Projekt Vanguard Prague do bývalej priemyselnej oblasti Prahy priniesol 150 luxusných loftov. Medzi nimi aj jeden, ktorý obýva štvorčlenná rodina. Netradičný koncept celého rezidenčného komplexu sa odrazil aj na nekonvenčnom poňatí interiéru tohto rodinného loftu. Jeho súčasťou sú ikonické kusy nábytkov aj diela od popredných českých dizajnérov.
Pražské Modřany patria medzi historicky významné priemyselné časti českého hlavného mesta. Ide o katastrálne územie mestskej časti Praha 12. K jeho jedinečnej atmosfére prispieva niekoľko zachovaných priemyselných objektov, vrátane areálu Modřanského cukrovaru. Ten sa vďaka návrhu česko-slovenského ateliéru Chybík+Krištof v posledných rokoch postupne mení na modernú a udržateľnú štvrť.
Práve industriálna atmosféra tejto mestskej časti podnietila vznik jedinečného rezidenčného projektu, ktorý je známy pod názvom Vanguard Prague. Sídli v budove bývalej továrne Microna. Víziu unikátneho loftového domu zhmotnil s citom pre genius loci architekt Petr Drexler.
Súčasťou projektu Vanguard Prague je 150 loftov so súkromnými terasami. V objekte nechýba ani spa centrum, zázemie pre ateliéry, showroomy či kancelárie. Medzi netradičné riešenia v rámci obytného súboru možno zaradiť autovýťahy, vďaka ktorým môžu obyvatelia loftov zaparkovať svoje autá až pred vstupom do bytu, a to aj v prípade, že bývajú na najvyššom podlaží.
V objekte Vanguard Prague sa nachádza rodinný loft, ktorého interiér navrhli architektky Michaela Záhorovská a Simona Belicová. Byt má rozlohu 95 metrov štvorcových. „Family loft je navrhnutý tak, aby každý člen štvorčlennej rodiny mal svoje súkromie, ale zároveň bol podporený charakter maximálne otvoreného loftového bývania. Momentálne sú pre majiteľa loftu deti na prvom mieste. Jednotlivé časti priestoru sú hravé, pôsobia na kreatívnu detskú dušu a priamo ju ovplyvňujú a vťahujú do nekonečnej hry. V očiach detí je tento byt tým najlepším miestom na zemi," popisujú svoj zámer architektky.
Z dispozičného hľadiska sa byt rozkladá na dvoch podlažiach. Dominantou spodného je bezpochyby denná miestnosť s dvojitou výškou. Vďaka tomuto priestorovému riešeniu na druhom podlaží vznikla otvorená galéria, ktorá slúži ako odpočinková a herná zóna. Betónový strop a steny, drevená podlaha so vzorom rybej kosti, obrovské okná s výhľadom do okolia a množstvo zelene robia z tohto loftu unikátny priestor na život.
Autorky návrhu jedinečnú atmosféru podporili tiež výberom jednotlivých kusov nábytku, z ktorých každý je svojím spôsobom unikát. Zaujímavé je aj materiálové a farebné riešenie interiéru. Kuchynská linka terakotovej farby, zelená sedacia súprava či rôzne druhy dreva vo výsledku tvoria nevšedný mix. Ten ale prekvapivo nepôsobí rušivo, práve naopak.
Na spodnom podlaží sa ďalej nachádza vstupná hala s priľahlou šatňou, WC, kúpeľňa a dve detské izby. Tie, rovnako ako denná časť, zaberajú výšku dvoch podlaží. Aj pri návrhu týchto miestností architektky vsadili na hravé farby a vzory. Vo WC skombinovali výrazný terrazo vzor so zelenou farbou stien, v kúpeľni zas s maloformátovou dlažbou terakotovej farby.
V detských izbách naopak prevláda najmä drevo a neutrálne farby. Sýtejšie odtiene boli zvolené skôr v menších detailoch. „V spodnej časti detských izieb sa nachádza hracia a študijná zóna, na poschodí potom postieľky s čítacou lampičkou. Zatiaľ sú detské izbičky v hornej časti prepojené a súrodenci k sebe tak majú bližšie," opisujú architektky netradičné priestorové riešenie.
Horná úroveň loftu patrí predovšetkým oddychovej a hernej zóne s výhľadom do dennej časti na spodnom podlaží. Tomuto otvorenému priestoru dominuje rozsiahla knižnica a rôzne kusy sedacieho nábytku. Pre deti nechýba ani netradičná hojdačka.
Zvyšnú časť podlažia zaberá spálňa so súkromnou kúpeľňou. Na rozdiel od zvyšných miestností bola spálňa navrhnutá v prevažne tmavých farbách. Tomuto priestoru dominuje masívny betónový strop. Do spálne prúdi denné svetlo cez presklenú priečku.
Okrem postele je súčasťou miestnosti aj šatníková zostava s dvierkami z dymového skla. K atmosfére prispieva tiež LED podsvietenie viacerých častí. Na spálňu nadväzuje súkromná kúpeľňa s WC. Aj tu architektky zvolili obklad s výrazným terrazo vzorom, tentokrát však v oveľa tmavšom odtieni.
Family loft je bezpochyby príkladom netradičného poňatia interiéru, ku ktorému prispieva aj originálny koncept celého rezidenčného komplexu Vanguard Prague. Neoddeliteľnou súčasťou interiéru je tiež množstvo dizajnových kusov nábytku od svetových značiek. Nechýbajú ani diela od českých dizajnérov. K loftu navyše prislúcha priestranná terasa s krásnym výhľadom do okolia.
(Interiér roku, Vanguard Prague, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac