Author photoMartina Gregová 19.03.2024 12:24

Minimalistický klenot na okraji Bratislavy. Luxusný penthouse stavil na eleganciu, ktorá nepôsobí chladno

V prípade, že je majiteľ bytu spokojný s jeho dispozičným riešením, ostáva architektom existujúce priestory čo najvhodnejšie zorganizovať a vytvoriť miesto pre komfortný život. Dopomôcť k tomu môže aj minalistický prístup, redukovaný na niekoľko základných materiálov, no vo vysokej kvalite. Platí to o výnimočnom interiéri bytu v projekte Karpatium Rezidencie v Záhorskej Bystrici, ktorý jeho architekt označuje ako Penthouse.

Autorka: Lenka Némethová

Autorka: Lenka Némethová

Peter Gajdarik vedie štúdio Gajdarik architekti už niekoľko rokov. V jeho portfóliu možno nájsť projekty rôznych mierok a funkčných náplní, od rezidenčných projektov cez návrhy predajní pre menšie značky, administratívne priestory, až po rozsiahlejšie projekty, ktorých investorom sú franšízové skupiny. Štúdio vo svojich návrhoch vo všeobecnosti uprednostňuje presvedčivé riešenia, čistý dizajn, funkčné dispozície a kvalitné materiály. S cieľom priniesť klientom pridanú hodnotu a radosť z výsledku navyše spolupracuje s viacerými vybranými dodávateľmi a projekty často odovzdáva aj takpovediac na kľúč.  

Medzi najrozšírenejší typ realizácií však jednoznačne patria interiéry rodinných domov a bytov. Podľa Petra Gajdarika z ich starších prác za zmienku rozhodne stojí projekt Byt Záhradnícka, ktorého realizácia bola dokončená v roku 2022. „Hľadal sa variant, ktorý ponúkol najlepší pomer cena/výkon,” vysvetľuje. Výsledkom je veľmi efektívne využitý priestor, kde je zužitkovaný takpovediac každý meter štvorcový. 

O niečo skôr vznikol aj projekt Byt Pri Mýte v Bratislave. Vďaka skorému vstupu do prípravy sa architektom podarilo upraviť dispozičné riešenie podľa požiadaviek klienta ešte v čase výstavby samotného bytového domu. „Oba byty boli zrealizované s oveľa menším rozpočtom ako mala realizácia Penthouse. Chceli sme ich vyzdvihnúť preto, že radi tvoríme projekty rôznych druhov a rozpočtov,” zdôvodňuje Peter Gajdarik.  

Galéria

  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Autorka: Lenka Némethová
  • Zdroj: Gajdarik architekti

Na rozdiel od Bytu Pri Mýte, v prípade pomerne rozsiahlej realizácie Penthouse oslovil klient štúdio až v neskoršej fáze. „Klient nás oslovil v čase, keď už bol byt zo strany stavby úplne dokončený. Tým pádom neboli možné dispozičné úpravy v predstihu. Začali sme pracovať až po odovzdaní bytu,” hovorí Gajdarik. Zároveň dodáva, že byt mal v pôvodnom stave dobrú dispozíciu, ktorá klientovi vyhovovala. 

Aj napriek tomu však boli súčasťou návrhu interiéru aj mierne zmeny dispozičného riešenia. Týkali sa predovšetkým vstupnej chodby, ktorou sa pôvodne vstupovalo do spálne. V tejto časti bytu bolo vložené interiérové okno, ktoré slúži najmä na dodatočné presvetlenie priestoru vstupnej haly. „Z funkčno-prevádzkového hľadiska sme to nepovažovali za vhodné, preto sme navrhli presun dverí. Vstupnú chodbu vnímame ako zónu, kde sa človek pohybuje aj v topánkach. Ďalšie zmeny boli hlavne kozmetické, týkali sa kúpeľní a niektorých technológií,” popisuje architekt.  

V prvotnej fáze návrhu došlo tiež k miernej reorganizácii dennej zóny. V pôvodnom návrhu mal byť jej súčasťou okrem obývacej časti a kuchynskej linky tiež barový ostrov. Architektom sa však nepozdávala veľkosť barového ostrova ani umiestnenie jedálenského stola, ktorý pri takomto návrhu výrazne zasahoval do obývacej časti. „Zrušením kuchynského ostrova a riešením kuchynskej linky do tvaru L sme dostali priestor pre veľkorysejšiu obývaciu izbu, ktorá k penthouse podľa nášho názoru patrí,” odôvodňuje Peter Gajdarik vykonané zmeny. 

Kuchynskej časti dnes dominuje predovšetkým výrazný okrúhly jedálenský stôl a špecifické závesné svietidlo. Kuchynská linka je z materiálového hľadiska navrhnutá v kombinácii svetlého dubového dreva a pracovnej dosky a zásteny v mramorovom dekore. Obývacej časti zas dominuje svetlošedá sedacia súprava a atypicky členený obklad TV steny, na ktorý plynulo nadviazalo aj riešenie „skrytého” vstupu do spálne.  

V rovnakom duchu bola navrhnutá aj nočná časť bytu. V spálni sa nachádza svetlošedá čalúnená posteľ a dostatok úložného priestoru, ktorý je riešený kombináciou uzavretých, čiastočne uzavretých a otvorených priestorov. Cez samostatný šatník sa obyvatelia bytu ďalej dostanú do kúpeľne, ktorá materiálovo nadviazala na zvyšné časti bytu. Dominantou sa tu stal rozsiahly sprchový kút a umývadlová skrinka doplnená o LED podsvietenie.

Interiér Penthouse bol navrhnutý v minimalistickom štýle, čo sa odzrkadlilo vo funkčnom aj materiálovom riešení. „Ďalším „netypickým” detailom sú veľkoformátové obklady a precízne remeselné spracovanie celého bytu. Pri minimalistickom dizajne je práve veľmi dôležitá úroveň spracovania detailov každej profesii," zdôrazňuje autor architektonického riešenia.

Podstatnú časť celkového vyznenia bytu tvorí špecifický svetelný dizajn. Ten je podľa slov architekta kombináciou požiadaviek klienta a odporúčaní štúdia. „Klient mal požiadavku pre podsvietenie niky a v SDK strope po obvode. Všetky prvky osvetlenia boli navrhované v súlade s minimalistickým dizajnom interiéru.” Výraznejšie závesné svietidlá sú preto kombinované so zapustenými bodovými a lištovými svietidlami. Príjemnú atmosféru podčiarkuje aj premyslene navrhnuté LED podsvietenie.  

Vďaka návrhu od štúdia Gajdarik architekti vznikol na podlažnej ploche 147 metrov štvorcových nielen elegantný, ale aj funkčný interiér bytu. Vďaka rozsiahlemu použitiu dreva, hravému svetelnému dizajnu a viacerým zaujímavým detailom byt napriek aplikovanému minimalistickému štýlu nepôsobí neosobne, ale práve naopak, veľmi príjemne. Realizácia z jedného z nových developmentov na okraji Bratislavy je dôkazom, že menej je niekedy viac.  

 

(Gajdarik architekti, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube