Author photoSimona Schreinerová 03.01.2025 12:07

Zánik veľkého brownfieldu sa blíži. V Matadorke vznikne Fizz Park s kontroverzným investorom v pozadí

Areál bývalého podniku Matador sa má zmeniť na polyfunkčnú štvrť. K tomu by malo prispieť viacero už prestavených projektov, ku ktorým sa pridáva ďalší. Fizz Park od spoločnosti FIZZ - t, s.r.o. má priniesť retail, administratívu aj bývanie.

Zdroj: Plan Factory / EIA

Zdroj: Plan Factory / EIA

Priemyselný podnik Matador vznikol v Petržalke v roku 1905 a počas medzivojnového obdobia výrazne rástol. Vyrábali sa tu produkty ako gumený tovar Gumatador a Pneumatador, ale aj chirurgické a technické výrobky. Po druhej svetovej vojne podnik naďalej prosperoval a stal sa jedným z najvýznamnejších na Slovensku.

Po zmene režimu však výroba z Bratislavy odišla a po Matadore zostali rozsiahle pozemky s výrobnými halami. V priebehu rokov boli niektoré objekty využívané menšími firmami, no vlastníctvo pozemkov sa postupne rozdrobilo. Plány na transformáciu areálu na polyfunkčnú štvrť, ktoré boli dlhé roky iba v štádiu návrhov, nadobudli jasné kontúry.

Koncom minulého roka bol do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) zaradený zámer Fizz Park. Navrhovateľom je spoločnosť FIZZ - t, s.r.o., ktorú vedie Zdenko Zubčák, kontroverzná osoba, spájaná s mafiánskymi zoznamami.

Galéria

  • Zdroj: Plan Factory / EIA
  • Juhozápadný pohľad. Zdroj: Plan Factory / EIA
  • Severozápadný pohľad. Zdroj: Plan Factory / EIA
  • Rez. Zdroj: Plan Factory / EIA
  • Situácia. Zdroj: Plan Factory / EIA

Projekt, ktorý vznikne v dvoch etapách, bude obsahovať retail, administratívu a bývanie. V prvej etape vznikne dvojpodlažná podzemná garáž a dva bloky B a D. Časť B bude tvorená bytovým domom s občianskou vybavenosťou na prízemí. Objekt bude mať šesť nadzemných podlaží (NP), z toho jedno ustúpené.

Na severovýchodnej strane budú dva vstupy do obytnej časti a tri vstupy do samostatných obchodných priestorov. V juhozápadnej časti sa navrhuje odkladací priestor pre bicykle. Na druhom až piatom NP budú byty, pričom dva na každom poschodí budú určené len na krátkodobé ubytovanie.

Aj objekt D bude taktiež bytovým domom s občianskou vybavenosťou na prízemí, avšak bude mať len päť NP, z toho jedno ustúpené. Vstup do administratívnej časti bude zo severovýchodu, vstup k deviatim ateliérom sa navrhuje z juhovýchodu do bytovej časti. Na ostatných podlažiach vzniknú byty.

V druhej etape, po vybúraní časti nepotrebných pôvodných stien bloku B, sa pristaví jedno podzemné podlažie určené na parkovanie. Príde tak k prepojeniu s už vybudovaným podzemným parkovaním z prvej etapy.

V nadzemnej časti sa vybuduje blok A a C. Časť A bude bytový dom s občianskou vybavenosťou s 11 NP. Občianska vybavenosť bude aj v tomto prípade na prízemí so štyrmi vstupmi do samostatných obchodných prevádzok a samostatným vstupom do obytnej časti zo severovýchodnej strany.

Na druhom NP sú naplánované administratívne priestory a na treťom až 11 NP byty. Na treťom a štvrtom NP bude jeden byt určený len na krátkodobé ubytovanie. Objekt C bude tvorený administratívnou funkciou, doplnenou o občiansku vybavenosť na prízemí.

 

Situácia. Zdroj: Plan Factory / EIA

 

Časť C bude mať šesť NP, najvyššie bude ustúpené. Na prízemí budú dva vstupy do obchodných prevádzok a samostatný vstup do administratívnych priestorov, ktoré majú byť umiestnené na druhom až šiestom NP. Celkovo má byť v projekte 97 bytov, 12 bytových jednotiek pre krátkodobé ubytovanie a 173 parkovacích miest.

Vo výsledku teda vznikne objekt tvorený štyrmi navzájom hmotovo prepojenými budovami (A, B, C a D) a podzemnou garážou, ktorá bude pod blokmi B a D dvojpodlažná, pod blokmi A a C jednopodlažná. Pôdorysný tvar komplexu vytvára formou asymetrického písmena „U“ z troch strán uzavretý dvor, otvorený smerom na juhozápad.

Objekty budú navzájom spojené v parteri a v prvom NP, budova A s B a C budú hmotovo prepojené navyše aj v druhom NP. Medzi sebou vytvoria tri otvorené zelené terasy, z ktorých najväčšia vznikne medzi budovami A a B. V tomto mieste je okrem zelene na streche plánovaná aj vertikálna zelená stena.

Suterén, tzn. prvé podzemné podlažie, bude takmer pod celou plochou objektov a pod priestorom dvora. Samotný dvor bude slúžiť ako oddychový park a ihriská. Hlavnou dominantou zámeru má byť budova A, ktorá sa má so svojimi 11 NP citlivo zapojiť do vznikajúcej mestskej štruktúry a vytvoriť mierny akcent na nároží. Zohľadňovať pritom bude aj susednú pripravovanú Novú Matadorku. Podľa EIA vychádza totiž architektúra nielen z tvaru a situovania pozemku, ale aj z kontextu plánovaného okolitého prostredia.

Predpokladaný začiatok realizácie prvej etapy je máj 2027 s trvaním 18 mesiacov, Začiatok prevádzky je odhadovaný na február 2029. V úvode roka 2029 by sa mala spustiť výstavba druhej etapy, ukončenie sa predpokladá v júni 2030. Predpokladaný začiatok prevádzky druhej etapy je september 2030. Predpokladané náklady sú približne 23,5 miliónov eur. Projektovú dokumentáciu pripravila kancelária Plan Factory.

 

Nová Matadorka. Zdroj: OXIO

 

Spomínaná Nová Matadorka developera OXIO je asi najvýraznejším projektom v území bývalých závodov. Pôjde o monumentálny zámer s približne 2.500 bytmi, desiatkami tisíc metrov štvorcových občianskej vybavenosti a viac ako 4-tisíc parkovacími miestami. Developer na projekte pracuje s kanceláriou Compass Architekti, ktorá má bohaté skúsenosti s tvorbou rozsiahlych urbanistických konceptov.

Samostatným projektom, resp. prvou etapou je Nová Matadorka – Smaltovňa. Nedávno došlo k prerozdeleniu zámerov a premenu smaltovne by mal zrealizovať Optimal Development. OXIO by mal rozbehnúť transformáciu zvyšku územia.

Prvá časť smaltovne, Matadorka Living, už spustila predaj bytov. Výstavba by sa mohla začať v prvej polovici tohto roka. Okrem bytov bude súčasťou Matadorka Living aj občianska vybavenosť v podobe retailu i kancelárskych priestorov.

Proces transformácie brownfieldu na atraktívnu lokalitu sa môže spustiť už v najbližších mesiacoch. Kým sa z bývalého areálu Matador stane dokončená polyfunkčná štvrť, pomerne dlho - minimálne do druhej polovice 30-tych rokov. Pre Petržalku to bude veľká zmena najmä v spojení s očakávaným SOHO pri Chorvátskom ramene a rozšírením celomestského jadra v rámci Nového Lida. Zo sídliska sa môže postupne zmeniť na rozsiahlu štvrť s novými možnosťami bývania, množstvom služieb či lokálnymi dominantami.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube