Rekonštrukcia starších bytových jednotiek vždy prináša množstvo výziev, ktoré je potrebné prekonať. Pri byte na Paulínyho ulici v blízkosti Slovenskej národnej galérie išlo predovšetkým o snahu odkryť jedinečný genius loci interiéru. Postupným odkrývaním jednotlivých historických vrstiev sa napokon podarilo vytvoriť unikátny interiér, ktorý spĺňa súčasné požiadavky na bývanie.
V roku 2022 bola diplomová práca Karolíny Bujdákovej z bratislavskej Fakulty architektúry a dizajnu STU nominovaná na prestížne študentské ocenenie Cena Profesora Jozefa Lacka. Vo svojej práci sa bývalá študentka venovala návrhu Múzea pocitov v oblasti soľnej pláne v Bolívii. V rovnakom roku jej práca s názvom Elektrický anjel – scénografia a priestorové riešenie bodovala v rámci ocenenia INSAID AWARDS 2022 v kategórii študent.
Jedno z najnovších diel dnes už vyštudovanej architektky bolo v tomto roku nominované na prestížne ocenenie Intebold Awards 2024 v kategórii Bývanie. Projekt s názvom Byt pri SNG je vydarenou rekonštrukciou staršej bytovej jednotky, ktorá sa nachádza v polyfunkčnom dome na Paulínyho ulici. Dom bol postavený v roku 1928.
„V priestoroch bytu boli pôvodne dve kancelárie, na ktoré nadväzovala sála. Neskôr bol celý dom prerobený na „výťahárske“ byty – byty pre zamestnancov firmy s výťahmi, a v roku 2023 sa v pôvodnom stave dostal do našich rúk priamo od výťahárskej rodiny,“ začína opis projektu jeho autorka.
Byt má podlažnú plochu 62 metrov štvorcových a pozostáva z dvoch priestranných izieb, vstupnej chodby prechádzajúcej do kuchyne a menšej kúpeľne. V rámci rekonštrukcie nedošlo k žiadnej výraznej zmene dispozície, všetky priečky ostali na svojom pôvodnom mieste.
Vďaka citlivej rekonštrukcii sa byt do dnešného dňa vyznačuje jedinečným geniom loci. Ako tvrdí samotná autorka projektu, nosným prvkom konceptu bytu je „pátranie po vrstvách, ktoré vznikali počas 100 rokov jeho existencie.“ Fascinovalo ju pritom najmä uvedomenie si, že žiadny iný byt (ani rovnaký byt o podlažie nižšie či vyššie) nebude nikdy vyzerať rovnako práve vďaka kombinácii týchto nahromadených vrstiev.
Okrem oškrabania hornej vrstvy maľovky či odkrytia niektorých materiálov, ako je tehla či betónový rebierkový podhľad, bol súčasťou rekonštrukcie aj repas niektorých pôvodných architektonických prvkov a dizajnových produktov. Postupne boli zrepasované pôvodné drevené okná, kazetové dvere, drevené parkety, radiátory či vstavaná skriňa vo vstupnej chodbe.
„Obnovené a odkryté prvky bytu tvoria jeho esenciu. Napriek tomu, že v byte veľa zachovávame a pracujeme s existujúcim, prístup k tvorbe a spôsob prezentácie posúva byt do súčasného kontextu. Rekonštrukcia neprezentuje stav, ako byt vyzeral v nejakom období v minulosti, ale ukazuje jeho príbeh v čase a priestore,“ približuje svoj projekt Karolína Bujdáková.
Nová dizajnová vrstva v podobe samostatne stojacich produktov následne vstupuje do tohto unikátneho priestoru s citom k jeho histórii a materiálovej jedinečnosti. V obývacej izbe sa dnes nachádza menšia krémová sedacia súprava, drevený jedálenský stôl a množstvo zelene. Chrómová kuchynská linka bola poňatá minimalisticky, bez zbytočných úložných priestorov v podobe horných skriniek.
V rovnako minimalistickom duchu sa nesie aj spálňa, v ktorej sa okrem postele nachádza len vešiak na oblečenie. Žiadny úložné priestory vyrobené na mieru tu nenájdete, rovnako ako v celom byte. Steny v kúpeľni boli obložené maloformátovým obkladom bielej farby. Okrem toalety a umývadla sa tu nachádza tiež sprchový kút so sanitou v chrómovom odtieni. Špecifickým prvkom je v tomto prípade aj nanovo vybudovaný vertikálny svetlík situovaný oproti sprchovému kútu.
Ako uvádza architektka na záver opisu projektu: „Byt pri SNG je prezentáciou nášho uvažovania o hodnotách, špecifikách a výnimočnostiach existujúcej architektúry a zároveň príkladom integrovania súčasného spôsobu života do staršieho bytu.“
Skvelá poloha bytu a výhľad na jednu z fasád Slovenskej národnej galérie, v spojitosti s unikátnym interiérovým dizajnom, umožnili vznik moderného interiéru, ktorý aj po 100 rokoch od vybudovania polyfunkčného bytového domu na Paulínyho ulici dobre slúži svojim majiteľom. Vďaka minimalistickému prístupu architektky v projekte vynikli staršie architektonické a dizajnové vrstvy. Ich doplnenie o novú vrstvu následne prinieslo bytu aktuálnosť a bezpochyby zvýšilo nielen kvalitu samotného bývania, ale aj hodnotu celej nehnuteľnosti.
(Intebold Awards, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac