Kým v 90-tych rokoch si mnohé firmy otvárali kancelárie vo viacerých mestských častiach, dnes sa pokúšajú o racionalizáciu nákladov. Postupne sa tak zbavujú starších budov, ktoré preberajú investori či developeri. K predávajúcim patrí aj Allianz, ktorý sa takto zbavil svojich objektov na Račianskej či Karloveskej. Otvára to priestor pre ich výraznú premenu.
Poisťovňa Allianz je najväčšou poisťovňou na Slovensku, kde pôsobí od 90-tych rokov minulého storočia. V Bratislave bola dlhodobo spájaná s viacerými budovami. Centrála sa nachádzala na Dostojevského rade, niektoré z pobočiek zas v samostatných objektoch na Račianskej 62 alebo Karloveskej 32. Dnes už ale Allianz nevlastní ani jednu z nich.
Mohutný postmoderný objekt na rohu Dostojevského radu, Landererovej a Olejkárskej spoločnosť odpredala Ministerstvu zahraničných vecí USA. Predpokladá sa, že práve tu bude umiestnená nová ambasáda USA, o ktorej sa v Bratislave hovorí už dlhé roky. Podľa informácií YIM.BA získal Allianz za objekt veľmi slušný obnos peňazí, ktorý využil na vytvorenie si nového sídla v neveľkej vzdialenosti, bizniscentre Pribinova 19 od JTRE.
Priestory v novej kancelárskej budove sú dostatočne veľké na to, aby sa sem preniesli činnosti aj z iných administratívnych objektov. Allianz tak pristúpil aj k predaju budov na Račianskej 62 alebo Karloveskej 6. Majiteľmi oboch sa stala developerská spoločnosť Sibareal.
Sibareal realizuje v Bratislave aj inde na Slovensku viaceré projekty, rezidenčné či skladové. V minulosti vybudovala polyfunkčný komplex Jarabinky. Aktuálne najvýznamnejším pripravovaným zámerom je ale Stollwerck Residence, polyfunkčný súbor s výškovou budovou na nároží Račianskej a Jarošovej ulice. Projekt prebrala vo vysokom štádiu prípravy od firmy Wigro Trade Center.
Ako dokazuje aj akvizícia budov Allianzu, developer je v tomto smere pri chuti. V najbližších rokoch by tam mohol v Bratislave zrealizovať hneď niekoľko významnejších zámerov, príp. ich pripraviť na výstavbu. Stollwerck Residence sa výrazne podpíše na tvári Račianskej, to isté ale platí aj o premene areálu na Račianskej 62.
V súčasnosti ide o administratívno-skladový areál, tvorený nižšími, trojpodlažnými objektami. Ich architektonická hodnota či úroveň je priemerná až nízka. S najväčšou pravdepodobnosťou tak možno do budúcna očakávať ich asanáciu a nahradenie novostavbami, lepšie zodpovedajúcimi predpokladanému charakteru lokality.
Čo by tu mohlo naozaj vzniknúť, nie je v tomto momente známe. YIM.BA oslovila nového majiteľa pozemkov, tento však na otázky nereagoval. Faktom ostáva, že v zmysle Územného plánu ide o plochu pre občiansku vybavenosť mestského a nadmestského významu. Možnosti budovať tu byty sú obmedzené, preto sa dá očakávať, že investor požiada o zmenu regulácie. K samotnej výstavbe tak príde až o niekoľko rokov, pravdepodobne nie skôr ako na konci tohto desaťročia.
V prípade Karloveskej je situácia komplikovanejšia. Okrem faktu, že ide o podobnú funkciu, ide zároveň aj o stabilizované územie. Zmena plánu tak nebude úplne jednoduchá. V budove navyše sídli viacero služieb, takže v lokalite sa pravdepodobne udrží dlhšie. Na druhej strane, neďaleký objekt pošty na Karloveskej 34 čaká pravdepodobne prestavba na byty, takže niečo obdobné možno nastane aj v tomto prípade.
V blízkosti pozemku na Račianskej je v súčasnosti aktívnych niekoľko developerov. Najvýraznejším je Corwin, ktorý tu dokončil projekt Guthaus a pripravuje zámery Palma a Polyfunkčný súbor R66. Postupne tu tak buduje celistvú zónu. Prikúpenie objektov Allianzu tak na prvý pohľad dáva zmysel ako ďalší krok v rozvoji lokality.
Samotný developer to však videl inak. „Kúpu pozemkov sme nevyhodnotili ako biznisovo zaujímavú vzhľadom na bariéry, ktoré na nich existujú a rozsah aktivít, ktoré už pripravujeme v danom území,“ hodnotí Michal Hájek, riaditeľ oddelenia marketingu a PR v Corwine. Kľúčovou bariérou je nepochybne podoba územnoplánovacej regulácie. Corwin s ňou „bojuje“ aj v prípade Palmy.
Na mieste bývalého priemyselného areálu naplánoval novú mestskú štvrť s bývaním, obchodmi a pracoviskami, zoskupenými do série blokov. Verejné priestory medzi nimi majú byť len pre peších či cyklistov. Dominantou územia bude zrekonštruovaná budova bývalého sila, zachovaná bude aj trojica ďalších industriálnych objektov. Koncept pochádza od kancelárie Softer (ktorý vyšiel z kancelárie Gehl Architects), na jednotlivých objektoch spolupracuje aj slovenská kancelária Superateliér.
Palma je vo všeobecnosti považovaná je jeden z vhodných príkladov premeny bývalého priemyselného územia. Či bude takto vyzerať aj prestavba Allianzu, zostáva otázne. „Ako budú k svojim projektom pristupovať investori v susedných lokalitách je však ich slobodná voľba,“ konštatuje Hájek. „Samozrejme ak nás oslovia, sme vzájomnej komunikácii otvorení.“
Či už nejaká spolupráca nastane alebo nie, daný priestor je vhodný pre vznik blokovej štruktúry s ľudskou mierkou okolo šiestich – siedmich podlaží. V podobnom duchu sa má rozvíjať okolie Varšavskej ulice a veľký development sa výhľadovo pripravuje aj na mieste niekdajšej novomestskej smaltovne. Pomerne zanedbaná časť mesta sa tak má premeniť na živú mestskú štvrť.
Jej potenciál je veľký. Z Račianskej sa stáva mestsky pôsobiaca ulica s električkovou traťou, novým bývaním a množstvom služieb vrátane kultúry. Pripravované projekty sem môžu priniesť kvalitnú súčasnú architektúru či upravené verejné priestory. Vstup Sibarealu tak prichádza v ideálnej dobe. Ide o jednu z tých bratislavských lokalít, ktoré čaká najhlbšia transformácia.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre