Author photoMartina Gregová 22.01.2025 14:34

Minimalizmus v srdci Bratislavy. Nadčasová rekonštrukcia spojila súčasný dizajn s tradičným priestorom

Minimalistický dizajn sa považuje za synonymum čistoty, funkčnosti a estetickej jednoduchosti, ktorá vzdáva hold priestoru samotnému. Vyznačuje sa dôrazom na kvalitné materiály, premyslené dispozičné riešenia a redukciu prvkov na to najpodstatnejšie. Byt na Medenej ulici v bratislavskom Starom Meste je príkladom, ako možno minimalistické princípy skombinovať s historickým charakterom priestoru a súčasnými farebnými akcentmi.

Autor: Nora a Jakub Čaprnkovci

Autor: Nora a Jakub Čaprnkovci

Architektonické štúdio GRAU bolo založené v roku 2014 a vedú ho Andrej Olah a Filip Marčák. V súčasnosti patrí medzi najznámejšie slovenské ateliéry. V jeho portfóliu nájdeme projekty rôznych mierok – od verejných stavieb, cez rodinné domy, kancelárske priestory až po interiérové riešenia, festivalové inštalácie či výstavy.

„Snažíme sa vždy pracovať v kontexte a s kontextom, nekabátiť, nefalšovať, pracovať len s poctivými materiálmi a prístupmi. Vždy postupujeme od celku k detailu, od vízie až po realizáciu. Neustále hľadáme prepojenie interiéru s exteriérom,“ popisujú architekti systém svojej práce.

Ich diela boli niekoľkokrát nominované či dokonca ocenené v rámci prestížnych architektonických súťaží. V roku 2016 získali s interiérom obchodu Slávica sošku CE ZA AR v kategórii Interiér. Dva roky po sebe bodovali v európskom ocenení BIG SEE AWARD s interiérmi bistro SOHO a optiky ZITA. V roku 2024 sa opäť stali laureátmi ceny CE ZA AR, tentokrát so súkromným interiérom Bazén byt.

Galéria

  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Autori: Nora a Jakub Čaprnkovci
  • Zdroj: GRAU

Zo starších bratislavských projektov navrhnutých štúdiom GRAU možno spomenúť tiež interiér prevádzky Isadore v Pradiarni 1900, obľúbenej kaviarne Baryk v blízkosti budovy Slovenského rozhlasu či Elysium Spa v historickom centre mesta. Medzi vydarené súkromné interiéry patrí aj projekt s názvom Apartment H na Medenej ulici v bratislavskom Starom Meste, ktorého realizácia prebehla v roku 2019. 

Byt sa nachádza v bytovom dome zo 40. rokov 20. storočia, čo sa odrazilo na interiérových detailoch v podobe dvojkrídlových dverí, špecifických okenných rámov či vysokých stropov. Jedinečný je tiež z hľadiska dispozičného riešenia. „Pôvodná chodba od vstupu osovo smeruje po dĺžke bytu až do obývacej časti a pokračuje do izby presklenými dvojkrídlovými dverami. Obytný priestor si tak ponechal staromestského ducha aj pri svojich rozmeroch a orientácii od ulice do vnútrobloku,“ približujú architekti.

Po rekonštrukcii sa byt delí na hlavnú dennú miestnosť, priestrannú spálňu, jednu menšiu izbu prerobenú na pracovňu a kúpeľňu. V zádverí pútajú pozornosť namodro natreté vstupné dvere a botník rovnakej farby, nad ktorým je situovaný závesný vešiak. Rozhranie medzi zádverím a dennou miestnosťou tvoria namiesto klasických dverí či priečky len vysoké moduly kuchynskej linky, orientované smerom do dennej miestnosti.

Minimalisticky navrhnutá kuchynská linka pozostáva z vysokých modulov dreveného dekoru a výrazne červeného barového pultu, ktorý zároveň predstavuje aj jedinú pracovnú plochu v rámci kuchyne. Nad barovým ostrovom architekti navrhli líniové svietidlo a príjemným detailom sú aj barové stoličky vo farbe korešpondujúcej s ostrovom. Súčasťou dennej miestnosti je tiež jedálenské sedenie a šedá sedačka.

„Vložený objem kuchyne ako jediný materiálový a farebný objem v byte opticky vyvažuje priehľad a odkazuje na pôvodné priečky a dvere v obývacej izbe. Z pôvodnej kuchyne sa stala malá pracovňa,“ zdôrazňujú autori projektu.

O dostatok úložného priestoru sa postarala rozsiahla knižnica, ktorá zaplnila celú stenu medzi dennou miestnosťou a hlavnou spálňou. V spálni sa okrem postele s polkruhovým čelom nachádzajú úložné skrine a drevené nočné stolíky. Architekti v tomto priestore zároveň skombinovali tri druhy svietidiel.

Vďaka modrým a červeným detailom v kúpeľni sa autorom aj v tejto miestnosti podarilo nadviazať na atmosféru zvyšnej časti bytu. Dominantou sa stala na mieru navrhnutá umývadlová skrinka či detail v podobe namodro natretej rúry. Z hľadiska povrchových úprav je byt kombináciou bielej omietky, drevenej podlahy s rybím vzorom a svetlej terrazzo dlažby.

Podobne ako iné interiérové projekty štúdia GRAU, aj byt na Medenej ulici sa vyznačuje minimalistickým dizajnom s dôrazom na niekoľko farebných akcentov a funkčné riešenia. Napriek novým zásahom do priestoru sa po rekonštrukcii podarilo zachovať genius loci bytu. Projekt predstavuje harmonické prepojenie historických prvkov so súčasným dizajnom, čím vytvára interiér s nadčasovým charakterom. Architekti zároveň preukázali cit pre detail a úctu k pôvodnému priestoru.

 

(GRAU, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube