V Krásne nad Kysucou, jednom z najmladších miest Slovenska, vznikol moderný bytový komplex, ktorý spája premyslený dizajn a praktické riešenia. Projekt od štúdia Eckhardt priniesol do mesta desiatky bytových jednotiek s dôrazom na svetlosť, funkčnosť a kontakt s prírodou. Nové bytové domy dokazujú, že kvalitná architektúra môže obohatiť aj menšie regióny, nielen veľké mestá.
Architektonické štúdio Eckhardt pôsobí na slovenskom trhu už sedem rokov. Za tento čas sa ich portfólio rozšírilo o viaceré zaujímavé projekty, medzi ktorými dominujú najmä občianske stavby a projekty bytových domov. Medzi väčšie realizácie štúdia patrí konverzia bývalého autoservisu na fitness centrum Pump v Petržalke, rekonštrukcia administratívnych budov v zóne Sliačska v Rači či rezidenčný projekt Strmé domky v Dúbravke. Z interiérovej tvorby stojí za zmienku napríklad rekonštrukcia apartmánov na Laurinskej 1.
V portfóliu spoločnosti nájdeme aj zámery presahujúce hranice hlavného mesta. V roku 2024 bola pod vedením štúdia Eckhardt dokončená realizácia obytného súboru v Krásne nad Kysucou, ktorá do tejto lokality na periférii mesta priniesla 80 nových bytových jednotiek. Na projekte pracoval okrem Martina Eckhardta aj architekt Šimon Vacek.
Aj napriek tomu, že Krásno nad Kysucou patrí medzi najmladšie mestá na Slovensku, jeho obyvatelia tu nájdu všetko potrebné pre život — od kompletnej občianskej vybavenosti cez niekoľko materských a základných škôl až po zdravotnícke stredisko. Bohato zastúpené sú aj objekty a verejné priestory podporujúce šport.
V poslednom období však mesto čelí miernej stagnácii počtu obyvateľov spôsobenej vysokou mortalitou a migráciou do okolitých obcí. Samospráva sa tento problém snaží riešiť práve výstavbou nových bytových domov, ktoré záujemcom o bývanie ponúkajú nielen dobre riešené dispozície, ale aj príjemnú architektúru a doplnkové verejné priestory.
Jedným z takýchto projektov sú bytové domy navrhnuté štúdiom Eckhardt, ktoré sa nachádzajú na Kalinovskej ulici. V okolí bytového komplexu sídli priemyselný komplex a séria budov občianskej vybavenosti. „Z tohto dôvodu sme si mohli dovoliť veľkorysejšie riešenie, ktoré svojou hmotovou aj formálnou situáciou na riešenom pozemku dopĺňa širší urbanistický celok (prevažne) rodinných domov pozdĺž hlavnej cesty,“ vysvetľujú architekti.
V rámci projektu vznikli dve nízkopodlažné budovy v tvare L, ktoré svojím tvarom vymedzujú zónu parkoviska aj sériu predzáhradok izolovaných od rušnej cesty. Pôdorys v tvare L podľa autorov projektu vznikol ako reakcia na tvaroslovie objektov, ktoré sa v minulosti nachádzali na riešenom pozemku. Pri návrhu bol zároveň kladený dôraz na dodržanie existujúcej uličnej čiary.
Archetypálny tvar bytových domov reaguje na okolitú zástavbu rodinných domov. „Zvolená geometria otočených, oddelených sedlových striech a farebné fasádne rozdelenie rozbíjajú zdanlivú mohutnosť návrhu a úprimne sa snažia evokovať skladbu menšej usadlosti, ktorá je pre toto územie typická,“ objasňujú autori projektu.
Z konštrukčného hľadiska ide o kombináciu nosného systému z ľahkých porobetónových tvárnic, železobetónových stien a stropov a tiež striech s väzníkovým dreveným krovom. Novovybudované objekty disponujú štyrmi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Zatiaľ čo nadzemné podlažia slúžia výlučne na bývanie, podzemné podlažia boli zmenšené na minimum a slúži len ako technické zázemie a na distribúciu inžinierskych sietí. Kobky patriace obyvateľom bytov sú umiestnené v blízkosti komunikačných jadier na každom nadzemnom podlaží.
Bytové domy v Krásne nad Kysucou ponúkajú zhruba 80 bytových jednotiek, pričom prevažujú dvoj- a trojizbové byty. Hrubá podlažná plocha bola vyčíslená na 10.225 metrov štvorcových. Podľa autorov projektu „dispozičné riešenie bytov reflektuje aktuálne potreby a poskytuje štartovací bod pre mladé rodiny, ktoré plánujú neskôr presťahovanie do rodinného domu, alebo pre jednotlivcov, ktorým sa zmenila životná situácia, no nechcú opustiť región.“
Dvojizbové byty ponúkajú dennú miestnosť, kúpeľňu a hlavnú spálňu. Trojizbové byty majú okrem ďalšej obytnej miestnosti aj oddelené WC. Každá bytová jednotka navyše disponuje priestranným balkónom. Medzi hlavné výhody bytov patrí podľa architektov ich presvetlenosť a kontakt s okolitou prírodou. „Veľké okná a priestranné balkóny poskytujú vyšší štandard typický pre mestské byty. Pre náš ateliér je vždy dôležité aj rozdelenie dennej a nočnej zóny a dostatok úložného priestoru, ktorý je umiestnený vždy za dverami a nenarúša tak vizuálny charakter obytných miestností,“ uvádzajú.
Fakt, že kvalitné rezidenčné projekty môžu vzniknúť aj v menších mestách, potvrdzujú okrem bytových domov v Krásne nad Kysucou aj ďalšie zaujímavé projekty. Za zmienku stojí napríklad rezidenčný projekt Mojmírka v centre Piešťan, ktorý realizovalo štúdio VAUarchitects.
(Eckhardt Studio, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac