Author photoMartina Gregová 31.01.2025 19:30

Tradičná slovenská kultúra v modernom šate. Metropola východu odhaľuje definitívnu podobu projektu, aký nemá obdobu

Tradičná slovenská kultúra je významnou súčasťou národného dedičstva, ktorá si zaslúži kvalitné a adekvátne zázemie. Košický samosprávny kraj sa preto rozhodol vybudovať Centrum tradičnej kultúry, ktoré bude druhým svojho druhu na Slovensku. Decentná účasť v architektonickej súťaži naznačuje, že o takéto projekty je zo strany odbornej verejnosti záujem. Zároveň to poukazuje na nedostatok podobných iniciatív v oblasti slovenskej architektúry a kultúry.

Zdroj: BAKYTA

Zdroj: BAKYTA

V prvej polovici roku 2024 oznámil Košický samosprávny kraj zámer vybudovať Centrum tradičnej kultúry. O vybudovaní takejto inštitúcie sa pritom na východe Slovenska hovorí už dlhší čas. Za centrum tradičnej kultúry možno označiť kultúrno-osvetové zariadenie so špecializovaným zameraním na tradičnú kultúru a nehmotné kultúrne dedičstvo.

„Vnímame rastúci záujem o naše tradície, a tak sme sa rozhodli priniesť na svetlo projekt Centra tradičnej kultúry, na ktorom pracujeme už dva roky a ktorý bude len druhým svojho druhu na Slovensku. Skúsme si toto centrum predstaviť ako pomyselnú strechu nad kultúrou v našom kraji,” uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Krátko po oznámení zámeru, v auguste minulého roka, vyhlásil Košický samosprávny kraj (KSK) aj verejnú, projektovú, dvojetapovú architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získať novú podobu budovy Centra tradičnej kultúry v meste Košice. Dôvod výstavby vyplynul podľa vyhlasovateľa v prvom rade z nedostatku takýchto priestorov na východe Slovenska aj v celej krajine. 

Galéria

  • Zdroj: BAKYTA
  • Zdroj: BAKYTA
  • Zdroj: BAKYTA
  • Zdroj: BAKYTA
  • Zdroj: BAKYTA

Centrum tradičnej kultúry Košice – Esencia sa má nachádzať v mestskej časti Košice – Nad jazerom, na pozemkoch patriacich Košickému samosprávnemu kraju. Ich rozloha dosahuje zhruba 9.000 metrov štvorcových. Potrebné parkovacie kapacity budú naplnené vybudovaním podzemnej garáže pre približne 150 automobilov. 

Podľa súťažného zadania by mala navrhovaná moderná verejná budova slúžiť ako centrum pre udržiavanie, podporu a prezentáciu tradičnej slovenskej kultúry. Jej súčasťou budú výstavné priestory, múzeum, divadelné priestory, vzdelávacie priestory, archív či digitálna knižnica. Podľa vyhlasovateľa by mala byť budova navyše navrhnutá s dôrazom na energetickú účinnosť a udržateľnosť.

Dôležitou súčasťou architektonického riešenia by mala byť aj flexibilita vnútorných priestorov. „Budova by mala byť navrhnutá s ohľadom na flexibilitu a variabilitu priestorov, aby sa mohla prispôsobiť rôznym kultúrnym podujatiam a potrebám komunity. Modulárne steny, pohyblivé sedadlá a flexibilné scénické prvky by umožnili rýchlu a jednoduchú zmenu rozloženia priestorov podľa potrieb,” dočítame sa v súťažnom zadaní.

Jeho súčasťou naviac bola aj požiadavka na riešenie exteriérových priestorov v okolí budovy. Tie majú po dokončení projektu slúžiť na trávenie voľného času a stretávanie sa. Dôraz má byť podľa vyhlasovateľa kladený na moderné krajinárske a sadovnícke riešenia s množstvom zelene, umiestnenie umeleckých diel vo verejnom priestore a ekologické riešenia.

 

Zdroj: BAKYTA

 

V prvom kole kompetície odborná porota hodnotila 20 súťažných návrhov. Do druhého kola postúpilo 5 z nich. Pomerne vysoká účasť signalizuje záujem architektov o tento typ súťaží a tiež ich nedostatok na poli slovenskej architektúry.

Prvé miesto v rámci súťaže napokon odborná porota udelila ateliéru BAKYTA, ktorý podľa komentára vyniká najmä urbanistickým riešením. „Vzniká priečne prepojenie vonkajším priestorom medzi urbanistickým priestorom od kostola po rieku Hornád. Samotná líniová hmota Centra akoby pokračovala do verejného priestoru nábrežia rieky a v mieste dotyku s riekou je umiestnená hlavná sála – bezbariérovo prístupná, s možnosťou otvorenia priamo do verejného priestoru až k rieke,” dočítame sa v komentári.

Z architektonického hľadiska ide o líniový objekt, ktorý vhodne zapadne medzi okolité budovy. Hmota budovy sa v návrhu delí na dva bloky, ktoré sú na úrovni terénu oddelené krytým námestím. Spomínaný hmotový koncept bol podčiarknutý aj na úrovni druhého nadzemného podlažia, kde v centrálnej časti budovy vznikla strešná terasa.

Z konštrukčného hľadiska ide o drevený skelet z lepených nosníkov a oceľových stĺpov, ktorý je opláštený panelmi na rôznej materiálovej báze. Podľa odbornej poroty je preto nutné zvážiť a preveriť protipožiarnu ochranu takéhoto riešenia. Plné plochy fasád následne tvoria drevené panely z exteriéru potiahnuté zrkadliacim plechom.

„Návrh sa snaží poňať celú stavbu racionálne a udržateľne, hospodárne narába so samotným stavebným objemom. Návrh sa veľmi dobre vyrovnal s ťažkým kontextom riešeného územia. Zmysluplne reaguje ako na kvality pozemku, tak na jeho obmedzenia a okrem naplnenia zadania ponúka aj uveriteľné priestory pre voľnočasové aktivity obyvateľov okolia,” dodáva v závere hodnotenia odborná porota.

Druhé miesto v rámci súťaže obsadil kolektív ZDA - Zoboki Design & Architecture z Budapešti. Na treťom mieste sa umiestnil návrh bratislavského štúdia young.s architekti. Odborná porota ocenila kreatívny prístup všetkých finálových návrhov, pričom vyzdvihla fakt, že každý zo súťažných kolektívov pristupoval k riešeniu zadania individuálnym spôsobom.

Predbežný odhad nákladov na tento projekt sa pohybuje vo výške okolo 25 miliónov eur. Kraj momentálne počíta s viaczdrojovým financovaním vrátane eurofondov. Podľa zverejneného harmonogramu by mal byť základný kameň stavby položený v roku 2026. Výstavba moderného Centra tradičnej kultúry v Košiciach má výrazne prispieť k osvete v oblasti tradičnej slovenskej kultúry. Na druhej strane netreba zabúdať, že kultúra nie je len o ľudových tradíciách. Najmä dnes si podporu zaslúži aj súčasná kultúra a kreatívny priemysel vo všeobecnosti.

 

(KSK, Slovenská komora architektov, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube