Minimalizmus v interiéri neznamená len strohosť, ale aj premyslenú prácu s priestorom a materiálmi. Ateliér GRAU túto filozofiu posúva ďalej kombinovaním čistých línií s výraznými farebnými akcentmi a dôrazom na detail. Každý prvok v ich návrhoch má svoj význam a prispieva k celkovej harmónii priestoru. Dôkazom je aj rekonštrukcia bytu na Klobučníckej ulici.
Ateliér GRAU patrí v súčasnosti medzi najznámejšie a najúspešnejšie architektonické štúdiá na Slovensku. Na svojom konte majú viacero ocenení, vrátane prestížnej európskej ceny BIG SEE AWARD či slovenského ocenenia CE ZA AR. Ich naposledy oceneným dielom bol projekt Bazén Byt v Bratislave. Odborná porota v rámci Ceny za architektúru 2024 ho označila za najlepší interiér minulého roka.
Na poli slovenskej architektúry pôsobí štúdio už viac ako 10 rokov. V ich portfóliu tak nájdeme projekty verejných stavieb, rodinných domov, rezidenčných interiérov, kancelárskych priestorov či rôznych dočasných objektov a výstavieb. Najviac zastúpenou kategóriou sú práve rezidenčné interiéry. Mnohé z nich sa nachádzajú aj v hlavnom meste. Jedinečný architektonický prístup a špecifický štýl štúdia GRAU ich jednoznačne odlišujú od iných obytných priestorov.
Jedným z takýchto projektov je aj starší projekt Apartment D na Klobučníckej ulici. Jeho realizácia bola ukončená v roku 2022. Byt sa nachádza v novobarokovom nájomnom bytovom dome, ktorý navrhol známy staviteľ a mestský inžinier Henrich Szántó a ktorého výstavba bola dokončená v roku 1893.
„K pôvodne jednoizbovému priestoru bola časom bez zásadnejších stavebných úprav pričlenená miestnosť zo susedného veľkometrážneho bytu. Byt je orientovaný do vnútorného dvora bytového domu, prístupný z pavlače. Vzhľadom na jeho situovanie nie je dostatočne presvetlený,“ začínajú opis projektu jeho autori.
Pôvodné dispozičné riešenie delilo priestor s rozlohou 65 metrov štvorcových na vstupnú halu, dennú miestnosť s kuchyňou, spálňu, cez ktorú sa vchádzalo do hlavnej kúpeľne, a jednu menšiu, len čiastočne oddelenú miestnosť nadväzujúcu na vstupnú halu.
Návrh od štúdia GRAU zväčšuje podlažnú plochu dennej miestnosti na úkor spálne, vytvára samostatne fungujúcu toaletu a skladový priestor a mení aj polohu kuchyne. Architekti sa zároveň rozhodli viaceré pôvodné priečky úplne odstrániť a nahradiť ich transparentnou stenou zo sklolaminátu. Jej tektonika podľa slov architektov vychádza z pôvodnej protiľahlej priečky. Tento prvok sa stal signifikantom celého interiéru a dodal mu unikátny charakter.
„Bytu prinavraciame staromestského ducha vytvorením osovej enfilády v priehľade celým priestorom. Vložené priečky sú translucentné, aby sa prirodzene presvetlila celá hĺbka bytu, zároveň však fungujú ako plošné svietidlo,“ približujú základný priestorový koncept autori projektu.
Denná miestnosť pozostáva z kuchynskej linky v tvare I. S cieľom podporiť otvorenosť celého priestoru a minimalizovať úložné priestory bola navrhnutá bez horných skriniek. Voľne umiestnený jedálenský kút disponuje okrúhlym stolom príjemnej zelenej farby a štvoricou stoličiek. V prípade potreby ho osvetľuje minimalistické závesné svietidlo.
Atypicky je riešená tiež obývacia časť. Chýba jej televízor, úložné priestory boli okresané na horizontálnu skrinku sýtožltej farby a voľne v priestore boli umiestnené sedacie prvky v podobe kresiel a čiernej sedačky. Zónu čiastočne vymedzuje veľké závesné svietidlo guľovitého tvaru.
Za polotransparentnou priečkou je umiestnená hlavná spálňa a kúpeľňa. Aj v týchto miestnostiach sa naplno prejavil minimalistický dizajn a dôraz na špecifické solitéry, ktoré sú vlastné tvorbe jedného z najznámejších architektonických štúdií na Slovensku. V spálni sa okrem manželskej postele nachádza len otvorený úložný priestor so závesnými vešiakmi.
Kúpeľni dominuje sýtomodrá umývadlová skrinka a voľne stojaca vaňa. „Samotný interiér je postavený na vizuálne ľahkých solitérnych nábytkoch, ktoré podčiarkujú čistotu a flexibilitu daného priestoru,“ uzatvárajú opis projektu jeho autori.
Interiérová tvorba ateliéru GRAU sa dlhodobo vyznačuje minimalistickými tendenciami, farebnými akcentmi a kombinovaním moderných prvkov a retro solitérov. Okrem projektu Apartment D je toho príkladom aj realizácia Apartment SO na Šoltésovej ulici, Apartment H na Medenej ulici v bratislavskom Starom Meste či prestavba prízemného rodinného domu zo 70. rokov minulého storočia v bratislavskom Starom Meste.
Viacero ocenení, ktoré štúdio počas svojej praxe získalo, zároveň dokazuje, že interiéry navrhnuté v tomto duchu sú cenené nielen klientmi, ale aj odbornou verejnosťou. Ich projekty prinášajú originálne riešenia a reflektujú aktuálne trendy v architektúre. Aj preto patria medzi najvýraznejšie príklady súčasného interiérového dizajnu na Slovensku.
(GRAU, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac