Developer Immocap a investorská spoločnosť Wood&Company predstavili v priebehu minulého týždňa výsledky overovacej súťaže na nové riešenie priestoru medzi Tomášikovou ulicou a Železničnou stanicou Nové Mesto, v blízkosti areálu Kuchajda. V konkurencii popredných lokálnych ateliérov sa prezradil Superatelier. Aké koncepty priniesli ostatné tímy?
Lichobežníkový priestor pred objektom železničnej stanice má v súčasnosti formu voľného, nezastaveného trávnika. V minulosti nebol nikdy zastavaný s výnimkou opevňovacích systémov z obdobia prvej svetovej vojny. V posledných rokoch sa však o ňom hovorilo ako o priestore, kde sa bude v budúcnosti stavať.
Konkrétny projekt názvom Semiramis tu skutočne pripravovala spoločnosť Merius a.s. Pod vedením kancelárie Neustále tu mala vzniknúť dvojica terasových polyfunkčných domov s takmer tromi stovkami bytov a apartmánov, prepojených spoločnou podzemnou časťou s parkovaním. Developer získal aj stavebné povolenie. Len v priebehu tohto roka však bolo ohlásené, že zámer preberajú Immocap a Wood&Company.
Noví vlastníci vyhlásili overovaciu súťaž, do ktorej prizvali niekoľko popredných kancelárií, ktoré pôsobia na bratislavskom trhu. Oslovili aj architektov pôvodného projektu, ktorí sa však rozhodli nový koncept neodovzdať. Ostatní pripravili nové vízie, medzi ktorými bol za najlepší označený návrh od Superatelieru. Podľa poroty víťazný návrh „rešpektuje genius loci lokality a zároveň prináša rozpoznateľné riešenie, ktoré zaujme aj na prvý pohľad“.
Zaujímavé riešenia však prinášajú aj ostatní súťažiaci. Pozrite si alternatívne návrhy na riešenie tohto exponovaného pozemku v štvrti, ktorú čaká veľká budúcnosť.
Známa bratislavská kancelária sa spája s vlastnými oceňovanými projektmi, ale aj spoluprácou na významných zadaniach medzinárodných architektov, pôsobiacich v slovenskej metropole. Z výnimočných realizácií štúdia možno zmieniť Discovery Residence alebo Nemocnicu budúcnosti v Martine (a jej sestru v Prešove), zo spoluprác kampus ESETu, Nový Istropolis alebo Sky Park Tower.
V prípade Kuchajda Residence sa rozhodli pre kombináciu bloku a výškového akcentu s charakteristickými zalamovanými fasádami a tehlovou farebnosťou. Návrh otvára priehľad medzi Tomášikovou a budovou stanice (hoci vyosený), a umožňuje vznik verejných priestorov námestia a parkovo upraveného vyvýšeného dvora. Dané riešenie by však neposkytovalo benefit víťazného návrhu – nie všetky byty by mali výhľad na Kuchajdu.
Renomovaná česko-slovenská kancelária pôvodom z Brna má na konte výnimočné realizácie najmä z Česka, postupne sa však presadzuje aj na Slovensku. V Bratislave je známy najmä návrh na bytový dom v rámci areálu EHQ, teda Rezidencia na Bottovej. Developerom je taktiež Immocap a aj tu išlo o víťazstvo v súťaži.
Pri Kuchajda Residence sa architekti rozhodli navrhnúť štvoricu veží, osadených na spoločnej vyvýšenej podnoži. Povrch podnože by mal parkovú úpravu. Pásové okná či loggie dodávajú budovám modernú eleganciu, porotu však koncept až tak neoslovil. Ani v tomto prípade by nemali všetky byty výhľad na Kuchajdu a domy by rovnako neboli také rozpoznateľné ako v prípade prvého návrhu.
Londýnsky ateliér s pobočkou v Bratislave spolupracoval na projektoch v Európe i Ázii, pričom sa zameriava na rezidenčné a komerčné stavby. V Bratislave je spojený najmä s novým terminálom bratislavského letiska alebo niektorými objektami v rámci Zuckermandlu. Na Tomášikovej architekti navrhli kombináciu doskových a bodových objektov s otvoreným verejným priestorom. Veže mali byť mierne vykonzolované. Návrh však postráda kreativitu víťaza.
Bratislavské štúdio patrí vo všeobecnosti k najuznávanejším architektonickým pracoviskám na Slovensku. Mimoriadny úspech mala postupná realizácia rekonštrukcie komplexu Nádvorie v Trnave, postupne ale pridávajú aj komerčné projekty rezidenčných budov a súborov, celých štvrtí, ale aj interiérov.
Súťažný koncept pre Kuchajda Residence priniesol návrh trojice elegantných veží s veľkými terasami a privátnym priestorom nádvoria. Napriek mimoriadne príťažlivej architektúre sa táto vízia nepresadila. Zdôvodnenie zverejnené nebolo, tento koncept ale nepôsobí, že by bol ušitý na mieru tejto lokalite.
Kancelária Siebert + Talaš patrí k najväčším architektonickým a projekčným pracoviskám na Slovensku. Podieľala sa na mnohých významných projektoch, spomenúť možno komplex Nivy alebo Twin City Tower. S Immocapom a Wood&Company pracuje na obytnej veži Millhaus na Mlynských Nivách. Pri Kuchajda sa rozhodli navrhnúť trojicu pomerne mohutných a rozložitých budov. Hoci mnohé prezentované detaily sú zaujímavé, ako celok nepôsobí projekt tak mestotvorne ako víťaz.
Súťaž priniesla množstvo rozličných pohľadov na riešenie dosiaľ prehliadaného pozemku. V blízkej budúcnosti prejde priľahlá lokalita dramatickou prestavbou, keď sa rozbehne výstavba pripravovaných projektov PARQ Zátišie, Lakeside Park 03 a výhľadovo aj prestavba objektu pošty pri železničnej stanici, zámeru Lake Station alebo redevelopment Pasienkov. Okolie Kuchajdy bude v dohľadnej budúcnosti jednou z najkomplexnejšie transformovaných častí Bratislavy.
Kuchajda Residence sa medzi nimi rozhodne nestratí. Svojim architektonickým riešením by mohla byť, práve naopak, jedným z najvýraznejších projektov v tejto časti Bratislavy.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre