Bratislava sa v čoraz väčšej miere približuje k transformácii na európsku metropolu. Dané to je nielen výstavbou v downtowne, rekonštrukciami historických budov či revitalizáciou verejných priestorov. Obnove sa navyhli ani kultúrne inštitúcie ako divadlá, či knižnice. Prispieva k tomu aj rastúci počet atraktívnych prevádzok, podnikov a inštitúcií, či už ide o kultúrne priestory, bistrá alebo kaviarne. V roku 2024 ich pribudlo skutočne dosť.
Nielen gastronomické zážitky, výberová káva, sociálna interakcia, možnosť zúčastniť sa kultúrnych akcií alebo dobré podmienky pre prácu lákajú návštevníkov do bratislavských podnikov. Tie sa zvyčajne odlišujú ponukou služieb, rôznorodosťou využitia ich priestorov, ale aj unikátnym konceptom či interiérom. Pozrite sa na podniky a kultúrne inštitúcie, ktoré obohatili hlavné mesto v uplynulom roku.
Priestor Blumentálskej ulice, ktorá vyniká mestskou zeleňou a pokojnou atmosférou, od leta obohacuje kaviareň Ráno. Prívetivá lokalita sa odráža nielen v interiéri, ale aj v ponuke kaviarne. Okrem výberovej kávy, rastlinného mlieka či domácich smoothies ukazuje aj dôraz na celkovú lokálnosť a dômyselne spracovaný koncept, ktorý sa odzrkadľuje na vybavení kaviarne. Nápoje podávajú v na mieru vyrobených šálkach značky Zanae v organických tvaroch.
Interiér od Kuklica Smerek Architekti predstavuje príklon k prírodou inšpirovaným formám, kde v priestore nachádzame zaoblenia na nábytku zo svetlého dreva, textúrované stierky na stenách v teplom sivom odtieni a otvorený policový systém. Práve ten, spolu s barom, je dominantou priestoru.
Celkový charakter dotvára výrazné metalické svietidlo a zrkadlové plochy, ktoré vhodne narúšajú inak jednoliaty koncept. Zámer vytvoriť oázu pokoja a komfort vzbudzujúce prostredie sa tak naplnil, pričom teplé odtiene a prírodné materiály evokujú upokojujúci dojem odkazujúci na biofilický dizajn, prirodzený pre človeka.
Nedávno otvorená rodinná kaviareň Little's Café je svojim konceptom v Bratislave jedinečná. Interiér je ladený do pastelových tónov, doplnený blokovými nábytkami na mieru s vystupujúcou štruktúrou a hravými solitérmi.
Hravosť kaviarne naberá iný rozmer najmä pri pohľade na samostatnú, rozsiahlu herňu, navrhnutú ateliérom KUBAarch. Priestor pracuje s dynamickým komplexom schodiska, ktoré vedie na vyvýšené podlažie s plochou určenou na hru. Druhá strana ihriska je ukončená tunelom, ústiacim do opačnej časti kaviarne.
Výhodou veľkej herne je nielen jej prepracovaný pôdorys s využitím pre všetky vekové kategórie a pútavá, avšak vkusná farebnosť, ale najmä možnosť navštíviť kaviareň ako rodina. Deti tak môžu objavovať neustále nové zákutia hracej plochy, zatiaľ čo dospelí majú možnosť pokojnej socializácie. Neutrálny interiér sám o sebe ustupuje výraznej hracej časti, pričom však práve tá vytvára svojráznu atmosféru kaviarne.
Výhodou a zároveň odlišnosťou Kauky je vegánska ponuka, čím prispieva do rozrastajúcej sa komunity vegánskych podnikov Bratislavy. Novinka v centre mesta priniesla netradičný interiér, založený na minimalistickom základe, doplnenom výraznou ružovou farbou. Je tak dôkazom, že kvalitný a zaujímavý interiér nemusí byť finančne náročný, pokiaľ pracuje s dávkou kreativity.
Tá je zjavná už pri vstupe do kaviarne, ktorý je od ostatného priestoru oddelený závesom z ružového plastu, ukončený originálnym zakrivením do strany. Dané riešenie vytvorilo priestor, využívajúci jeho danosti, ako sú priznané steny, odkryté od nánosov pôvodných úprav, či odhalené betónové stropy. Zariadenie tak pozostáva z tvarovo zaujímavých nábytkových solitérov, inklinujúcich k retro dizajnu.
Atmosféra je tvorená pôvodnými prvkami priestoru, ktoré sú samé o sebe výrazné, a nábytkom v pastelových odtieňoch, evokujúcim minulé éry. Povahu interiéru uzatvára centrálny bar s populárnym zaoblením hrán spolu so stropnou aplikáciou z textilu, opäť v ružovom odtieni.
Novinkou s retro priestorom je aj kaviareň Roh. Kvalitná káva a koláče od domácich dodávateľov sú samozrejmosťou, avšak vyniká aj architektonickým riešením, ktorý vhodne prepája retro dizajn 50. rokov so súčasnými prvkami a funkčnými požiadavkami gastro prevádzky.
Neutrálne ladený interiér potreboval pozdvihnúť výraznejšími a vizuálne pútavými akcentmi, ktoré podporujú fokálne umiestnený bar. Plocha, zaberajúca zásadnú časť priestoru, je odľahčená oblinou a homogénne pôsobiacou povrchovou úpravou. Biela farebnosť je narušená červenou, dodávajúcou kaviarni hĺbku a optické obohatenie.
Detailmi, dotvárajúcimi celok, sú subtílne kovové stoličky, typické pre dizajn spomínaného obdobia, ale aj dôraz na červenú farbu, nachádzajúcu sa na šálkach, doplnkoch, ale aj originálnej tabuli s ponukou nápojov.
Kaviareň v známej, avšak nie vždy esteticky pôsobiacej časti mesta, už podľa názvu odkazuje na svoju polohu na Šancovej ulici. Základným prvkom, na ktorom stavia, je presvetlený interiér a široká ponuka nápojov, ku ktorým sa pridávajú aj raňajkové možnosti, ideálne na vyzdvihnutie po ceste do práce.
Priestor sa nesie v znamení organických línií a prírodných tónov, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru, orientovanú na prírodné farby vrátane odtieňov zelenej. Ústredným prvkom je barový ostrov, charakteristický obložením v sýtej zelenej farbe a zaobleným dizajnom, ktorý ladí s celkovým konceptom a pôsobí ako dominanta inak puristického interiéru.
Čalúnené sedenie vhodne zapĺňa jednotlivé výklenky a je nielen komfortným prvkom, ale aj praktickým riešením. Vizuálnu stabilitu priestoru pridáva policový systém v svetlých odtieňoch z dubového dreva, ladiaci s prírodnou tematikou interiéru. Významným detailom je vertikálna zelená stena. Okrem zlepšenia akustiky a vizuálneho obohatenia dotvára celistvosť návrhu, keďže zároveň vypĺňa nadštandardne vysoké stropy.
Ďalšou pekárňou, od tohto roku formujúcou tvár mesta nadštandardnou ponukou, je aj Subo Bakery. Podnet na remeselnú pekáreň prišiel od zakladateľov známych konceptov Korner kávabar či Mimóza gelato, ale aj Kolachella. Kvalita a vysoká úroveň služieb je tak pochopiteľná, avšak je zjavný aj dôraz kladený na interiér.
Podobne, ako väčšina gastroprevádzok, aj Subo Bakery stavia na solídnom základe funkčných materiálov a prvkov, ku ktorým sa pridáva estetická stránka dizajnu. Obslužná časť s pultom je poňatá ako blok, obložený terazzo obkladom so sivým základom. Jeho chladnú farebnosť zmierňuje drevená konštrukcia otvorených políc na stene nad ním, pričom pútavý je najmä oválny tvar jednotlivých drevených lamiel. Zvyšok inteiréru tak nepotrebuje už zásadné solitéry, opticky ho vypĺňa povrchová úprava stien a efektívny kusový nábytok.
Na bratislavskej pekárenskej scéne tento rok pribudla aj Buny Bakery na Páričkovej, podobne zameraná na remeselnú výrobu, kváskové produkty a množstvo rôznorodého pečiva z kvalitných surovín. Základ podniku síce tvorí ponuka láskavého jedla, avšak za zmienku stojí aj interiér, v ktorom sa oplatí pobudnúť.
Výnimočnosť priestoru spočíva v jeho vstavaných prvkoch. Metalické materiály, použité na obslužnom bare, ladia s kovovou konštrukciou úložiska nad ním, avšak už v jemnej zlatej farebnosti. Rôznorodosť povrchov v interiéri dotvára tehlová stena, ktorá je vyskladaná ako funkčný bod, slúžiaci ako priestor na odkladanie. Takto výrazné detaily vynikajú v inak neutrálnom priestore, ktorý ich vyzvihuje.
Poslednou novootvorenou kaviarňou zo spomínaného zoznamu je Chlieb a láska v obľúbenom projekte Zwirn. Dotyk okolia je zjavný aj v kaviarni, ktorá ponúka niekoľko druhov káv, občerstvenie aj nadštandardnú značku rastlinného mlieka.
Zameranie sa na kvalitu je zjavné a v interiéri. Priestor vyniká použitím tmavého drevodekoru vo veľkom množstve - na ohýbaných stoličkách, organicky formovaných stoloch, ale najmä na vstavanom nábytku. Regálový úložný priestor poskytuje nielen vizuálne uzemňujúci prvok priestoru, ale dodáva mu aj špecifický výraz a hĺbku, podobne ako barová zóna. Pult pozostáva z masívneho bloku, obloženého reliéfnymi kockami z dreva. Interiér tak pôsobí maximálne komfortne, pričom využíva prevažne mäkké línie a oblé, organické tvary.
Z nových reštaurácií, špecifických svojim konceptom i architektúrou, možno spomenúť Narbon na Panskej v historickom centre, navrhnutý štúdiom Cakov+Partners. Úroveň ponúkaného menu s modernými pokrmami, výberové vína a nadštandardné služby, vyzdvihuje unikátny a na domáci kontext aj netradičný interiér.
Návrh stavia na dôslednom výbere materiálov, štruktúr, tvarov a zariadenia tak, aby každý prvok bol pútavý osobitne. K neutrálnej, teplej béžovej farebnosti, sa tak pridáva adekvátne zvolený odtieň tehlovej, prítomný aj na štruktúre stien. Vizuálne príťažlivým prvkom nie je iba zvolený nábytok, ale aj dynamické ohýbané svietidlá, plávajúce priestorom. Interiér tak nekompromisne ladí so zámerom reštaurácie prinášať nevšedný gastronomický zážitok v každej oblasti.
Priestory, ktoré prispievajú k lepšej Bratislave, sa netýkajú iba gastronómie. Obnova kina Lumiére prinavrátila skutočné kultúrne centrum, založené na efektívne, avšak sofistikovane a elegantne zrekonštruovaných priestoroch.
Kaviareň, ktorá je súčasťou priestorov kina, disponuje elegantným zariadením, založeným na odkaze pôvodných prvkov kina. Podobne ako kinosály a vstupné priestory, aj v kaviarni je použitý travertín, drevodekor a odtiene modrej. Práve modrá predstavuje prevažujúci a príznačný akcent naprieč celým priestorom. Funkčným a zároveň dizajnovým riešením je vitrínová časť, obsahujúca zbierkové predmety v zóne pred hygienickým zázemím. To je vybudované na nenáročnom, avšak efektívnom použití nadrozmerných zrkadiel a solídnom travertínovom obklade.
Materiálové zloženie sa opakuje v celom priestore, ktorý ukazuje nielen kvalitu a odolnosť, ale dodáva interiéru nadčasový nádych, odkazujúci na dobu vzniku kina.
Kultúrne inštitúcie v tomto roku zažili zásadnú obrodu, keď bolo otvorené dlhoočakávané Bratislavské bábkové divadlo aj Divadlo Aréna. Priestory divadla na Dunajskej ulici získali po obnove charakter modernej inštiúce v historickej budove, pričom pribudli najnovšie technológie. Dizajn interiéru je prispôsobený hravej povahe divadla, využívajúc motív bábok.
Podobne unikátna bola aj rekonštrukcia Divadla Aréna, ktoré na veľkolepom otvorení odhalilo nielen pútavo obnovené historické priestory, rešpektujúce špecifický výzor pôvodnej stavby, ale aj špičkové technológie, ktoré z budovy robia jedno z najlepšie vybavených divadiel v Bratislave.
Jednou z mnohých obnovených bratislavských knižníc je aj Staromestská knižnica na Záhrebskej ulici v Bratislave. Zásadným prínosom rekonštrukcie je práve prepojenie priestorov knižnice s okolím a celkový kontakt s ulicou. Autorom obnovy je skúsený Matúš Bišťan.
Rekonštrukcia stavila na flexibilitu a pôsobivé, avšak funkčné materiály. Nový dizajn zahŕňa pohyblivé regály z oceľového plechu v metalických odtieňoch, ktoré odrážajú svetlo a zároveň slúžia ako plochy na výstavy. Interiér charakterizuje minimalistický prístup s dôrazom na ostrú geometriu a variabilitu priestoru, pričom regály vytvárajú labyrint vhodný na podujatia rôzneho druhu. Táto kombinácia estetiky a praktickosti robí z knižnice dynamické miesto, ktoré aktívne slúži komunite a stáva sa súčasťou života mesta.
Nielen kultúra, ale aj komunitné počiny boli v hlavnom meste v roku 2024 na vzostupe. Mestský priestor, ktorý ponúka príjemné prostredie v obklopení zelene, dostatočnú plochu a dostupnú lokalitu, je pomerne raritným úkazom.
Jedným z nich je komunitné centrum Omen na Sasinkovej ulici, ktorý je definovaný ako „inkluzívny priestor pre umelcov, podnikateľov a komunitu na tvorbu, spoluprácu a rast prostredníctvom workshopov, hudby, umenia a praktík podporujúcich rovnováhu a harmóniu.” Súčasťou centra je príťažlivá čajovňa.
Obchod pre nákup suvenírov, umeleckých predmetov, kníh či diel od slovenských a českých autorov, vznikol tento rok aj v priestoroch Múzea mesta Bratislavy. Koncept je príkladom, ako by mali byť koncipované obchodné zóny múzeí či galérií v súčasnosti. Realizácia je charakteristická živým dizajnom, využívajúcim unikátne materiály aj solitéry. Vyniká najmä farebný transparentný predajný pult či závesné svietidlá v intezívnej farebnosti, ladiacej s prezentovanými predmetmi.
Podniky, kultúrne inštitúcie alebo komunitné centrá, prinášajúce unikátne zážitky, či už v podobe živej hudby a umeleckých podujatí, netradičných jedál či nápojov, vynikajú aj komunitným charakterom alebo v neposlednom rade výnimočným interiérom, sú pre každé mesto veľkým prínosom. Sú dôkazom, že obraz mesta netvoria len veľké budovy, ale najmä rozličné mikropriestory, v ktorých sa odohráva väčšina života.
Prítomnosť a úroveň kaviarní, reštaurácií a iných sociálnych priestorov obohacuje mestské časti, posilňuje komunity, rozvíja pozitívne vnímanie a prispieva ku kvalitnejšiemu životu v meste. V tomto smere si môže Bratislava gratulovať. Vďaka kreativite a odvahe podnikateľov, ale aj verejných inštitúcií či občianskych združení, nehovoriac o talentovaných architektoch, tu vzniká čoraz viac mimoriadnych konceptov. Metropola sa v tomto smere aj v roku 2024 stala príjemnejším miestom.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac