Author photoKristína Liďáková 23.11.2024 09:30

Bratislavské kaviarne a bistrá: Unikátne interiéry a jedinečná atmosféra, ktoré spájajú ľudí a oživujú mesto

Bratislava sa čoraz viac stáva mestom, kde sa stretávajú milovníci kvalitnej kávy, dizajnu a rôznorodej atmosféry. Rozrastajúci sa počet kaviarní so zameraním na výberovú kávu a gastronomické špeciality prináša nielen nové chuťové zážitky, ale aj jedinečné interiéry, ktoré dávajú každému priestoru vlastný charakter.

Autori: Juraj Fifík, Sebastian Pervaza

Autori: Juraj Fifík, Sebastian Pervaza

Tieto kaviarne dokážu harmonicky prepojiť moderný dizajn s lokálnymi prvkami, pričom mnohé z nich využívajú prírodné materiály, udržateľné riešenia či umelecké diela. Interiéry tak budujú identitu podniku. Viaceré kaviarne navyše fungujú ako kreatívne flexibilné miesta, využívané na prácu či profesionálne stretnutia, stretávanie sa priateľov, ale aj študentov a nadšencov dizajnu.

 

Kaviareň Kauka

Výnimočnosť kaviarne Kauka tkvie nielen v jej vegánskej ponuke a špecifickej káve od poľskej pražiarne HAYB, lákajúcej široké spektrum návštevníkov, ale aj v jej pútavom interiéri. Jednoduchý pôdorys priestoru na Veternej ulici v Starom Meste člení niekoľko prvkov, ktoré ho nielen vizuálne obohacujú, ale aj logicky usporadúvajú.

Pri vstupe je umiestnená pohyblivá zástena s priehľadnými pásmi, zaoblenými na jednej strane. Detail, ktorý definuje aj následné vyznenie interiéru, je jeho ružová farba. Návrh pracuje s odtieňmi ružovej, viditeľných aj na závesných objektoch nad barom a všetkých ostatných solitéroch podniku. Kreatívne ponímanie týchto objektov poskytuje kaviarni neformálnu, avšak dynamickú atmosféru. Jednoducho zavesené panely textilu sú tak efektným spôsobom, ako priestor vizuálne vyplniť a pridať mu vrstvy.

 

Kaviareň Kauka. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Farebnú paletu, pracujúcu so sivým základom, podporuje štruktúra stien. Podobne ako väčšina prvkov v interiéri, aj povrch stien má priznaný materiál. Odkrytie pôvodných nánosov maľoviek tak tvorí základ pre umelecky orientovaný interiér s retro nádychom. Kusový nábytok využíva ružové tóny a spolu s minimalistickými svietidlami vinúcimi sa stropom a jednoduchými líniami ružových stoličiek, buduje ľahko zapamätateľnú identitu kaviarne.

Celok dopĺňajú obrazy a samostatné farebne odlíšené nábytky v retro dizajne, pričom podporujú vzdušnosť a otvorenosť priestoru, spolu s jemne sa pohybujúcim textilom visiacim zo stropu, ktorý zvýrazňuje decentné podsvietenie. Z interiéru je tak zrejmé, že jeden z majiteľov sa venuje architektúre a dokáže vytvoriť pútavý priestor aj s obmedzeným rozpočtom.

Galéria

  • Kaviareň Kauka. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Kaviareň Kauka. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Kaviareň Kauka. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Kaviareň Kauka. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár
  • Bistro SOHO. Autor: Juraj Fifík
  • Bistro SOHO. Autor: Juraj Fifík
  • Bistro SOHO. Autor: Juraj Fifík
  • Bistro SOHO. Autor: Juraj Fifík
  • Mimóza gelato. Autor: Matej Hakár
  • Mimóza gelato. Autor: Matej Hakár
  • Mimóza gelato. Autor: Matej Hakár
  • Mimóza gelato. Autor: Matej Hakár
  • Mimóza gelato. Autor: Matej Hakár
  • Kaviareň pod vŕbou. Zdroj: Kaviareň pod vŕbou
  • Kaviareň pod vŕbou. Zdroj: Kaviareň pod vŕbou
 

 

Baryk Bistro 

Umelecky ladený návrh interiéru formuje aj bistro Baryk. Návrh od štvorice architektov Olah, Marčák, Májska, Kurajda z ateliéru GRAU predstavuje minimalistický priestor, definovaný najmä neutrálnou paletou a architektonicky zaujímavými detailmi. 

Zámerom bolo v lokalite Slovenského rozhlasu vytvoriť priestor, ktorý by obohatil lokálnu štvrť a priniesol bod stretávania sa do susedstva. Interiér bolo preto potrebné prispôsobiť všetkým návštevníkom, od detí, cez ich rodičov až po pracujúcich ľudí počas dňa a socializujúcich sa obyvateľov vo večerných hodinách.

Farebná schéma bistra na Anenskej ulici pracuje s odtieňmi bielej, sivej a akcentom výraznej zelenej. Z materiálového hľadiska zaujme najmä organická úprava stien, dodávajúca priestoru textúru, a chrómový nábytok, odrážajúci svetlo naprieč interiérom a odľahčujúce otvorený priestor.

 

Bistro Baryk. Autor: Matej Hakár

 

Fokálnym prvkom priestoru je bar, zložený z sklenených tvárnic, ktorými svetlo prechádza a láme sa ďalej po bistre, čím vzniká hravý efekt. Rovnaký prvok nájdeme aj v podobe priečky zo sklobetónu, ktorá je zachovaným, pôvodným prvkom a delí jednotlivé časti podniku.

Základným konceptom bolo vytvoriť jednoduchý čistý priestor, ktorý pracuje s pôvodnými prvkami priestoru a dopĺňa ich o nové prvky vo svojej charakteristickej materialite. Priestor sme vyčistili a povrchy zjednotili striekanou omietkou. Pôvodná betónová podlaha kaviarne sa prebrúsila, aby sa na povrch dostalo typické riečne kamenivo. Schodisko do prevádzky sme natiahli na celú šírku priestoru a vytvorili tak zvýšený priestor pre sedenie obložený béžovou terakotovou dlažbou, “ približujú autori.

Subtílnosť nábytku umožňuje nechať vyniknúť vstavané prvky a dizajnové detaily interiéru. Celkový dojem a útulnú atmosféru mestského podniku zintenzívňuje svetelná nástenná inštalácia od Emila Tašku a viacero ambientných zdrojov osvetlenia, rozptýlených po priestore.

 

Bistro SOHO

V priestoroch modernistickej budovy Central pasáže v historickej zóne Bratislavy z 20. rokov 20. storočia, sa nachádza architektonicky prepracované bistro SOHO. Rekonštrukcia budovy v roku 2006 znehodnotila a skryla väčšinu pôvodných prvkov, ktoré však premena na bistro prinavrátila. Za návrhom, ktorý očistil interiér od nevhodných vrstiev, stoja skúsené ateliéry gutgut a GRAU.

Odstránenie všetkých neskorších zásahov, ktoré narúšali pôvodný charakter priestoru umožnilo jeho premenu na funkčné bistro s aktívnym využitím parteru. Exteriérové sedenie malo za cieľ oživiť okolitú ulicu a podporiť interakciu bistra s verejným priestorom, vzhľadom na jeho umiestnenie v rámci budovy. 

 

Bistro SOHO. Autor: Juraj Fifík

 

Priestor sa po odstránení točitého schodiska rozdelil na dve zóny. Reštauráciu so svetlou farebnosťou, a na bar s kaviarňou v dramatických tmavých tónoch. Jednoduché zariadenie je vyrobené z bukovej morenej preglejky, zatiaľ čo nové konštrukcie sú obložené drevenými lamelami zo smreka, čím vznikla kontrastná materiálová stena, kontrastujúce s masívnosťou žulovej podlahy. Presvetlenie priestoru zabezpečujú veľké okná, zatiaľ čo večernú atmosféru dotvára tlmené osvetlenie stolov a rôznorodé formy svietidiel.

Dynamiku priestoru podporuje nielen jeho odlišná farebnosť, ale aj dvojúrovňové rozdelenie. Barový pult obložený zvlneným betónovým obkladom vizuálne prepája interiér, pričom menší bar v ľavej časti parteru sa nesie v akcentovej tmavej atmosfére, podporenej čiernymi stenami, nábytkom a matnou žulovou podlahou. Odhalený betónový strop dotvára intímnu a elegantnú estetiku, pričom je to prvok, ktorý priestor uzemňuje.

 

Mimóza gelato

Zmrzlináreň na známej Dunajskej ulici je populárna nielen kvôli svojej lokalite v historickom centre, ale aj kvôli interiéru a jeho autorom. Podobne ako svojrázne bistro Baryk, aj Mimóza gelato navrhlo štúdio GRAU. 

Prvok, ktorý vplýval na podobu interiéru je aj presklená fasáda podniku, ktorú zariadenie rešpektuje a necháva tak preniknúť pohľad do celého interiéru bez vizuálnych bariér.  Špecifický výraz priestorov buduje už na prvý pohľad originálne zariadenie asymetricky tvarovaným nábytkom. 

 

Mimóza gelato. Autor: Matej Hakár

 

Základ zmrzlinárne tvorí cementová stierka, nachádzajúca sa na ploche stien, stropov aj podlahy. Interiér tým získal ucelený vzhľad, pričom úprava povrchov zároveň zmiernila otvorenosť priestoru a pridala mu útulný dojem. Pastelové, tlmené odtiene vyvažuje fialový akcent na vstupných dverách a na sedení, ktoré je zároveň organicky tvarované, čím zapadá do jednotného štýlu zmrzlinárne. 

Organický dojem podporuje aj tvaroslovie baru, príznačne ukončený zaoblením. Kreatívne riešený nie je iba jeho tvar, ale aj materiál, z ktorého je vyrobený. Nerez vo svojej podstate odráža svetlo a tlmí jeho odlesky, čím pôsobí inak masívny solitér odľahčene. Celkový vzhľad je tak pútavý, funkčný a vizuálne obohacujúci neutrálny priestor. Kovové detaily nájdeme aj na nábytku, pričom odrazové materiály nachádzame aj v podobe zrkadiel naprieč celým interiérom. Zrkadlá nielen prestor ozvláštňujú, ale aj rozširujú a dynamizujú.

Akcenty a viaceré kombinácie materiálov rozbíjajú kompaktnosť a jednotný charakter. Základ materiality je jednoduchý. Cementovou stierkou v jemnom tóne ružovej farby obaľujeme celý priestor - podlaha, steny, strop aj lavice na sedenie. Bar, pracovný pult za barom a stoly pri lavici charakterizuje priznaná materialita nerezového plechu a nerezovej konštrukcie. Farebný akcent vo fialovom tóne z koncepcie grafického dizajnu prevádzky vytvárame malými objektmi na sedenie, vychádzajúc z tvaru ´kopčeka zmrzliny´, " približujú architekti hravý, no sofistikovaný návrh.

 

Kaviareň pod vŕbou

Prekvapivým nováčikom na gastro scéne je Kaviareň pod vŕbou na Ráztočnej ulici v bratislavskej Vrakuni. Útulné umiestnenie kaviarne doslova pod mohutnou vŕbou formuje netypickú atmosféru priestoru, ktorý pracuje prevažne s exteriérovou časťou.

 

Kaviareň pod vŕbou. Zdroj: Kaviareň pod vŕbou

 

Interiér je navrhnutý s dôrazom na intenzívnu farebnosť, ktorú dopĺňa kontrastná podlaha so vzorom, ako akcent dodávajúci priestoru fokálny bod. Zóna s barom využíva priestorovú štruktúru lamiel a rôzne členenie hmoty, podobne ako ostatné zariadenie kaviarne v drevodekore. Odľahčenie malometrážneho priestoru zabezpečujú otvorené police a veľkorysá plocha sklenených tabúľ, prechádzajúcich až na terasu.

Kaviareň pod vŕbou má tak lákavý komunitný charakter, integrujúc všetky vekové kategórie, ktorým sú prispôsobené najmä vonkajšie priestory. Zároveň má vzhľadom na svoju lokalitu vo väčšej vzdialenosti od centra rozsiahly exteriér s množstvom zelene a priestoru na aktivity. 

Najzaujímavejšie kaviarne a bistrá v Bratislave, ktoré vynikajú nielen svojou ponukou, ale aj interiérovým riešením, formujú zároveň mestské prostredie tým, že prispievajú k jeho rozmanitosti a taktiež podporujú komunitný charakter či socializáciu obyvateľstva. Ich rôznorodé priestory, aktivity, služby či gastro zážitky inšpirujú, pozdvihujú metropolu na svetovú úrpveň a zároveň podnecujú k tráveniu času v meste.

 

(ArchInfo, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube