Author photoMartina Gregová 10.12.2024 20:00

Rekonštrukcia spájajúca generácie. Interiér s kreatívnym retro nádychom si ctí minulosť no myslí aj na súčasné trendy

V historickom byte v pražských Vršoviciach sa podarilo nájsť dokonalú rovnováhu medzi rešpektovaním minulosti a moderným dizajnom. Rekonštrukcia zachovala pôvodnú dispozíciu, repasované parkety aj historické dvere, no obohatila priestor o prvky s retro nádychom. Citlivý výber materiálov a výrazné detaily dodali interiéru osobitý charakter. Výsledkom je byt, ktorý spája nostalgiu starých čias s praktickosťou pre potreby mladej rodiny.

Autorka: Nikola Tláskalová

Autorka: Nikola Tláskalová

Pri rekonštrukcii starších bytových jednotiek sa architekti často musia popasovať s výraznou zmenou dispozície či odstránením všetkých zachovaných interiérových prvkov a ich nahradením inými, modernejšími kusmi. Existujú však aj majitelia bytov, ktorí sa rozhodnú pre úplne opačný prístup k návrhu moderného interiéru. Okrem pôvodnej dispozície tak mnohé príbytky aj dnes disponujú jedinečným staromestským geniom loci.

Rovnako tomu bolo pri návrhu bytu v pražských Vršoviciach. „Cieľom bolo nájsť citlivé prepojenie pôvodných prvkov s novými a s minimálnymi dispozičnými zmenami vytvoriť fungujúci priestor pre mladú rodinu,“ približujú hlavný koncept návrhu architektky zo štúdia Schwestern.

V rámci rekonštrukcie, prebiehajúcej v roku 2022, sa dispozícia 85 metrov štvorcového bytu takmer vôbec nezmenila. Na svojom pôvodnom mieste ostali všetky miestnosti. Úpravou prešla len priečka medzi kuchyňou a chodbou. Tá po novom disponuje väčším prechodovým otvorom a menším kruhovým priehľadom. Ako tvrdia autorky projektu: „Dôvodom bolo optické zväčšenie priestoru, prepojenie a maximálne presvetlenie kuchynského kúta.“

Galéria

  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Autorka: Nikola Tláskalová
  • Zdroj: Schwestern

Kuchyňa sa totiž atypicky nachádza v strede bytu a nemá žiadne okno. Svetlo sa do kuchyne pôvodne dostávalo len cez dvojkrídlové dvere z dennej miestnosti a jednej z izieb. Vďaka novému kruhovému otvoru a zväčšenému prechodovému otvoru sa všetky hlavné miestnosti bytu navzájom lepšie opticky prepojili.

Kuchynská linka sa vyznačuje moderným retro nádychom. Horné skrinky situované nad pracovnou plochou nesiahajú až po strop, čo je prístup patriaci medzi aktuálne trendy pri návrhu kuchýň. Jedinečnosť dizajnu tkvie aj v použitých materiáloch, ako sú preglejka či maloformátový keramický obklad.

Opačnú stranu kuchyne zaberajú vysoké moduly, v jednom z kútov doplnené o integrované sedenie a flexibilný policový systém. V centre miestnosti bol následne situovaný barový ostrov. „Pracovný ostrovček má okrem praktickej funkcie zaisťovať lepší priehľad z kuchyne do ostatných priestorov. Zaoblené rohy majú eliminovať pocit bariéry,“ konštatujú architektky.

Zároveň dodávajú, že motív kruhu a zaoblenia sa objavuje naprieč celým bytom. Zatiaľ čo kruhové zrkadlá, svietidlá či priehľady vnášajú do interiéru hravosť, zaoblenia slúžia na vytvorenie väčšieho bezpečia pri pohybe v priestore.

Do dennej miestnosti sa vstupuje cez pôvodné dvojkrídlové dvere, ktoré boli v rámci rekonštrukcie repasované rovnako ako pôvodné parkety či liatinové radiátory. Na stenu oproti balkónu autorky projektu umiestnili rozľahlú knižnicu zo svetlej preglejky. Zvyšok miestnosti bol vyhradený pre jedálenský kút, tmavosivú pohovku a menší detský kútik. K tejto miestnosti prilieha aj menší balkón.

Kompletnou rekonštrukciou prešla kúpeľňa. Ako to býva zvykom pri obdobných miestnostiach, nové riešenie sa snaží z malej miestnosti vyťažiť maximum. Okrem vane sa tu nachádza umývadlová skrinka s menším zrkadlom a toaleta. Z materiálov v kúpeľni dominuje maloformátový obklad, ktorý jej dodáva retro nádych. Pocit tepla do miestnosti vnáša svetlá preglejka a vzorová dlažba.

Okrem spomenutých miestností sa v byte nachádza tiež hlavná spálňa, detská izba a menší skladový priestor. Všetky miestnosti okrem obývacej izby navzájom prepája pomerne rozsiahla chodba. Pre zachovanie vzdušnosti tu neboli navrhované žiadne rozsiahle úložné priestory. Majiteľom bytu postačuje nízky botník a voľné vešanie.

Atmosféru starých čias v interiéri evokujú zrepasované dvere, radiátory a drevená podlaha. K zachovaniu staromestského nádychu prispievajú aj nové prvky s retro nádychom, ako drevený jedálenský stôl či stoličky. Novými vstupmi a materiálmi sa architektky snažili týmto prvkom nekonkurovať, ale naopak, vkusne ich doplniť a vyzdvihnúť.

Fakt, že sa to podarilo, rozhodne ovplyvnila aj predošlá práca štúdia Schwestern, ktoré má vo svojom portfóliu niekoľko obdobných realizácií, ako napríklad Byt pre minimalistov v pražských Holešoviciach či projekt Vinohradský byt. Zo slovenských realizácií sa podobným princípom riadilo štúdio Archholiks pri návrhu jedného zo svojich najnovších projektov – Bytu na Sihoti.

 

(Schwestern, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube