Author photoMartina Gregová 13.01.2025 19:00

Nové bývanie v storočnom dome. Veľkomestský bratislavský byt ukrýva svetlý interiér plný originálnych detailov

Rekonštrukcia bytu v budove bývalej Zemskej banky na Gorkého 7 v centre Bratislavy nepriniesla jeho súčasným majiteľom len zmenu dispozície a dizajnu, ale aj celkovej funkčnej náplne. Dnes moderne zariadený byt ešte nedávno slúžil ako fotografické štúdio. Rekonštrukcia zohľadnila pôvodný charakter priestoru, no priniesla súčasné riešenia a nadčasový dizajn.

Autorka: Michal Illa

Autorka: Michal Illa

Martina Gvizdová, zakladateľka interiérového štúdia Ellements Studio, niekoľko rokov žila a pracovala vo viacerých svetových metropolách vrátane New Yorku, Miami a Londýna. Pred pár rokmi sa rozhodla prácu stylistky vymeniť za interiérový dizajn. Z Prahy sa presťahovala do Bratislavy, kde objavila svoju novú vášeň. Tú rýchlo pretavila do viacerých príjemne pôsobiacich návrhov a realizácií interiérov.

Podľa slov dizajnérky majú návrhy z Ellements Studia jedno spoločné – sú nadčasové, aby klienta neomrzeli ani po rokoch. „Samozrejmosťou sú tiež kvalitné materiály, ktoré tvoria nosný prvok každého projektu,“ tvrdí zakladateľka štúdia. „Stále všetko mením a porovnávam, ako to spolu sedí, až dokým nie som na 100% spokojná s každým detailom,“ dodáva.

Jeden z najnovších projektov, ktorý vznikol pod taktovkou Martiny Gvizdovej, sa nachádza v takmer presne storočnej budove (dokončená bola v roku 1924) na Gorkého 7 v centre Bratislavy. Architektom bol pôvodne Osvald Polívka, neskôr ju preprojektoval Evžen Linhard. Jej priečelie zdobí alegorická sochárska výzdoba od českého sochára Ladislava Šalouna. V okolí bytu nájdeme tiež viacero reštaurácií, kaviarní či kultúrnych inštitúcií. 

Galéria

  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa
  • Autorka: Michal Illa

Bývalé sídlo Zemskej banky už niekoľko rokov slúži primárne ako rezidenčný objekt. Byt, ktorý prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, sa rozprestiera na štvrtom podlaží a je orientovaný najmä do priľahlého vnútrobloku. Pred začatím stavebných prác jeho priestory slúžili pre potreby fotografického štúdia.

Podľa pôvodného pôdorysu byt pred začatím rekonštrukcie pozostával z jednej hlavnej izby, jednej menšej izby, dvoch kúpeľní a samostatne riešeného WC. Kuchyňa sa nachádzala v blízkosti hygienického jadra. Po novom v rámci dispozičných úprav v byte pribudla ďalšia izba v podobe hlavnej spálne. Vďaka jej umiestneniu v časti pôvodnej kuchyne má spálňa samostatný vstup do jednej z kúpeľní, čo bezpochyby zvýšilo celkovú kvalitu bývania.

Celková podlažná plocha dosahuje 83 metrov štvorcových. Zmenšenú dennú miestnosť dnes tvorí obývací kút s menšou sedačkou a kreslom, kuchyňa v tvare L a jedálenské sedenie, ktorému dominuje výrazné LED svietidlo. Jedna z kúpeľní disponuje sprchovým kútom, v druhej sa nachádza vaňa aj toaleta. Vďaka zmene dispozície tak dizajnérka dvojizbový byt pretvorila na plnohodnotné trojizbové bývanie.

Z materiálového hľadiska v celom interiéri prevládajú svetlé dekory. Výnimkou nie je ani smreková podlaha, ktorá sa tiahne všetkými obytnými miestnosťami, či výrazný betónový strop. Svetlé drevo sa objavuje aj na nábytku vyrobenom na mieru či vo forme obkladov stien. Nechýba ani pracovná doska z umelého kameňa s jemným mramorovým nádychom.

V kúpeľniach, rovnako ako v celom zvyšku bytu, dizajnérka stavila na minimalizmus, zdôraznený niekoľkými výraznými akcentmi. Maloformátové obklady svetlosivej farby sa v nich striedajú s bielou maľovkou. Paleta materiálov tak aj v tomto prípade odzrkadľuje preferencie dizajnérky. Ako uviedla pre portál Technistone.com, spomedzi všetkých materiálov má najradšej tie prírodné, ako je kameň – napríklad mramor či rôzne druhy žuly, ale zbožňuje tiež drevo, sklo či kov.

Súčasťou interiéru je aj niekoľko dizajnových solitérov, ako tmavosivá sedačka oblých tvarov, ikonické kreslo, jedálenské stoličky či výrazné závesné svietidlá v dennej miestnosti. V byte bolo umiestnených tiež viacero umeleckých diel od nemeckej maliarky Very Klaus a českej umelkyne Antonie Stanovej.

V kúpeľniach zaujmú zlaté detaily v podobe kúpeľňových batérií či svietidiel, aj na mieru navrhnuté umývadlo z talianskeho mramoru Calacatta Viola. V byte nechýba ani dostatok úložného priestoru či farebné mikrodetaily v podobe retro zásuviek výraznej oranžovej farby.

Na celkovom dojme interiéru jednoznačne pridávajú vysoké stropy, ukončené odhaleným betónovým podhľadom, pôvodné vstupné dvere či okná. Podľa portálu Môjdom rekonštrukcia bytu trvala tri mesiace, pričom zahŕňala aj kompletnú prerábku rozvodov vody, odpadu a elektriny. Výsledkom prác je vydarená zmena funkcie z bývalého dvojizbového fotografického štúdia na moderný byt s troma plnohodnotnými izbami. O poslednej z izieb majitelia zatiaľ uvažujú ako o detskej.

 

(Môjdom, Ellements Studio, Technistone, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube