Byt BCK sa nachádza v nadstavbe staršieho bytového domu v Ružinove, v jednej z najstarších sídliskových častí Bratislavy známej ako 500 bytov. Interiér zaujme premysleným monochromatickým dizajnom, ktorému dominujú sivomodré tóny v kombinácii s drevom a výraznými textúrami. Minimalistický prístup prináša nielen estetickú čistotu, ale aj praktické dispozičné riešenia, ktoré podporujú vzdušnosť celého priestoru.
Architekt Eugen Kullman sa vo svojej tvorbe venuje predovšetkým návrhom interiérov. V portfóliu má v prvom rade niekoľko zaujímavých bratislavských realizácií. Popri rezidenčných projektoch v rôznych častiach hlavného mesta v minulosti navrhol napríklad aj interiér obľúbeného detského kútika a požičovne hračiek LAPKY na ulici Pri Hrubej lúke 5. Moderný priestor od tej doby, na ploche zhruba 220 metrov štvorcových, ponúka rodičom s deťmi príjemné interiérové reišenia plné svetlého dreva a iných kvalitných materiálov.
Spomedzi starších realizácií je zaujímavým počinom aj projekt s názvom BUD. Ide o dvojicu domov pri Horskom parku v Bratislave. Na ich nadzemných podlažiach sa nachádza celkovo päť bytov s rôznymi dispozičnými riešeniami. Architektúra objektov je striedma a veľký dôraz bol kladený na návrh rozsiahlych balkónov. Pre zachovanie súkromia boli oba objekty vyzdvihnuté nad úroveň chodníka.
Pri projekte rekonštrukcie výrobných priestorov spoločnosti Komandor zas interiéru dominuje vložená čierna oceľová konštrukcia doplnená veľkoformátovými sklenenými stenami, betónovými prefabrikátmi a drevom. Architekt spolupracoval aj na návrhu Obchodného centra KJG Vajnory.
V rokoch 2022 až 2023 sa realizoval jeden z najnovších projektov Eugena Kullmana – Byt BCK. Priestranný trojizbový obytný priestor sa nachádza v lokalite známej ako 500 bytov, v mestskej časti Ružinov. Ide o jednu z najstarších sídliskových častí Bratislavy, s výstavbou ktorej sa začalo v 50. rokoch minulého storočia. Charakteristické sú pre ňu tehlové bytové domy s nižším počtom podlaží. Jeden z takýchto objektov bol v roku 2012 nadstavaný o tri podlažia. Byt BCK sa nachádza práve v tejto nadstavbe.
Ako opisuje architektka Irena Dorotjaková: „Pôvodná dispozícia poskytla kvalitný základ pre nový koncept interiéru.“ Oproti pôvodnému stavu bola v byte odstránená priečka do kuchyne a demontované boli dvere, obklady, dlažby, podlahy, pôvodná sanita a kuchynská linka. Z dispozičného hľadiska je byt rozdelený na dve hlavné zóny – dennú a nočnú. Obytný priestor má celkovú úžitkovú plochu 90 metrov štvorcových.
Denná časť sa nachádza napravo od hlavného vstupu a jej súčasťou je kuchyňa, jedálenský kút a obývacia izba s priestrannou knižnicou. Nočnú časť tvorí dvojica spální. V centre dispozície je okrem vstupnej haly situované aj hygienické zázemie pozostávajúce zo samostatnej toalety a kúpeľne.
„Požiadavkou investora bol hlavne nový, takmer monochromatický dizajn s prevahou sivomodrých tónov,“ približuje projekt Irena Dorotjaková. Chladná sivá farba tvorí prevažnú časť nábytku navrhnutého na mieru, vrátane obkladov stien, časti kuchynskej linky, knižnice a úložných priestorov. O niečo svetlejšia sivá bola v interiéri použitá vo forme textílií, ako sú závesy, poťah sedacej súpravy či poťah postele s nízkym čelom.
Kontrast k sivej vrstve tvorí časť kuchyne a detaily, ako jedálenský kút, horizontálna TV skrinka, dverné kľučky či niektoré svietidlá. Monochromatický dizajn rozbíjajú aj detaily, napríklad barový ostrov zvýraznený textúrou lešteného kremeňa (quarzitu) so sivou žilou, konferenčný stolík či dekorácie. Drevo je v interiéri prítomné najmä na podlahe, no svoje miesto si našlo aj na nočných stolíkoch v spálni.
Výnimku z materiálového hľadiska tvorí kúpeľňa. Čierne obklady stien tu boli doplnené dlažbou s výrazným terrazzo vzorom a umývadlovou skrinkou v lososovej farbe. Jedinečnú atmosféru miestnosti dotvára LED podsvietenie nad vaňou a pod umývadlovou skrinkou.
Výhodou minimalistického dizajnu bytu BCK je jeho nadčasovosť, ktorá zaručuje, že interiér nepodlieha rýchlo meniacim sa trendom. Monochromatické riešenie so sivomodrými tónmi prináša harmóniu a pocit pokoja, čím vytvára ideálne prostredie na oddych aj každodenné fungovanie. Jednoduchosť línií a čistota materiálov zároveň umožňujú, aby v priestore vynikli jednotlivé detaily, ako sú textúry kremeňa alebo jemné akcenty dreva. Takýto dizajn je praktický aj z hľadiska údržby a umožňuje ľahkú prispôsobiteľnosť v prípade, že si majitelia želajú zmenu dekorácií. Minimalizmus v byte BCK zdôrazňuje funkčnosť a estetiku, pričom podporuje vzdušnosť a vizuálnu priestrannosť.
(eugenkullman.com, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac