V Banskej Bystrici postupne pribúdajú nové developerské projekty, ktoré majú ambíciu zmeniť charakter mesta a zvýšiť kvalitu bývania. K známym projektom, ako sú Slovenska či Bottova Residence, čoskoro pribudne aj ďalší zámer, ktorý do okrajovej časti mesta prinesie takmer 300 nových bytov. Za projektom stojí spoločnosť známa viacerými bratislavskými realizáciami.
Banskú Bystricu možno právom označiť za metropolu stredného Slovenska. V posledných rokoch prechádza viacerými zmenami, ktorých cieľom je jej premena na moderné a udržateľné mestské sídlo. Samospráva postupne realizuje výstavbu nových úsekov cyklotrás, pripravila architektonickú súťaž na získanie novej podoby Námestia slobody a v nasledujúcich rokoch by sa mala dočkať tiež novej nemocnice.
V oblasti kvalitných rezidenčných projektov však stále výrazne zaostáva, a to nielen za Bratislavou, ale aj za Košicami či Trnavou. Výnimku tvoria projekty ako Bottova Residence, Rezidencia Slovenska či projekt Istrica. K najnovším banskobystrickým projektom sa čoskoro pridá aj zámer Graniar Vision Residence, ktorý do stredoslovenskej metropoly prinesie celkovo 248 nových bytových jednotiek.
Rezidenčný projekt Graniar Vision Residence má vyrásť v urbanistickom bloku známom ako Graniar, v tesnej blízkosti už skolaudovaného projektu Graniar. Ide o súbor 17 rodinných radových domov, ku ktorým v neskoršej fáze výstavby pribudlo aj 14 bytových jednotiek. Lokalita navrhovanej činnosti je situovaná mimo zastavaného územia Banskej Bystrice. Dobrú dostupnosť zabezpečí napojenie na rýchlostnú cestu R1.
Riešené územie má celkovú rozlohu 29.990 metrov štvorcových. Celkovú podlahovú plochu predkladateľ zámeru pre EIA stanovil na 42.254 metrov štvorcových. V lokalite by mali vyrásť celkovo štyri bytové domy a jeden objekt určený prioritne pre občiansku vybavenosť. Podľa predkladateľa je v objekte občianskej vybavenosti navrhnutý priestor pre drobné služby obyvateľstvu a pre malý obchod, ideálne s bežnými dennými artiklami (potraviny, drogéria a pod.), ktorý by sa mohol podieľať na znížení dopravného zaťaženia z a do lokality.
Objekty boli vzhľadom na okolitú zástavbu navrhnuté ako nízkopodlažné s počtom nadzemných podlaží tri až štyri. Bytové domy budú usporiadané terasovito tak, aby sledovali stúpanie terénu. „Výška zástavby je navrhnutá tak, aby z domov boli primerane zachované priehľady a výhľady na panorámu mesta (pohľady na pamiatkovú rezerváciu),“ uvádza sa v zámere.
Zvyšok riešeného územia zaberú plochy súkromnej a verejnej zelene, povrchové komunikácie a iné príslušenstvo. Navrhovaný počet parkovacích miest je 434, pričom väčšina z nich bude situovaná v podzemnom parkovisku. Na úrovni terénu bude len 20 parkovacích miest pre pohotovostné státie. Chýbať nebudú ani zelené strechy na jednopodlažných častiach navrhovaných objektov.
„Architektonická koncepcia stavby je čistá, pracuje so štruktúrami, prevažne vo svetlej a sivej farebnosti doplnenej obkladovými prvkami. Kompozícia objektov je navrhnutá kompaktne, pričom riešenie fasád si zakladá na výrazných horizontálnych prvkoch, ktoré opticky objekty a ich priestorové pôsobenie objemovo znížia,“ približuje predkladateľ zámeru.V súvislosti s projektom bola zatiaľ predstavená len jedna vizualizácia. Svetlá farebnosť fasád má podľa predkladateľa prispieť k znižovaniu prehrievania vnútorných priestorov.
Realizácia projektu je v súčasnosti rozdelená do troch fáz. V prvej fáze sa počíta s výstavbou prvého bytového domu a základného vybavenia okolitého územia. Druhá etapa bude zahŕňať výstavbu druhého bytového domu a potrebného príslušenstva vrátane chodníkov a zelene. V poslednej, tretej etape developer vybuduje zvyšné tri objekty vrátane priestorov občianskej vybavenosti.
Odhadované celkové náklady spojené s výstavbou nie sú v súčasnosti bližšie špecifikované. Podľa predloženého zámeru budú vyčíslené až v ďalšej etape. Podľa zverejnených informácií si developer trúfa rezidenčný projekt Graniar Vision Residence postaviť za dva až tri roky. Portál Finsinder uvádza, že za projektom stojí firma Techotredae Invest, ktorej majiteľom je Grafobal Group. Stavebná spoločnosť Grafobal Group development stojí za viacerými bratislavskými projektmi, vrátane národného futbalového štadiónu, rezidenčného projektu Račany Bianco či Tower 5. Do portfólia spoločnosti patrí aj rezidenčný projekt Green Park.
Okrem projektu Graniar Vision rozšíria ponuku bývania v Banskej Bystrici v horizonte niekoľkých rokov aj ďalšie pomerne veľké developerské projekty. Medzi nimi napríklad projekt Flora, ktorý sa má nachádzať v mestskej časti Fončorda, v areáli bývalého ZARES. Do lokality prinesie zhruba 300 nových bytov. Približne 220 obytných jednotiek ponúkne aj projekt Militis, ktorý vzniká nad Sásovskou cestou. Tieto projekty by mali rozšíriť aj ponuku občianskej vybavenosti a služieb.
(Enviroportal, Finsider, Bystricoviny, HNonline, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac