Author photoMartina Gregová 31.12.2024 11:30

Slovensko zmenia vzorové projekty. Najlepšie architektonické súťaže tohto roka posunú mestá i krajinu

Podľa Slovenskej komory architektov patria architektonické súťaže k najúčinnejším spôsobom na dosiahnutie výnimočnej kvality pri návrhoch interiérových projektov, mestotvorných objektov či širších urbanistických zadaní. V roku 2024 sme spoznali výsledky hneď niekoľkých kompetícií, ktoré zmenia Slovensko v rôznych ohľadoch. Zároveň naznačujú niekoľko pozitívnych trendov do ďalších rokov, ktorých nasledovaním by sme mohli získať hodnotnejšie priestory pre život.

Zdroj: Mandaworks AB, MUUR, Andrej Kocian

Zdroj: Mandaworks AB, MUUR, Andrej Kocian

V architektúre, mestskom plánovaní a krajinotvorbe ponúkajú súťaže vynikajúci spôsob formálneho a profesionálneho hodnotenia viacerých návrhov súčasne s cieľom nájsť čo najlepší projekt pre vopred určené potreby investora. Ich transparentný proces hodnotenia navyše zabezpečuje spravodlivý výber najlepšieho návrhu.

Dôležitosť a výhody tohto spôsobu získavania návrhov si popri súkromných investoroch čoraz častejšie uvedomujú aj samosprávy a verejný sektor všeobecne. Slovenská komora architektov v minulosti za ukážkový prístup k získavaniu návrhov ocenila titulom Patrón architektúry napríklad mesto Trenčín či Trnavu. Dôkazom pozitívneho posunu v tomto smere je aj niekoľko mimoriadne kvalitných architektonických súťaží návrhov, ktorých výsledky sme spoznali v priebehu roku 2024.

Galéria

  • Štvrť Trnava. Zdroj: Mandaworks AB
  • Štvrť Trnava. Zdroj: Mandaworks AB
  • Štvrť Trnava. Zdroj: Mandaworks AB
  • Centrum verejných služieb Valaliky. Zdroj: ROAR architekti
  • Centrum verejných služieb Valaliky. Zdroj: ROAR architekti
  • Centrum verejných služieb Valaliky. Zdroj: ROAR architekti
  • Univerzitná nemocnica v Martine. Zdroj: MUUR
  • Univerzitná nemocnica v Martine. Zdroj: winwin
  • Univerzitná nemocnica v Martine. Zdroj: winwin
  • Revitalizácia pešej zóny v Ružomberku. Zdroj: Andrej Kocian
  • Revitalizácia pešej zóny v Ružomberku. Zdroj: Andrej Kocian
  • Revitalizácia pešej zóny v Ružomberku. Zdroj: Andrej Kocian
  • Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Zdroj: MAPA architekti
  • Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Zdroj: MAPA architekti
  • Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Zdroj: MAPA architekti

Štvrť Trnava

V máji 2023 vyhlásilo mesto Trnava v spolupráci s ateliérom 2021 azda najvýznamnejšiu urbanistickú súťaž na Slovensku za posledné desaťročia. Cieľom bolo získanie urbanistického návrhu pre rozľahlé nezastavané územie vo východnej časti mesta o veľkosti cca 135 hektárov. Riešená oblasť dostala názov Trnava – Štvrť.

Do súťaže sa zapojilo 39 autorských kolektívov z 13 krajín sveta. V silnej konkurencii napokon zvíťazil návrh od uznávaného švédskeho štúdia Mandaworks AB. Kľúčovou súčasťou víťazného návrhu bolo rozdelenie riešeného územia na cca 95 hektárov určených na zastavanie a 40 hektárov, ktoré by mali slúžiť ako centrálny park a iná mestská zeleň. Vo výsledku budúca štvrť prinesie bývanie pre viac než 18.000 obyvateľov.

„Jedným z aspektov, ktorý osobitne ocenili všetci členovia poroty, bol vizionársky prístup zakotvený vo všetkých mierkach projektu, od ambiciózneho plánu mobility cez odolnú zeleno-modrú sieť až po rozmanité typológie. Porota zdôrazňuje, že je dôležité zostať verný tomuto predsavzatiu aj pri ďalšom rozvoji a naďalej zlepšovať a zvýrazňovať tieto kľúčové aspekty budovania mesta,“ pripomína odborná porota, ktorá mala špičkové a na Slovensku až nevídané zastúpenie medzinárodných expertov.

 

Štvrť Trnava. Zdroj: Mandaworks AB

 

Centrum verejných služieb v Priemyselnom parku Valaliky

Priemyselný park Valaliky patrí bezpochyby medzi kľúčové projekty na východe Slovenska, ktoré v uplynulom období dostali osvedčenie významnej investície zo strany Vlády Slovenskej republiky. Koncom roka 2023 vyhlásila spoločnosť Valaliky Industrial Park architektonicko-urbanisticko-krajinársku súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získanie novej podoby Centra verejných služieb. To má po vybudovaní slúžiť ako miesto pre vzdelávanie, služby, relax a sociálny kontakt pre zamestnancov a ich rodiny.

Výsledky súťaže, do ktorej sa zapojilo 28 autorských kolektívov, verejnosť spoznala v júni tohto roka. Odborná porota za najlepší návrh označila ten od štúdia ROAR architekti. Víťazný projekt rozdeľuje riešené územie na tri bloky – športovo-vzdelávací, obchodný a blok služieb. Architekti v riešenej oblasti navrhli aj zelený koridor, ktorý v budúcnosti spojí areál Volvo s chránenou krajinnou oblasťou a okolitými dedinami.

V tomto prípade odborná porota pri víťaznom návrhu ocenila racionálnu urbanistickú koncepciu, pavilónovú zástavbu a dopravné riešenie daného územia. Park a centrum by mali byť zároveň vzorom udržateľného prístupu k navrhovaniu.

 

Centrum verejných služieb Valaliky. Zdroj: ROAR architekti

 

Univerzitná nemocnica v Martine – interiérové priestory

V septembri 2023 vyhlásila Univerzitná nemocnica Martin dve verejné architektonické súťaže. Jedna z nich hľadala najlepší návrh interiéru verejných, administratívnych a školiacich priestorov a ambulancií. Druhá sa zamerala na interiéry lôžkových oddelení. Víťazom prvej sa stal ateliér MUUR, v druhej uspelo štúdio winwin architects.

V návrhu od ateliéru MUUR porota ocenila celistvý prístup ku konceptu, ktorý sa jednoznačne premietol do riešenia všetkých priestorov návrhu, a vo svojom hodnotení zároveň vyzdvihla niekoľko konkrétnych architektonických prvkov vrátane výtvarného elementu eskalátora, farebného akcentovania jednotlivých plôch či dreveného podhľadu.

V prípade návrhu od winwin architects odborná porota vyzdvihla výraznú výtvarnú kvalitu konceptu, založenú na celkovej vízii. Tá podľa ich slov prináša zaujímavé témy, ktoré je možné ďalej rozvíjať. „Riešenie detskej izby dobre spĺňa požiadavky na funkčnosť. Zaujímavo riešený je tiež vstavaný mobiliár, zaoblenia a výtvarné prvky, ktoré sa prelínajú medzi exteriérom a interiérom,“ konštatujú porotcovia. Obstaranie víťazných návrhov novej podoby interiérov budúcej Univerzitnej nemocnice v Martine je veľkým posunom v rámci celého projektu.

 

Univerzitná nemocnica v Martine. Zdroj: winwin

 

Revitalizácia pešej zóny v Ružomberku

Kvalitnou architektonickou súťažou návrhov sa môže pochváliť aj mesto Ružomberok. V septembri tohto roka totiž vyhlásilo jednoetapovú architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získanie novej podoby pešej zóny v centre mesta. Do súťaže sa zapojilo celkovo 11 autorských kolektívov. Za víťaza odborná porota označila tím pod vedením Andreja Kociana.

Podľa hodnotenia poroty tento návrh rieši väčšinu problémov, ktoré mesto v súčasnosti má. „Návrh je zelený, moderný a súčasný, čím vytvára príjemné užívateľské prostredie s dôrazom na ekologické princípy,“ tvrdí porota. Za pozitívum bol označený tiež čitateľný koncept a zachovanie historických výtvarných prvkov, zaručujúcich priestorovú a kultúrnu kontinuitu.

Mesto si od architektonickej súťaže sľubovalo zlepšenie súčasného stavu riešeného územia a vytvorenie atraktívnejšieho a hlavne pobytového priestranstva. Víťazný návrh, zdá sa, naplnil väčšinu požiadaviek zadávateľa a podľa odbornej poroty vyriešil aj väčšinu problematických bodov, s ktorými samospráva roky zápasila.

 

Revitalizácia pešej zóny v Ružomberku. Zdroj: Andrej Kocian

 

Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne

Koncom roku 2024 verejnosť spoznala aj výsledky architektonickej súťaže, ktorej cieľom bolo získanie novej podoby budovy MsKS Dolný Kubín. Víziou mesta Dolný Kubín je podporiť rekonštrukciu budovy MsKS, jej kultúrno-spoločenskú funkciu a posilniť význam budovy ako regionálneho kultúrneho a kreatívneho centra Oravy s potenciálnym presahom až za hranice Poľska.

Do súťaže vyhlásenej miestnou samosprávou sa zapojilo celkovo 17 autorských kolektívov. Odborná porota za najlepší návrh označila projekt kolektívu MAPA architekti. Vo svojom komentári vyzdvihla zachovanie základných princípov pôvodného konceptu objektu, pokorný prístup k obnove architektonických kvalít a prevádzkové úpravy, ktoré „posúvajú objekt do súčasnosti, sú charakteristické umnými detailmi a transformáciou vybraných častí objektu“. Pozitívne hodnotili aj navrhované materiálové riešenie.

Podľa Slovenskej komory architektov porotcovia vnímajú revitalizáciu verejných stavieb z druhej polovice 20. storočia ako jednu z najdôležitejších úloh, pred ktorými momentálne stojíme. Vyhlásenie architektonickej súťaže mestom označili za prejav kultúrnej vyspelosti a občianskej zodpovednosti.

 

Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Zdroj: MAPA architekti

 

Geografická poloha spomenutých kompetícií svedčí o tom, že snaha o získanie kvalitnej architektúry a urbanistických riešení nie je zďaleka len výsadou hlavného mesta. Rozdielna mierka projektov, ako aj ich rôznorodé typologické zameranie zas potvrdzuje, že ide o fenomén, ktorý sa čoraz častejšie dostáva do každej oblasti – od bývania, cez rekonštrukcie pamiatok, priemyselné parky, interiéry až po verejné priestranstvá.

 

(SKA, Mesto Trnava, uvo.gov.sk, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube