Patrónka bola v minulosti spájaná s výrobou nábojov – patrónov. Zvyšky bývalej továrne doteraz prežili, hoci jednotlivé objekty sú v zanedbanom stave. V dohľadnej budúcnosti sa to ale má zmeniť: Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s partnermi totiž po niekoľkých rokoch príprav odhalili budúcu podobu areálu, ktorý má kombinovať vzdelávanie, šport, kultúru, sociálne služby i trávenie voľného času.
V roku 1871 bola v lokalite Patrónky, v tom čase ešte ďaleko od centra Bratislavy, založená továreň na náboje. Založil ju priemyselník Juraj Roth, ktorý sa postupne prepracoval medzi významných dodávateľov pre rakúsko-uhorskú armádu. V roku 1918 ju prevzal československý štát, v období rokov 1935 až 1938 bola z bezpečnostných dôvodov postupne likvidovaná.
Okrem Rothovej továrne sa tu nachádzala aj Kühmayerova továreň, zriadená v areáli 7. mlyna v roku 1868. V roku 1920 sa tu začalo s výstavbou vilových domov, neskôr pribudla aj škola. Územie má aj veľmi tragickú históriu. V roku 1942 bolo v lokalite zriadené koncentračné stredisko pre Židov, z ktorého boli vypravované transporty do Osvienčimu.
Dnes je vlastníkom veľkej časti pozemkov Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „Celý priestor na Patrónke má významnú kultúrnu a historickú hodnotu,“ hovorí predseda BSK Juraj Droba. „Kedysi tu existovala továreň na patróny, ktorá ešte koncom 19. storočia zaznamenávala rozmach. Dnes je väčšina budov zanedbaná.“ Z tohto dôvodu BSK niekoľko rokov rozvíja zámer, ako stav lokality zmeniť.
Budúcu podobu areálu dnes Droba predstavil spoločne s privátnymi partnermi. „V spolupráci so súkromným partnerom sme sa rozhodli celé toto územie komplexne zrevitalizovať. Vznikne tu projekt, aký v Bratislave a zrejme ani na Slovensku nemá obdoby.“ Vzniknúť tu má kampus, obsahujúci sociálne, kultúrne aj vzdelávacie inštitúcie. Zámer počíta s obnovou budov, ako aj väčším verejným priestorom a zeleňou.
Ako upozorňuje Droba, vízia, prvýkrát predstavená už v roku 2020, pokročila. „V príprave sme sa posunuli dopredu. Dnes máme konkrétny zámer, riešenie aj vizualizácie. Vyrastie tu nová škola, zrevitalizujú sa športoviská, vznikne unikátny verejný priestor a pribudne aj pamätník holokaustu.“
Na veľkorysom projekte spolupracujú okrem Bratislavského samosprávneho kraja, Domova sociálnych služieb ROSA a Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru aj Cambridge International School a Design factory. Podľa BSK bude po celkom realizácii nový kampus príkladom moderného urbanistického a architektonického riešenia, ktoré kombinuje funkčné, estetické a ekologické princípy.
Cieľom je integrovať viacero funkcií v rámci jedného areálu. „Je pre nás veľmi dôležité, aby do tohto územia prišiel život,“ zdôrazňuje riaditeľka úradu BSK Patrícia Mešťan. „Nejdeme teda len rekonštruovať, opravovať a upravovať budovy, ale celý areál komplexne oživíme. Jednotlivé časti budú prepojené, funkcie budú do seba zapadať.“ Pre tento účel bolo veľmi dôležité nájsť spomínaných investorov.
Umiestnená tu tak bude kultúrna sála, nové sídlo Cambridge International School, športoviská (telocvične, atletická dráha a multifunkčné ihriská), ako aj ovocný sad, skatepark či workoutové ihriská. Projekt tiež počíta s odkrytím časti riečky Vydrice s prepojením od zastávky Patrónka až po zoologickú záhradu. Areál bude ale otvorený, resp. otváraný aj pre verejnosť.
Architektonickou dominantou budú nielen zachované a obnovené haly, ale aj zmieňovaná medzinárodná škola. „Tento projekt je unikátna príležitosť ako z bývalého priemyselného areálu - brownfieldu, vybudovať moderný a zelený multifunkčný areál – greenfield,“ vysvetlil Investment Manager František Paller zo Sandberg Capital.
Investor zveril riešenie školy kvalitným architektom. „Oslovili sme osem architektonických štúdií v Čechách a na Slovensku, z ktorých sa do súťaže prihlásili štyri. Nakoniec sme si vybrali architektonické štúdio Perspektiv a na príprave projektu s nimi robíme už skoro rok,“ popisuje Paller. Súčasťou školského areálu bude námestie, ktoré bude osou prepojené s Design Factory.
Nové kultúrno-kreatívne centrum nadviaže na pôvodné aktivity bývalého Design factory na Bottovej ulici rozšíri ich aj o nové druhy ako vzdelávanie a rôzne vedecké a kreatívno-technické činnosti. „Verejnosti ponúkneme jedinečnú skladbu priestorov pre rôzne kultúrne podujatia, ktoré sa v Bratislave takto koncentrované na jednom mieste zatiaľ nenachádzajú,“ uviedol Martin Paško z Design factory.
Mimoriadny význam bude mať pamätník holokaustu. Židov, koncentrovaných v areáli bývalej továrne na Patrónke, odvážali do koncentračného tábora zo železničnej stanice v dnešnej mestskej časti Lamač. Prvý transport s vyše 700 ženami a dievčatami odišiel 27. marca 1942 podvečer, teda len dva dni po odchode prvého transportu so židovskými ženami z Popradu.
Riešenie pamätníka odkazuje práve na túto udalosť. „Pamätník nesie odkaz na ženy, ktoré stáli zoradené v päťstupe a odtiaľto boli deportované na stanicu v Lamači, väčšinou s nemožnosťou návratu. Bol to vlastne odchod do nekonečna, a to nekonečno sa snažíme aj zachytiť prostredníctvom zrkadlových stien a optickej inštalácie,“ vysvetľuje Milan Pagáč, riaditeľ Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru a autor návrhu pamätníka.
Celý projekt revitalizácie areálu Patrónky podporilo zastupiteľstvo Bratislavského kraja v roku 2021. Spoločnosť Cambridge International School, ktorá tu bude prevádzkovať školu, bola povinná zrealizovať v Domove sociálnych služieb ROSA rekonštrukciu priestorov pre potreby poskytovania sociálnych služieb a špeciálnej školy, výstavbu detského ihriska, revitalizáciu exteriéru ako aj obnovu priestorov v objekte garáží. Tieto práce boli v septembri tohto roka zrealizované a odovzdané Bratislavskému kraju.
Partneri projektu v zmysle uznesenia zastupiteľstva spoločne vypracovali technickú dokumentáciu verejného priestranstva, ktoré bude slúžiť ako prepojenie Mlynskej doliny a územia Westendu prostredníctvom peších komunikácií. Veľký dôraz pri príprave bol venovaný vytvoreniu územia s minimálnymi bariérami pre dosiahnutie najvyššej možnej inklúzie. Zrealizované budú aj opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy.
ČLÁNOK BUDEME AKTUALIZOVAŤ
Pozrite si fotografie z územia vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre