Výber najpopulárnejších interiérov bytov dokazuje, že verejnosť čoraz viac oceňuje kvalitný interiérový dizajn. Medzi výnimočné interiéry sa v uplynulom roku zaradilo viacero nehnuteľností, ktoré zaujali nielen oceneniami, ale aj kreatívnymi riešeniami, autentickou rekonštrukciou, pútavými výhľadmi z mrakodrapu či funkčným pôdorysom. Pozrite si byty, ktoré predstavujú to najlepšie zo slovenskej tvorby.
Interiér bytu na bratislavských Palisádach ukazuje návrh, ktorý prepája pôvodné, výrazné nábytkové solitéry z minulých ér s novým zariadením, nekompromisne ladiacim so súčasnými trendmi, ako sú organické línie, plná farebnosť či rôznorodé štruktúry.
Dizajnérka Nikoleta Schick použila v apartmáne kúsky zo Štúdia Lavish, zaoberajúce sa záchranou dobových nábytkov, ktorá im dodala funkčnosť a aktuálny vzhľad, zachovávajúc ich historickú hodnotu. Flexibilita a svojrázny dizajn týchto nábytkov dokáže ozvláštniť interiér, pridať mu charakter a bez ohľadu na ich množstvo, aj vytvoriť špecifické bývanie.
Rekonštrukcia je príkladom prepojenia dobových prvkov s terajším zariadením a materiálmi, pričom dizajn je natoľko premyslený, že nové prvky sú len ťažko odlíšiteľné od tých pôvodných. Tlmené farebné odtiene a rôznorodé textúry vytvárajú elegantný, avšak dynamický, neustále sa meniaci interiér. Výrazné solitéry, ako talianska komoda zo 60-tych rokov a asymetrický jedálenský stôl, sú doplnené modernými prvkami, ako je levitujúca kuchynská linka. Prepojením individuality a kreativity v interiéri tak vznikol udržateľný priestor, ktorý rešpektuje minulosť a reflektuje súčasné potreby.
Pražský byt navrhnutý dizajnérkou Romi Klimekovou, spája minimalistickú estetiku s dôrazom na kvalitu a funkčnosť. Interiér, charakterizovaný čistými líniami a decentnou farebnou paletou, je doplnený výraznými solitérmi ikonických dizajnérov, organickými tvarmi a starostlivo vybranými materiálmi. Prírodné prvky ako drevo a mramor dopĺňajú metalické detaily, pričom všetky aspekty interiéru tvoria čistý, avšak prívetivý priestor.
Dojem vzdušnosti podporujú nielen precízne zvolené zariadenie, ale aj oblé línie, mäkké tvary a materiálová jednoduchosť, vďaka ktorej vznikol autentický interiér.
Kuchynský ostrov z jemne žilkovaného mramoru, závesné mosadzné svietidlá a minimalistické úložné riešenia dodávajú priestoru sofistikovaný ráz. Spálňa pracuje s nevšedným šatníkom a podporuje dojem komfortu pomocou textúrovaných materiálov a tlmených farieb. Celkový dizajn spája funkčný minimalizmus s nadčasovou eleganciou, pričom každý detail bol navrhnutý tak, aby zapadol do celku a vyzdvihol priestrannosť bytu v historickej budove.
Byt v prvom mrakodrape hlavného mesta vyniká nielen panoramatickým výhľadom, ale aj špecifickým pôdorysom lemovaným presklenou fasádou. Svetlosť priestoru, za ktorého návrhom stojí známe architektonické štúdio Dobrý interiér, podporuje základná farebná paleta založená na neutrálnych odtieňoch doplnených kontrastnými prvkami.
Dôraz na solídne materiály, praktické zariadenie a kreatívne riešenia je zjavný naprieč celým interiérom. Kuchynskú zónu formuje linka s dômyslelnými detailmi, pričom pozornosť sa prirodzene presúva do obývacej časti s odkazom na organickosť. Zaoblená, rozmerná sedačka uzemňuje otvorený interiér a zrkadlí rovnako asymetrické zakrivenie nábytkovej zostavy oproti. Tá kopíruje tvar steny a využíva jej plochu ako úložisko, odľahčené tlmeným podsvietením.
Byt tak necháva vyniknúť to najdôležitejšie - scenériu mesta, pričom rešpektuje tvar nehnuteľnosti, aj jeho priestorové danosti farebnosťou, dynamickými tvarmi zariadenia a splývajúcim úložným priestorom, ozvláštneným textúrovanými materiálmi.
Apartmány s menšou podlažnou plochou sú bežnou súčasťou dostupného bývania. Avšak napriek obmedzeným metrom štvorcovým, pri správnom návrhu dokážu obsiahnuť všetko potrebné pre komfortný život a inšpirovať zaujímavým interiérom. Príkladom je aj byt navrhnutý štúdiom Triha, ukazujúci univerzálny základ, v ktorom vynikajú farebné solitéry a kontrastné prvky. Priestor zaujme nielen dizajnom, ale aj nekompromisnou funkčnosťou pôdorysu a nápaditými riešeniami.
Jedným z nich je aj úložisko v spálňovej časti, ktoré teplým odtieň podporuje útulnosť v priestore a zároveň je priestorom slúžiacim ako odkladacie stolíky. Tie sú zvýraznené kontrastnou farbou, čím byt získava rôznorodosť, rovnako ako množstvom detailov, formujúcich originálny ráz interiéru, ako terrazzo vzor na podlahe, či rozmanité tvary, textúry a nábytkové solitéry vo výraznej farebnosti.
Interiér, navrhnutý skúseným štúdiom GRAU, je založený na práci s prirodzeným svetlom a pohybom v priestore. Dôsledne premyslený koncept pretvoril štandardné bývanie na súčasný a najmä funkčný domov. Odstránenie nepotrebných priečok prinieslo svetlejší a otvorenejší priestor, ktorý využíva dynamiku závesových stien a vizuálne prepojenie jednotlivých zón. Výrazná farebnosť, ako modrý kuchynský ostrov či červené čelo postele, spolu s mäkkými tvarmi nábytku dodávajú interiéru hravosť a jedinečnosť.
Byt je koncipovaný ako súbor funkčných vrstiev – od obývacej časti s pracovným kútom cez kuchyňu a spálňu až po vstupnú zónu a hygienické zázemie, ktoré ako jediné disponuje pevnými priečkami. Opitická kontinuita formuje dojem vzdušného, otvoreného priestoru, zachovávajúceho potrebné súkromie v nevšednej podobe.
Praktické úložné priestory, geometrické línie a kreatívne využitie materiálov zvýrazňujú jeho flexibilitu a súlad s umeleckou povahou majiteľou a ich životným štýlom. Projekt tak dokazuje, že aj tradičné bývanie v bytovom dome môže byť originálne, komfortné a vizuálne hodnotné.
Bývanie v dobových budovách so sebou nesie nielen unikátny charakter interiéru, ale aj zodpovednosť za zachovanie jeho historickej hodnoty. Pri rekonštrukcii apartmánu v bratislavskej vile na Kuzmányho ulici z roku 1933, kládli architekti Peter Jurkovič a Kristína Tomanová dôraz na absolútnu autentickosť interiéru. Zvolením nekomplikovanej kombinácie materiálov ako prírodný mramor, drevo a kov odkazuje návrh na pôvodné prvky využívané v dizajne 30. rokov minulého storočia.
Interiér spája pôvodné detaily, ako panelové obklady stien s vertikálnym lamelovaním či stromčekové kladenie podláh, s novými prvkami, ktoré zachovávajú dobovú estetiku. Kuchyňa s tmavomodrou linkou a mramorovým ostrovčekom, elegantne doplnená metalickými detailmi, udáva tón pre celý priestor. Obývacia izba, zariadená minimalistickým nábytkom na mieru, prenáša funkcionalistický interiérový dizajn do súčasného kontextu a spolu so skriňovou stenou z lakovaného palisandrového dreva pridáva úložnú funkčnosť bez narušenia historickej atmosféry.
Solitéry pôsobiace dobovo, ako keramické vypínače či nábytok s vintage vzhľadom, sú doplnené súčasnými dizajnovými kúskami, ktoré zapadajú do historickej hodnoty vily. Celý byt svojím premysleným otvorením dispozície a citlivým výberom zariadenia aj materiálov dokazuje, že súdobú architektúru možno zachovať a povýšiť na nadčasové, unikátne bývanie.
Rešpektujúcim zásahom a uprednostením autentickosti ako základného piliera rekonštrukcie vyniká aj pôvodný bratislavský byt od ateliéru JRKVC. Priestor si zachoval svoje jedinečné genius loci, pričom dispozičné zmeny boli minimálne.
Odstránenie nenosnej priečky a úpravy spálne vytvorili plynulejšiu dennú zónu a prispôsobili byt potrebám nových obyvateľov. Originálne prvky, ako obložkové zárubne, panelové obklady, dubové parkety s typickým stromčekovým vzorom, či pôvodné dvere, boli precízne zreštaurované a povrchovo zjednotené akcentovou farebnosťou, ktorá síce zvýrazňuje ich prítomnosť, avšak zároveň ich nenásilne implementuje do priestoru.
Vo vstupných priestoroch púta pozornosť keramická dlažba s geometrickým vzorom, elegantne dopĺňajúca inak čisté farebné riešenie. Interiér obohacuje aj minimalistická kuchynská linka, doplnená výraznými svietidlami, ktorá dominuje dennej časti bytu. Výsledok je kombináciou subtílnych kontrastov medzi pôvodnou architektúrou a súčasnými dizajnovými riešeniami, čím sa podčiarkuje výnimočnosť priestoru a ukazuje cit pre detail autorov.
Byty, ktoré balansujú medzi zachovaním originality a splnením aktuálnych potrieb majiteľov, sú nielen vizuálne pôsobivé, ale aj funkčne premyslené. Či už ide o odvážne farebné kombinácie, precízne detaily alebo využitie nadčasových materiálov, každý z predstavených projektov inšpiruje svojím jedinečným prístupom k tvorbe priestoru. Tieto realizácie potvrdzujú, že kvalitná architektúra a interiérový dizajn majú schopnosť zaujať a zanechať trvalý dojem.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac