Author photoMartina Gregová 17.12.2024 16:50

Zo zastaranej pešej zóny vzorový verejný priestor. Ružomberok predstavil výsledky súťaže na novú podobu centra

Historické centrum Ružomberka posledné roky predstavuje skôr tranzitný ako pobytový priestor. Okrem množstva stavebných prieluk sa vyznačuje množstvom reklamných plôch či zničenou dlažbou. Zmeniť to majú výsledky urbanisticko-architektonickej súťaže, vyhlásenej mestom. Ružomberok sa vďaka nim pridá do zoznamu miest s kvalitnou pešou zónou.

Zdroj: Andrej Kocian

Zdroj: Andrej Kocian

V septembri tohto roku mesto Ružomberok vyhlásilo jednoetapovú architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získanie novej podoby pešej zóny v centre mesta. Riešené územie sa týkalo ulíc Mostová, Podhora a Ulice Antona Bernoláka. Podľa zadania si zadávateľ od súťaže sľuboval vytvorenie takého návrhu, ktorý bude slúžiť ako určitý manuál, teda bude poľahky aplikovateľný aj na ďalšie priľahlé uličky či pasáže v centre mesta.

„Cesta k lepšiemu životu v Ružomberku pre všetkých obyvateľov a návštevníkov je aj v postupnom skvalitňovaní verejných priestranstiev. Pešia zóna je prirodzené centrum mesta, má to byť najreprezentatívnejší priestor. V tomto smere máme v Ružomberku čo doháňať, no chceme to zlepšiť a z historickej časti mesta – pešej zóny – urobiť priestor, na ktorý budeme hrdí,“ uviedol Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok, v čase vyhlásenia súťaže.

Historické centrum Ružomberka už roky pôsobí ošarpane (najmä kvôli prielukám a reklame) a v posledných rokoch tu svoje prevádzky zatvorilo niekoľko obchodníkov. Časť centra sa z destinácie premenila na tranzitný priestor, ktorým obyvatelia len prebehnú smerom na neďalekú autobusovú či vlakovú stanicu.

Galéria

  • Zdroj: Andrej Kocian
  • Zdroj: Andrej Kocian
  • Zdroj: Andrej Kocian
  • Zdroj: Andrej Kocian
  • Zdroj: Andrej Kocian
  • Zdroj: Andrej Kocian

Ako hlavné body, ktorými sa súťažiaci mali vo svojich návrhoch zaoberať, samospráva určila poňatie návrhu, vhodného aj do kontextu pamiatkovej zóny, a vytvorenie ekologicky a ekonomicky zmysluplného a udržateľného modelu riešenia. Súťažiaci mali vo svojich návrhoch uvažovať o komplexnej výmene povrchov pešej zóny, koncepte dopravy, integrácii letných terás, koncepte verejnej zelene či výmene mestského mobiliáru. Rovnako sa v súťažnom zadaní spomínali výtvarné diela vo verejnom priestore, idea vodného prvku či regulácia reklamných plôch.

Jednou z priorít návrhu má byť podľa súťažného zadania tiež efektívnejšie usporiadanie priečneho profilu ulíc tak, aby sa vytvorili podmienky pre zatraktívnenie centra mesta a zlepšenie prístupu do budov. „Pred vybudovaním Liptovskej Mary boli ulice pešej zóny inundované riekami Váh a Revúca, preto sú niektoré vstupy do prevádzok vyvýšené o dva až tri stupne. Z tohto dôvodu nie je možné všade dosiahnuť bezbariérovosť, je však žiaduce sa týmto problémom zaoberať,“ uvádza samospráva.

Do súťaže vyhlásenej mestom sa zapojilo celkovo 11 autorských kolektívov. Za najlepší spomedzi návrhov odborná porota označila koncept od tímu vedeného Andrejom Kocianom. Podľa hodnotenia poroty tento návrh rieši väčšinu problémov, ktoré mesto v súčasnosti má. „Návrh je zelený, moderný a súčasný, čím vytvára príjemné užívateľské prostredie s dôrazom na ekologické princípy,“ tvrdí porota.

Ústredným bodom víťazného návrhu sa stali dvojité stromoradia, situované v strede ulíc. Ich umiestnenie dovolí vzniknúť dostatočnému priestoru pre pohyb chodcov v okolí existujúcich prevádzok aj zónam určeným na oddych. „Návrh pôsobí ako najzelenší zo všetkých, s dôrazom na dvojité stromoradia v strede a kombináciu mäkkých (mlatových) a tvrdých povrchov,“ vyzdvihuje porota.

Za pozitívum bolo označené tiež čitateľný koncept a zachovanie historických výtvarných prvkov, zaručujúcich priestorovú a kultúrnu kontinuitu. Architekti z víťazného tímu na svojom súťažnom paneli zároveň dodávajú, že na kvalitné spracovanie výtvarných prvkov odporúčajú vyhlásiť osobitnú architektonicko-výtvarnú súťaž.

Súčasťou víťazného konceptu bolo tiež niekoľko konkrétnych priestorových riešení, ktoré podporujú mestotvorný charakter pešej zóny. Medzi najvýraznejšie z nich patria pobytové schody, kruhový lesík či minimalisticky poňaté vodné prvky. „Individuálne riešenie každého priestoru v pešej zóne zabezpečuje detailné prispôsobenie lokálnym podmienkam,“ konštatuje porota.

 

Zdroj: Andrej Kocian

 

Druhé miesto v rámci urbanisticko-architektonickej súťaže obsadil návrh od českého ateliéru odschem architekti. „Minimalistické a kultivované riešenie s optimálnym rozsahom zelene pôsobí esteticky príjemne a funkčne. Konzervatívny prístup návrhu dobre zodpovedá geniu loci Ružomberka a zdôrazňuje miestnu identitu,“ dočítame sa v hodnotení.

Na treťom mieste sa umiestnil návrh Reného Majerníka. „Tento návrh, hoci zaostáva za dvoma predchádzajúcimi vo vizuálnom a dizajnovom spracovaní, vyniká kvalitnou dramaturgiou a funkčnou náplňou verejných priestorov,“ tvrdí porota.

V ďalšom kroku porotcovia víťaznému tímu odporúčajú zapracovať do projektu tiež jednotný koncept pre priľahlé priestory, ako je napríklad existujúce parkovisko. Ďalej odporúčajú zvážiť použitie mlatových povrchov v centrálnych častiach pešej zóny, dopracovať návrh mobiliáru a tiež zvážiť spoluprácu s krajinným architektom ohľadom detailov zelene a zakladania jednotlivých prvkov.

Mesto si od architektonickej súťaže sľubovalo zlepšenie súčasného stavu riešeného územia a vytvorenie atraktívnejšieho a hlavne pobytového priestranstva. Víťazný návrh, zdá sa, naplnil väčšinu požiadaviek zadávateľa a podľa odbornej poroty vyriešil aj väčšinu problematických bodov, s ktorými samospráva roky zápasila.

Po kvalitnom projekte revitalizácie pešej zóny v Trenčíne či nedávno vyhlásených výsledkoch súťaže na revitalizáciu Mariánskeho námestia v Žiline sa tak Ružomberok pridal do zoznamu miest, ktoré vďaka architektonickej súťaži možno čoskoro skutočne získajú kvalitný verejný priestor v historickom centre. Mimoriadne by im však pomohli aj ďalšie zmeny - regulácia reklamy a vyplnenie prieluk, ktoré sú hanbou väčšiny slovenských sídiel. 

 

(uvo.gov.sk, Ružomberský hlas, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube