Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, výraznú stavbu neskorej moderny, čaká rozsiahla rekonštrukcia. Architektonická súťaž vyhlásená mestom prilákala až 17 tímov. Víťazom sa stal návrh od štúdia MAPA architekti, ktorý citlivo kombinuje rešpekt k pôvodnému vzhľadu so súčasnými požiadavkami. Budova má ambíciu stať sa nielen centrom kultúry pre Oravu, ale byť aj príkladom obnovy modernej architektúry na Slovensku.
Mesto Dolný Kubín sa po 2. svetovej vojne stalo významným administratívnym centrom regiónu Dolnej Oravy. V období, keď architektúre dominovala neskorá moderna, teda v rokoch 1979–1986, tu bola postavená budova Mestského kultúrneho strediska (MsKS), ktoré pokrývalo širokú škálu funkcií. MsKS každoročne usporiada približne 40 kultúrnych programov, divadelných predstavení či koncertov pre 17,5-tisíc miestnych obyvateľov, pričom ich návštevnosť zostáva stále pomerne vysoká. Okrem toho sa v objekte ročne koná 12 podujatí pre občanov a 10 vernisáží.
Dňa 5. augusta 2024 vyhlásila samospráva architektonickú súťaž návrhov, ktorej výsledky majú slúžiť ako podklad pre komplexnú modernizáciu budovy MsKS. Podľa Slovenskej komory architektov ide o jednu z prvých súťaží na obnovu stavby modernej architektúry na Slovensku.
„Víziou mesta Dolný Kubín je podporiť rekonštrukciu budovy MsKS, jej kultúrno-spoločenskú funkciu a posilniť význam budovy ako regionálneho kultúrneho a kreatívneho centra Oravy s potenciálnym presahom až za hranice Poľska,“ uvádza sa v zadaní súťaže. Medzi hlavné princípy rekonštrukcie patrí zníženie energetickej náročnosti a prevádzkových nákladov budovy, zachovanie autentických architektonických prvkov, zvýšenie komfortu návštevníkov, vytvorenie adaptabilných priestorov pre komunitné a kreatívne aktivity, zabezpečenie bezbariérovosti budovy a prepojenie objektu s okolitým verejným priestorom.
Budova MsKS sa nachádza na Námestí slobody 1. Hlavný vstup je situovaný zo strany námestia. Okrem samotnej modernizácie budovy mali súťažné kolektívy riešiť aj jej bezprostredné okolie vrátane hlavných a vedľajších vstupov, rámp, vjazdov, terás či obslužných priestorov.
Objekt je v súčasnosti členený na hlavnú a administratívnu časť. Hlavná časť má dve nadzemné a jedno podzemné podlažie. Tvorí ju prízemný foyer, divadelná sála, estrádna sála, zákulisie a na najvyššom podlaží aj výstavná sieň a zasadacie miestnosti. Administratívna časť budovy má tri nadzemné podlažia a jedno podzemné podlažie. Okrem kancelárskych priestorov tu sídli aj reštaurácia.
„Víziou je vytvoriť inkluzívny, viacúčelový priestor s celodenným využitím pre rôzne vekové a záujmové skupiny obyvateľov, s dôrazom na kvality architektúry neskorého modernizmu. Podstatou rekonštrukcie je modernizácia budovy, skvalitnenie divadelnej a estrádnej sály a ich zázemia, transformácia či vytvorenie nových priestorov pre kreatívny sektor a zlepšenie podmienok na využitie budovy pre rôzne skupiny obyvateľov,“ píše vyhlasovateľ v súťažnom zadaní.
Do súťaže vyhlásenej mestom Dolný Kubín sa zapojilo celkovo 17 autorských kolektívov. Vysoká účasť jednoznačne potvrdzuje, že modernizácia obdobných stavieb predstavuje pre architektov atraktívnu tému. Odborná porota za najlepší návrh označila projekt kolektívu MAPA architekti.
Vo svojom komentári porota vyzdvihla zachovanie základných princípov pôvodného konceptu objektu, pokorný prístup k obnove architektonických kvalít a prevádzkové úpravy, ktoré „posúvajú objekt do súčasnosti, sú charakteristické umnými detailmi a transformáciou vybraných častí objektu“. Pozitívne hodnotili aj navrhované materiálové riešenie.
Architekti zo štúdia MAPA vo svojom návrhu uviedli, že pri novej materiálovej schéme vychádzali z pôvodného konceptu. „Materialita objektu pozostáva z keramických a kamenných obkladov, nových hliníkových transparentných častí fasády a kvalitnej omietky,“ približujú. Pri exteriérových plochách plánujú kombinovať prefabrikované betónové a kamenné plochy so zeleňou.
Súčasťou pôvodnej architektúry MsKS sú aj umelecké diela a viaceré interiérové architektonické prvky, ako sú drevené podhľady, kamenné obklady či nástupné schodiská. Všetky tieto prvky by mali zostať zachované, pričom architekti z víťazného kolektívu navrhli ich repasovanie.
Za najvýraznejší prínos víťazného návrhu označila odborná porota naplnenie priestorových a funkčných požiadaviek. „Konzervatívny prístup k materiálovému riešeniu tu strieda odvážnejšie narábanie s dispozíciami. Idea prepojenia zadného dvora, estrádnej sály a vnútorného átria preveruje možnosti zapojenia verejného priestoru do interiéru budovy a oživenia servisnej časti objektu. Zásah do átria však vzbudzuje pochybnosti ohľadne jeho uzatvorenia smerom k estrádnej sále,“ tvrdia porotcovia.
„Prevádzkovo sú bloky C a B skôr upratané, s priestorovými rezervami na možné zmeny. Príjemným momentom je prevýšenie trojuholníkových priestorov nad betónovými stromami a citlivé prepojenie galérie s foyerom, v nadväznosti na blok A,“ dodávajú. Pozitívne hodnotili aj kroky vedúce k nižšej energetickej náročnosti a k udržateľnosť celého návrhu.
Na druhom mieste sa umiestnil kolektív 3linea. Odborná porota označila ich prístup v istých smeroch za puristický, pričom vnútorné usporiadanie priestorov hodnotila ako veľmi utilitárne. Pozitívne bolo naopak hodnotené otvorenie dispozície do exteriéru, práca s verejným priestorom a návrh zateplenia objektu.
Tretie miesto obsadil autorský kolektív DOXA. Ich návrh bol ocenený za konzervatívny prístup k obnove stavby s maximálnym zachovaním architektonického výrazu, repasáciou prvkov a rešpektom k pôvodnému vybaveniu.
Podľa Slovenskej komory architektov porotcovia vnímajú revitalizáciu verejných stavieb z druhej polovice 20. storočia ako jednu z najdôležitejších úloh, pred ktorými momentálne stojíme. Vyhlásenie architektonickej súťaže mestom označili za prejav kultúrnej vyspelosti a občianskej zodpovednosti.
(SKA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac