Author photoKristína Liďáková 20.12.2024 14:15

Bratislava žije kaviarňami. Najnovšie podniky v metropole menia identitu celých štvrtí

Rozvoj Bratislavy je spojený nielen s výstavbou, ale aj vznikom atraktívnych kaviarní a podnikov. Do povedomia sa dostávajú nielen ako sociálne body, ale aj ako miesta, podporujúce atraktivitu mesta a mestských štvrtí. Slúžia zároveň ako platformy pre kultúrne podujatia, výstavy či workshopy, čím ďalej motivujú k návšteve.

Zdroj: Nino Belovič / YIMBA, Matej Hakár

Zdroj: Nino Belovič / YIMBA, Matej Hakár

Dizajn kaviarní často ukazuje originálne interiéry alebo reflektuje trendy, čím sa stávajú architektonickou inšpiráciou, obohacujúcou mestské prostredie. Navyše, množstvo podnikov si vyberá priestory v historických či architektonicky hodnotných budovách, ktorým po rekonštrukcii prinavrátia život. V kombinácii s príbehom, stojacim za ich vznikom, dotvárajú príťažlivý charakter mnohých lokalít.


Soren 

Kaviareň umiestnená v živej lokalite na západnom konci Mlynských nív nedisponuje veľkou rozlohou, avšak o to viac vyniká ponukou aj návrhom interiéru. Základom priestorov je neutrálna biela, ktorá necháva vyniknúť prevažujúci remeselne spracovaný dubový nábytok. 

Zásadným prvkom miestnosti je teda teplý, avšak svetlý mierne medový odtieň dubového masívu, z ktorého je vyrobená celá kuchynská zóna, bar aj kusový nábytok. Práve pracovná časť, určená na prípravu výberovej kávy, predstavuje centrálny bod kaviarne nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj vizuálu. Detailom, vyvažujúcim minimalistický priestor, je otvorená polica, vypĺňajúca prázdny nástenný priestor svojou čistou geometriou. Slúži zároveň ako funkčné úložisko.

Geometrické tvary a hravé detaily sú prítomné aj v podobe otvorov na nábytku, slúžiacim ako úchytky, pričom zapadajú do jednoduchého, lineárneho konceptu návrhu kaviarne. Interiér tak vyvoláva komfortný dojem, ktorý vyzdvihuje zeleň umiestnená na drevenej polici.

Obklad s retro nádychom delí tmavé škárovanie, čím sa narúša jeho jednoliata farebnosť a pridáva akcent, ladiaci s ostatnými čiernymi doplnkami a svietidlami, taktiež s lineárnou podobou. Ostatné kontrastné farby miestnosti, napríklad červené rámy okien, dodávajú priestoru dynamiku a originalitu, pričom už z exteriéru je vďaka nim zjavná vizuálna identita podniku.

Kaviareň Soren tak prináša kvalitu nad kvantitou, útulnú atmosféru a priateľské prostredie. Nielen ponukou kávy a priamo na mieste pečenými koláčmi, ale aj jednoduchým konceptom s pútavými prvkami a zameraním sa na účelné zariadenie, vyrobené stolármi z Ajnfach woodworks.

 

Soren. Zdroj: Ajnfach woodworks

 

Apotéka

Príkladom podniku, ktorý spolutvorí charakter miesta a budovy, v ktorej sa nachádza, je kaviareň Apotéka. Lokalita Esterházyho paláca na Panskej ulici sa vyznačuje nielen genius loci, ale pripomína aj pôvodný účel, keď priestory historickej stavby slúžili ako lekáreň - na čo odkazuje aj nový názov podniku.

Návrh priestoru si vyžadoval skúsených odborníkov, ktorými boli v tomto prípade Sadovsky Architects. V portfóliu majú viacero podobných rekonštrukcií, za všetky možno spomenúť pekáreň Chlieb náš v Trnave, umiestnenej v jednom z najstarších meštianskych domov mesta a s výnimočne zachovanou stropnou výzdobou.

Zásadnou črtou kaviarne je tak špecifický architektonický výraz a pôvodné prvky ako klenbové stropy, výzdoba či oblúkové okná. Práve klenby počas obnovy doplnili štruktúrou z recyklovaného plastu, čím pribudol citlivý, avšak dômyselný transparentný prvok, podporujúci priestrannosť a optickú ľahkosť priestoru s už aj tak vysokými stropmi.

Okrem interiéru je výnimočný aj koncept kaviarne, ktorá posiela kompletný zisk na podporu nemocníc Magna. Pôvodné využitie miesta tak naberá nielen historický, ale aj hodnotový rozmer. 

Návrh vychádza zo základného očistenia stien od dobových nánosov výmaľby a nepôvodných prvkov, ktoré pribudli časom, avšak neadekvátne zmenili podobu budovy. Rozpočet bol obmedzený, čo však umožnilo, aby priestor vynikol vo svojej prirodzenosti a surovej čistote, rešpektujúc tak historický kontext.

Jedinečný priestor vypĺňa základné zariadenie, vizuálne nenarúšajúce dobový ráz, pričom s miestom po vizuálnej stránke ladí a dotvára ho. Kľúčovým prvkom sa stali povrchy vyrobené z recyklovaných plastov a výrazné detaily. Tým je aj barový pult s keramickým obkladom či asymetricky priečne svietidlo, spájajúce celý interiér do uceleného konceptu. Nevtieravá farebná paleta a jednoduché materiály zároveň zvýrazňujú pôvodnú architektúru klenieb.

 

Apotéka. Zdroj: Matej Hakár

 

Chlieb a láska

Novootvorená kaviareň v priestoroch populárneho Zwirnu nielen zapadá do výraznej architektonickej podoby obytného komplexu, ale aj dôsledným spôsobom reflektuje súčasné trendy. Tie sú zjavné najmä v príklone k biofilickému dizajnu a organickým formám.

Farebná paleta, ladiaca s teplým tónom tehlovej fasády projektu Zwirn na Košickej ulici, pracuje prevažne s tmavomoreným drevodekorom. Ten je použitý na otvorených policiach rozmiestnených po obvodových stenách, ale aj na jednotlivých solitéroch, ako sú drevené masívne stoličky s ohýbanými, subtílnymi líniami, podporujúcimi celkový koncept.  

Dôležitým detailom, ktorý prirodzene púta pozornosť, je bar. Jeho dizajn nekompromisne zapadá do organického návrhu, pričom obklad z drevených kociek zároveň vytvára originálny a kreatívne pôsobiaci prvok. Pridanou hodnotou je aj do priestoru vystupujúca štruktúra dreva, uzemňujúca interiér.

Prvok, zjemňujúci zemité vyznenie masívneho zariadenia, predstavujú svietidlá Tense od značky New Works, vyrobené z papiera. Práve mäkké tvary ohýbaných tienidiel a nepravidelná štruktúra krčeného papiera spolu s tlmeným svetlom sú unikátnym detailom, prikláňajúcim celý interiér k prírodným formám, prirodzene podporujúcim psychickú pohodu a komfort človeka. 

 

Káva a láska. Autor: Nino Belovič / YIMBA

 

Pán Králiček priestor

Známa stálica medzi bratislavskými kaviarňami, nachádzajúca sa za Autobusovou stanicou a OC Nivy, je prirodzeným nadviazaním na koncept pojazdných kaviarní a vypočutie dopytu po kamennom priestore. Umiestnením v parteri bytových domov je zároveň častou voľbou miestnych. 

Priestor, ktorý navrhlo duo Martin Skoček a Lucia Uhnáková, definuje niekoľko základných materiálov, z ktorých vychádza celý koncept. Dubové drevo, betónové povrchy a kontrastný kov formujú interiér s industriálnym podtónom, nie však na úkor celkovej útulnosti, ktorú dotvára aj akcentový tehlový obklad stĺpu pri bare. 

Zóna prípravy oproti vstupu tvorí značnú časť interiéru, pričom dominantným a zároveň aj fokálnym bodom je rozsiahla policová stena za barom. Tá je zároveň najväčším a jediným úložným priestorom kaviarne, ktorá nedisponuje skladom. Predmety v ňom uskladnené taktiež pridávajú podniku na autenticite a sú aj dizajnovým prvkom.

Ostatné zariadenie už iba dotvára inak minimalistický priestor, založený na dubovom základe, podporujúcom komfortný ráz kaviarne. Čalúnené sedenie vo výklenku vedľa hygienického zázemia svojou jemnou štruktúrou a sivým odtieňom ladí k betónovej povrchovej úprave stien a podporuje pocit pohodlia. Čierne svietidlá s priznanou kabelážou sú svojráznym detailom, ozvláštňujúcim interiér, a zároveň ladia s dizajnovými riadiátormi. 

Dôležitým aspektom kaviarne je nielen pôdorysné rozloženie nábytkov, ktorého dynamiku určujú okrúhle stoly, ale aj kreatívne riešené toalety, obmedzené malou plochou. Zaujímavým detailom sú okrúhle okná s textúrovanou sklenenou výplňou, aj funkčne použitá vodeodolná stierka, nahrádzajúca obklad.

 

Pán Králiček Priestor. Autor: Lousy Auber

 

Premyslené koncepty podnikov nielen esteticky obohacujú mestské štvrte, ale zároveň vytvárajú platformy pre komunitné aktivity a kultúrne podujatia. Prispievajú k rozvoju mestskej identity, podporujú sociálne interakcie a posilňujú prepojenie medzi verejným priestorom a interiérom. Prostredníctvom prístupných interiérov prispievajú k tvorbe živého a inkluzívneho mestského prostredia, ktoré láka obyvateľov i návštevníkov. 

 

(ArchInfo.sk, YIMBA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Soren. Zdroj: Ajnfach woodworks
  • Soren. Autor: Nino Belovič
  • Soren. Autor: Nino Belovič
  • Soren. Autor: Nino Belovič
  • Soren. Autor: Nino Belovič
  • Soren. Autor: Nino Belovič
  • Apotéka. Zdroj: Matej Hakár
  • Apotéka. Zdroj: Matej Hakár
  • Apotéka. Zdroj: Matej Hakár
  • Apotéka. Zdroj: Matej Hakár
  • Apotéka. Zdroj: Sadovsky&Architects
  • Chlieb a láska. Autor: Nino Belovič / YIMBA
  • Chlieb a láska. Autor: Nino Belovič / YIMBA
  • Chlieb a láska. Autor: Nino Belovič / YIMBA
  • Chlieb a láska. Autor: Nino Belovič / YIMBA
  • Chlieb a láska. Autor: Nino Belovič / YIMBA
  • Pán Králiček Priestor. Autor: Lousy Auber
  • Pán Králiček Priestor. Autor: Lousy Auber
  • Pán Králiček Priestor. Autor: Lousy Auber
  • Pán Králiček Priestor. Autor: Lousy Auber
  • Pán Králiček Priestor. Autor: Lousy Auber
  • Pán Králiček Priestor. Zdroj: Skoček, Uhnáková

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube