Len málo vecí patrí k veľkomestskému životu viac ako brunch, teda spojenie raňajok a obeda. V nedávnej minulosti vzniklo v Bratislave väčšie množstvo podnikov, ktoré ponúkajú kvalitné raňajky v atraktívnom prostredí. Najmä počas víkendov sa tak slovenská metropola mení na mesto, kde si ľudia vychutnávajú zážitok z voľného času, jedla aj priestoru.
To, ako sa v interiéri cítime, predstavuje značnú časť našej psychickej pohody. Komfortné zariadenie, príjemná atmosféra či zaujímavé detaily sa stali neoddeliteľnou súčasťou spoločenského života, keď sa kaviarne a reštaurácie stali ideálnou možnosťou pre stretávania sa. Nielen turisti, ale najmä miestni obyvatelia tak vyhľadávajú autentické prostredie, vhodné na socializáciu a kvalitné jedlo či kávu.
Novootvorený podnik na Šancovej ulici stavia na výnimočnej lokalite centra. Interiér priestoru má jasne definovanú farebnosť, keď pracuje s neutrálnou zelenou a odtieňmi béžovej, ktorá necháva vyniknúť pôvodné vysoké stropy a veľkometrážne okná, zabezpečujúce množstvo prirodzeného svetla.
Atmosféru interiéru formujú organické tvary, dopĺňajúce prírodné a zemité odtiene. Dominantným prvkom priestoru je masívny ostrov, ktorý slúži zároveň ako bar. Zaoblenie na oboch stranách zapadá do celkového konceptu a vďaka výraznému zelenému obkladu sa stáva fokálnym bodom dizajnu.
Čalúnený nábytok vhodne vypĺňa výklenky miestnosti, pričom je aj funkčným prvkom, podporujúcim komfort a útulnosť. Interiér uzemňuje masívny policový systém v svetlom odtieni duba, ladiaci s farebnosťou baru a odrážajúci prírodný koncept. Podstatným detailom v celku je tak aj zelená stena, ktorá nielen vylepšuje akustickú pohodu priestoru a vizuálne zapĺňa prázdne plochy, ale zároveň aj uzatvára premyslený návrh.
Kaviareň ponúka chutné kombinácie kávy s drobnými pečivom či plnenými croissantmi, ktoré návštevníci ocenia najmä počas ranného zhonu pred prácou.
Pôvodné bistro na Záhradníckej ulici pridalo do svojej ponuky ešte jeden podnik, Oli´s Corner. Avšak interiér nachádzajúci sa na Záhradníckej, uprostred rušnej ulice obklopenej rôznorodou architektúrou, navrhol architekt Alan Prekop, známy svojim nekonvenčným prístupom, ktorý sa odrazil aj na špecifickom vizuáli podniku.
Interiér disponuje iba niekoľkými kusmi nábytku, ktoré ustupujú výrazne tvarovaným solitérom, vyrobeným na mieru. Centrálne umiestnený rozmerný stôl tak predstavuje nielen hlavný uzol socializácie v podniku, ale aj dizajnovo pútavý prvok. Vzhľadom na jeho intenzívny vizuál priestor nepotrebuje nadbytok zariadenia. Pre podporu originálneho vzhľadu priestor dopĺňajú dizajnové stoličky Bit od dánskej značky Normann Copenhagen, ktorých terrazzo štruktúra ideálne zapadá do svojrázneho konceptu a stáva sa akcentom v inak svetlej farebnej schéme.
Ako už býva zvykom, aj v tomto prípade sa Alan Prekop upriamil na nezvyčajné nábytkové materiály s krivkami, povrchovú úpravu stien a neutrálny základ, ktorý narušil výraznou modrou. Tá je zároveň vlajkovou farbou podnikov Oli´s, čím sa interiér stáva zapamätateľným a ľahko identifikovateľným.
Ponuka Oli´s Bistra aj Corneru sa vyníma najmä domácim chlebom, ktorý je zároveň na predaj, a najrôznejšími sladkými aj slanými obdobami pečiva. Okrem toho fungujú na koncepte obedového menu, ale aj pomalého rána, keď servírujú menu pre ľudí, ktorí vstávajú neskôr najmä počas víkendov.
Legendárny bratislavský podnik je známy eklektickým interiérom, ktorý, ako názov napovedá, inklinuje k pôvodnej atmosfére francúzskych bistier minulých dekád. Špecificky navrhnutý priestor je po novom presunutý do Zwirnu, kam zapadá svojim jedinečným charakterom.
Interiér sa zameriava na vytvorenie útulného, domáckeho priestoru. Výrazné vzory na tapetách, vrstvenie štruktúr v podobe kníh a doplnkov, ale aj masívny nábytok, budujú umeleckú, bohémsku atmosféru miesta. Materiály ako drevo, kov a množstvo textúr spoločne napriek rôznorodosti ladia.
Priestor tak neustále odhaľuje nové detaily, ktoré na prvý pohľad nie sú zrejmé. Celkový dojem dotvárajú svietidlá, zvýrazňujúce konkrétne solitéry, obrazy či umelecké predmety. Zároveň budujú intímnu atmosféru a jedinečný výraz podniku.
Bistro je obľúbené nielen kvôli unikátnemu interiéru, ktorý prenáša do minulého storočia, ale najmä vysokou úrovňou kuchyne. Jedlá, zamerané na netradičné kombinácie a sezónnosť, sú ideálnou voľbou nielen na brunch, ale aj plnohodnotný obed, či večeru.
Interiér pekárenského bistra vyniká odlišným spôsobom v porovnaní so spomenutými podnikmi. Moderné priestory sa orientujú na jednoduchú formu, s odhalenými stenami a priznanými materiálmi. Surovosť a autenticitu zmierňuje nábytok zo svetlého masívu a akcent pridáva čierna farba použitá na stoloch. Inak minimalistický priestor ozvláštňuje umenie, rozmiestnené po celom interiéri.
Vzťah k tradícii sa tu však nachádza vo výrobe pečiva, ktorému pridávajú moderný twist. Pekáreň sa špecializuje na ručne vyrábané produkty, ako sú rôzne druhy focaccie, slimáky a tradičné koláče, ktoré sú vysoko obľúbené medzi miestnymi. Bistro Háj je obľúbené pre svoju prívetivú atmosféru a remeselné zameranie, pričom ponúka aj výnimočné kombinácie chutí.
Ako už názov napovedá, podnik Roh je príznačne umiestnený na nároží frekventovanej Vajnorskej ulice. Podobne ako Bistro St. Germain, aj interiér kaviarne Roh pracuje s aspektmi dizajnu minulých dekád. Minimalistický priestor je základom pre dizajnové kúsky, ktorých spoločným menovateľom je nadčasový retro dizajn.
Jednoduchý biely základ vhodne narúša intenzívna červená, nachádzajúca sa výhradne na detailoch, ako kávovar, vybavenie kaviarne či logo. Autentickým prvkom je aj centrálny bar s chrómovo-strieborným obložením, odrážajúci dizajn 50. rokov minulého storočia. Zvolený materiál zabezpečil, že inak mohutný ostrov pôsobí odľahčene a zároveň odrazmi zvyšuje svetlosť priestoru.
Moderný interiér dopĺňajú risografiky s vyobrazením známych bratislavských lokalít. Nielen že dotvárajú celkový charakter, ale odkazujú aj na nadčasovosť architektúry v Bratislave. Hravý dizajn aj vďaka jednoduchým formám necháva vyniknúť zaujímavé umenie na stenách, ale aj inak nenápadné textúry čalúneného sedenia. Priestor tak pôsobí usporiadane a sofistikovane, avšak nie na úkor celkovej útulnosti.
V ponuke, ktorú rozširujú, nájdeme okrem výberových káv aj najrôznejšie nápoje a koláče podávané na výrazných retro riadoch, apelujúc tak na vizuálnu rozpoznateľnosť v pamäti návštevníkov.
Na Námestí Alexandra Dubčeka vznikla cukráreň Giselle, ktorá vyniká nielen kvalitnými službami, ale aj premysleným a výrazným dizajnom od architektonického štúdia Byro. Atraktívne okolie s parkom na streche podzemnej garáže navyše pridáva na príťažlivosti tohto priestoru.
Výrazné odtiene ružovej a oranžovej zmierňuje bar so subtílnym paličkovým obkladom s farebným škárovaním. Dynamika a živosť priestoru je zjavná najmä kvôli použitiu zaobleného vstavaného sedenia, vinúceho sa pozdĺž steny. Zaujímavým detailom sú aj tehlovo oranžové obklady, podporujúce nielen rôznorodosť interiéru, ale aj zvýrazňujúce celkovú originalitu a hravosť kaviarne.
Kreatívne riešená je aj stena so symetricky rozloženými nikami, ktoré zároveň reflektujú súčasné trendy v interiérovom dizajne. Vrstvy textúr, materiálové zloženie a dôsledná kombinácia všetkých spomínaných prvkov robí z tejto kaviarne priestor s jedinečným konceptom a unikátnym vizuálom. Gastro produkty, podávané v Giselle, prinášajú svetovú úroveň nielen pri zákuskoch a koláčoch inšpirovaných svetovými kulinárskymi podnikmi, ale aj širokou ponukou jedál vhodných na brunch.
Predstavuje jedinečný podnik v Bratislave, ktorý sa sústreďuje na zdravé stravovanie prispôsobené rôznym stravovacím preferenciám a intoleranciám. Nachádza sa na Plynárenskej ulici a ponúka jedlá vhodné pre každého gastronadšenca s možnosťou úpravy na mieru. Špecializujú sa na transparentnosť v zložení jedál a ponúkajú nutrične vyvážené jedlá a nápoje.
Priestory sú obohatené o diela mladých umelcov, čo vytvára podnetné a príjemné prostredie pre návštevníkov, ktorí hľadajú netradičný gastronomický zážitok. Organicky ladený interiér je založený na kontrastných materiáloch a povrchoch. Svetlosť matného dubové nábytku ladí s jemným odtieňom a všetko spája do uceleného komplexu terrazzo podlaha, obsahujúca všetky farby použité v interiéri.
Pútavým detailom sú subtílne svietidlá v tvare kruhu a dominantné pódium obložené čiernym keramickým obkladom, ktoré priestor uzemňuje. Príjemné prostredie umocňuje neutrálna štruktúra stien, akcentové čierne solitéry v podobe stoličiek a veľkorysá výška stropov, spolu s masívnymi presklenými plochami. Interiér tak vytvára priestor s dômyselným konceptom a zladeným interiérom.
Zásadným konceptom, charakteristickým pre podnik, sú raňajky s alpakami, ktoré organizujú každý utorok a štvrtok. V sobotu tiež ponúkajú brunch, kde majú návštevníci možnosť stretnúť tieto zvieratá v rámci neobvyklej kulinárskej skúsenosti.
Bratislavská gastroscéna nie je len miestom na vychutnanie dobrého jedla, ale aj dôležitým prvkom pri budovaní komunity a zvyšovaní úrovne mestského prostredia. Inovatívne podniky, či už tradičné bistrá alebo moderné kaviarne, vytvárajú miesta, kde sa môžu stretávať ľudia s rôznymi záujmami. Rôznorodé dizajny a atmosféra podporujú sociálnu interakciu a oživujú často prehliadané časti mesta.
Prevádzky, kombinujúce kvalitnú gastronómiu s premysleným interiérom, nielen skrášľujú, ale aj zvyšujú prestíž Bratislavy ako metropoly so silným dôrazom na komunitný život. V meste sa v čoraz silnejšej miere ukazuje, akým spôsobom môžu kvalitne navrhnuté podniky prispieť k vytvoreniu príjemného a živého prostredia.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac