Dizajnové, funkčné a kreatívne bývanie nie je iba doménou bytov v lukratívnych projektoch. Interiér v petržalskom paneláku dokazuje, že otvorením dispozície a prevzdušnením priestoru možno získať flexibilné a komfortné bývanie, charakterizované subtílnymi tvarmi, hravou farebnosťou a dynamikou.
Byt navrhnutý ateliérom GRAU sa vyznačuje pôdorysom s prechodnými zónami, ktoré určujú dynamiku priestoru aj jeho charakter. Po vybúraní nepotrebných priečok zostalo jedinou fixnou časťou bytu hygienické zázemie. Ostatné priestory flexibilne oddeľuje panelová stena zo závesu, ktorá umožňuje priestor uzavrieť podľa potreby a zároveň podporuje pohyb po byte aj celkovú svetlosť inak hlbokej dispozície s orientáciou okien jedným smerom.
Bytové rozloženie pôvodne dvojizbového bytu s pavlačou tak vyžadovalo maximalizovanie priepustnosti svetla, čo sa podarilo aj vďaka priedušnému materiálu závesov. Rovnako ich farebnosť a mäkké línie narúšajú statickosť priestoru, ktorý bol pôvodne tmavým interiérom, ústiacim na terasu.
Kreativita návrhu vyjadruje osobnosť majiteľov, ktorí pracujú v umeleckej sfére. Ukázalo sa to najmä na hravých tvaroch nábytkov a výraznej farebnej palete. Farebnosť slúži aj na vizuálne delenie, keď vždy iný farebný akcent alebo kusový solitér definuje jednu časť.
Od vstupu sa naprieč celým bytom tiahne blok úložného priestoru, oddeľujúci nočnú časť so spálňou od tej dennej. Poskytuje nielen dostatok úložiska, ale zároveň aj efektívne formuje dispozíciu bytu. Neutrálnou farebnosťou nezasahuje do dizajnu interiéru, čím umožňuje vyniknúť ďalšiemu bloku - kuchynskému. Ten tvorí pastelový odtieň béžovej, pričom kuchyňa v tomto úseku implementuje potrebné spotrebiče aj úložné priestory do jednoliateho celku.
Teplá, neutrálna farebnosť sa stáva základom pre výrazný modrý ostrov. Tmavý akcent kontrastuje popri svetlej palete a dodáva návrhu fokálny bod aj dynamiku. Optické odľahčenie hmoty poskytuje tvar ostrovčeka, ktorého zaoblené línie zmierňujú intenzitu jeho vplyvu na interiér a poskytujú mu živý, asymetrický prvok, ozvláštňujúci priestor.
Jednoduchosť línií sa opakuje v celom byte, pokračujúc od vstupu do hlavnej, obývačkovej časti. Otvorené police svojou geometrickou formou poskytujú interiéru dojem odľahčenia a zvyšujú jeho priestrannosť. Pri pohľade z obývacej zóny je taktiež možné nazrieť do rezu bytu, čím sa zvýšil dojem kontinuity a prepojenia priestoru. Spálňa aj kuchyňa zároveň majú kontakt s terasou.
Geometria nehnuteľnosti je zmiernená aj v spálni, kde puristický priestor zjemňuje oblé čelo postele. Bielu farebnosť vyvažuje jej jasný červený odtieň. Tvary a subtílne podoby nábytkov sú prítomné naprieč celou miestnosťou, či už pri nočnom stolíku Slit od dánskej značky Hay, ktorý je použitý aj v obývačke, alebo lineárnej sedačke s podobným blokovým tvarom.
Vrstvenie, na ktorom je založený pôdorys, pohľady cez zóny aj výber a umiestnenie nábytkových solitérov definuje povahu bytu. „Celý priestor sme smerom od terasy vnímali ako scénu s funkčnými vrstvami. Prvou časťou je javisko - obývacia zóna s pracovným kútom. Druhú scénu tvorí kuchyňa a spálňa, ktoré sú predelené nábytkovou priečkou. Poslednou vrstvou je vstupná časť a hygiena. Tieto priečne vrstvy rozdeľujeme ťažkými závesmi, ktoré vytvárajú priehľady medzi scénami bytu,” opisujú svoj zámer architekti.
Prienik svetla, snaha o optické zväčšenie priestoru a zachovanie funkčnosti, avšak nie na úkor originality či komfortu, pomohli pretransformovať štandardný interiér na osobité miesto, nekompromisne rešpektujúce meniace sa potreby jeho obyvateľov.
„Každé z týchto zákutí má svoje špecifické priestorové elementy. Kuchyňu akcentujeme farebným kuchynským pultom, v spálni akcentujeme priestor posteľou s výrazným polkruhovým čelom a nohami. Celý byt je komponovaný ako scéna objektov v rôznych vrstvách, ktorá sa počas dňa prirodzene mení,” zhŕňajú autori ich vnímanie bytu.
Mäkké línie, tvarová rôznorodosť a hravá farebnosť tak vytvárajú sofistikovaný interiér, pracujúci s charakteristickými bodmi, určujúcimi ráz bytu. Kreatívne poňatie nielen zariadenia, ale aj koncepčné rozdelenie na zóny robia z tohto projektu originálne bývanie pre umelecky založených ľudí.
Obnova, ale najmä premena štandardného petržalského bytu dokazuje, že aj jednoduché panelákové bývanie môže ponúknuť vysokú mieru originality a pohodlia. Spojenie flexibilnej dispozície, živého dizajnu a praktických riešení prinieslo interiér, ktorý odpovedá na potreby súčasného bývania bez straty estetickej hodnoty. Kreatívny prístup architektov tak dokáže povýšiť aj bežný priestor na výnimočné miesto s jedinečným charakterom.
(ArchInfo.sk, YIMBA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac