné kancelárske priestory, širokú občiansku vybavenosť a dokonca aj vedecko-výskumné zariadenia. Rovnako sa má ale zvýšiť kvalita verejných priestorov, čo vytvorí civilizované okolie možno najvyužívanejšej prírodnej rekreačnej lokality v Bratislave. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube