Author photoMartina Gregová 18.12.2024 11:40

Obnova skrytého pokladu na východe Slovenska. Kúpele Štós zrekonštruujú národnú kultúrnu pamiatku

História kúpeľov Štós na juhovýchode Slovenska siaha až do 19. storočia, keď boli objavené priaznivé účinky miestneho ovzdušia na liečbu ochorení dýchacích ciest. V areáli kúpeľov sa dodnes nachádza množstvo architektonicky jedinečných budov, pričom jedna z nich sa vďaka medzinárodnej spolupráci čoskoro dočká obnovy.

Zdroj: Števo Kapitán/ Design likes detail

Zdroj: Števo Kapitán/ Design likes detail

Približne 45 kilometrov od Košíc sa nachádzajú klimatické kúpele Štós. Prírodným liečivým zdrojom kúpeľov je podhorská a mierna klíma. Vďaka tomu, že sa kúpele nachádzajú v bezprašnom ovzduší uprostred hustého lesa, tu vznikli podmienky vhodné na rekondíciu a liečbu niekoľkých druhov ochorení. Stredisko sa špecializuje na liečbu chorôb dýchacích ciest. Lesopark s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov, ktorý sa rozprestiera v okolí kúpeľných budov, je národnou kultúrnou pamiatkou.

História kúpeľov siaha do roku 1881 a je spojená s rozvojom tradičného baníctva a kováčstva v tejto lokalite. Prvá sezóna bola otvorená v roku 1883. Dovtedy pomerne neznámu lokalitu začali postupne navštevovať klienti z celého Rakúsko-Uhorska. To malo za následok postupné rozširovanie kúpeľného areálu o nové objekty. Vďaka jedinečnej geografickej polohe a pomerne netradičnému spôsobu liečby sú kúpele Štós navštevované dodnes.

Vďaka programu „Zjednotenie hraníc prostredníctvom budov súvisiacich s umením pre vizuálne a mediálne umenie“ z programu Interreg Maďarsko-Slovensko sa jedna z historických budov v areáli kúpeľov Štós čoskoro dočká kompletnej rekonštrukcie. Má ísť o chátrajúcu budovu bývalej parnej kotolne.

 

Zdroj: Kúpele Štós

 

Projekt Interreg Maďarsko-Slovensko má vo všeobecnosti za cieľ napomôcť k zvýšeniu kvality lokalít a turistických destinácií Košického samosprávneho kraja aj celej Boršodsko-Abovsko-Zemplínskej župy. Celkovo naň bolo vyčlenených zhruba 1,76 milióna eur. Samotné kúpele Štós získali na obnovu 990 tisíc eur. Veľká časť peňazí pritom pochádza zo zdrojov Európskej únie. Zvyšných zhruba 200 tisíc eur zafinancujú kúpele z vlastných zdrojov.

„Keďže skoro všetky budovy v Štóse sú národnými kultúrnymi pamiatkami, dlhodobo sa zaoberáme myšlienkou, ako sa dostať ku finančným zdrojom tak, aby sme boli schopní zrekonštruovať aj takúto budovu,“ uviedol riaditeľ Kúpeľov Štós Ján Šimko. Dodal, že z eurofondov sa im v minulosti podarilo zrealizovať už viacero rekonštrukcií.

Objekt, ktorý má prejsť rozsiahlou rekonštrukciou tento krát, v minulosti zásoboval teplom nielen kúpele, ale aj obec Štós, ktorá je od nich vzdialená len niekoľko kilometrov. „Ide o budovu historickej kotolne postavenú v 30. rokoch 20. storočia, ktorá bola najmodernejšou kotolňou v regióne Abova, pretože okrem toho, že vyrábala teplo a teplú úžitkovú vodu, mala v sebe aj turbínu a vyrábala elektrický prúd pre kúpele a obec Štós," zdôrazňuje Šimko.

Budova bývalej kotolne má po novom slúžiť ako inkubátor digitálneho umenia a mala by poskytnúť priestory pre rôzne výstavy či workshopy. „Špecifickým cieľom projektu je podpora rozvoja vzdelávania študentov v oblasti digitálneho a vizuálneho umenia a vytvorenie umeleckého inkubačného priestoru, ktorý slúži ako centrum inšpirácie pre mladých digitálnych a vizuálnych umelcov,“ dočítame sa v popise projektu. Na projekte kúpele spolupracovali aj s Technickou univerzitou v Košiciach.

 

Autor: Gabriel Kerekeš

 

Súčasťou projektu má byť tiež rekonštrukcia už nefunkčného komína, ktorý je podľa Šimka technickou pamiatkou a jeho búranie teda nepripadá do úvahy. V budúcnosti by podľa jeho slov mohol slúžiť ako vyhliadková veža. Okrem spomínaného objektu k rozvoju turizmu v širšej oblasti prispeje tiež renovácia Domu Emerica Pressburgera v Miškolci, ktorý bude po novom slúžiť primárne ako priestor pre filmovú a vizuálnu kultúru.

Podľa riaditeľa kúpeľov by stavebné práce mohli odštartovať už začiatkom budúceho roka. Termín ukončenia projektu je momentálne stanovený na začiatok roka 2026. Predstavené vizualizácie sľubujú zachovanie architektonického výrazu budovy, vďaka ktorému objekt zapadne do unikátneho prírodného prostredia kúpeľného areálu. Vizualizácie vypracoval ateliér Design likes detail.

V uplynulých mesiacoch obnovu historického klenotu ohlásili aj najznámejšie kúpele na východe Slovenska – Bardejovské kúpele. Začiatkom mája tam bola spustená komplexná rekonštrukcia hotela Dukla, ktorý viac ako 22 rokov chátral. V roku 2023 bola vyhlásená urbanisticko-architektonická súťaž na obnovu a rozvoj areálu Turzovských kúpeľov. Rok predtým to zas bola urbanisticko-architektonická súťaž zameraná na obnovu a rozvoj kúpeľov Sliač. Viaceré zámery teda naznačujú, že kúpeľným areálom naprieč Slovenskom možno svitá na lepšie časy.

 

(SITA, KEOnline, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube