Prírodná rezervácia Divoká Šárka patrí medzi obľúbené rekreačné lokality obyvateľov českej metropoly. Jej jedinečné prostredie poslúžilo ako inšpirácia k návrhu interiéru bytu, ktorý sa nachádza v jej tesnej blízkosti. Výsledkom je elegantný priestor plný prírodných materiálov.
Prírodná rezervácia Divoká Šárka sa nachádza na území mestskej časti Praha 6. Aj napriek tomu, že je táto oblasť súčasťou českej metropoly, je husto zalesnená, vďaka čomu ponúka množstvo možností na oddych a rekreáciu. Podľa portálu Pražská príroda ju ročne navštívi zhruba 1,2 milióna návštevníkov. Práve toto jedinečné prostredie slúžilo ako hlavná inšpirácia pri návrhu rekonštrukcie bytu, ktorý dostal pracovný názov Klidná Divoká Šárka.
Byt o rozlohe 103 metrov štvorcových sa nachádza v blízkosti spomínanej rezervácie. Jeho novú podobu vypracovalo štúdio pod vedením Ivy Hájkovej. „V návrhu sa inšpirujeme jednak veľkorysosťou rezervácie, jednak skladbou prírodných elementov – skala, stepy, lesy a lúky. Snažíme sa tak preniesť atmosféru a vytvoriť prírodné, kľudné útočisko vo veľkomeste,“ tvrdí hlavná dizajnérka a majiteľka štúdia.
Ďalším východiskom návrhu boli jasne odkomunikované preferencie majiteľov, a to najmä v oblasti materiálov a farieb. Podľa Ivy Hájkovej mali súčasní majitelia bytu radi prírodné materiály, ľahko elegantné a remeselné interiéry v kombinácii s príjemnou útulnosťou a voľnosťou priestoru.
Výsledkom je jemný a elegantný interiér, v ktorom dominujú svetlé farby aj dekory. Stropy v celom byte boli navrhnuté ako biele, podlaha má svetlosivý nádych. Väčšina nábytku, vyrobeného na mieru, bola následne navrhnutá v svetlom drevodekore v kombinácii s kamennými plochami na barovom ostrove či v časti kuchynskej zásteny. „Vzniká tak kontrast stien s podlahou a stropom, čo ešte viac opticky zvyšuje priestor,“ uvádza dizajnérka. K optickému zväčšeniu priestorov prispieva tiež bohaté presklenie.
Zo solitérov v dennej miestnosti dominuje svetloružová sedačka, ktorej farebnosť má podľa hlavnej dizajnérky evokovať jednu z farieb prítomných pri západe slnka. Kuchynská linka v časti jedálenského sedenia voľne prechádza do presklenej úložnej skrine na riad s elegantnými detailmi v podobe mosadzného rámu a štruktúrovaného skla.
Drevený jedálenský stôl a stoličky následne dopĺňa závesné svietidlo, ktoré svojím tvarom pripomína okvetné lístky. Jednou z hlavných dominánt tejto časti bytu je bezpochyby aj barové sedenie, obložené doskou s kameninovým nádychom. Aj tu možno pozorovať mosadzné detaily, tentokrát v podobe drezovej batérie a závesného líniového svietidla.
Rovnaká paleta materiálov sa následne objavuje v celom byte, vrátane spální a kúpeľní. Hlavná spálňa okrem postele disponuje tiež priestranným pracovno-kozmetickým stolom umiestneným pod oknom a dostatkom úložného priestoru. Prírodnú atmosféru tu evokujú prvky v podobe stolovej lampy s mramorovým dekorom či úchytiek pripomínajúcich konáre stromov.
Byt o rozlohe 103 metrov štvorcových disponuje tiež dvojicou kúpeľní. Jedna z nich ponúka majiteľom bytu komfort v podobe zabudovanej vane, v druhej sa nachádza priestranný sprchový kút. Svetlošedé obklady s jemným kameninovým dekorom sa v nich striedajú s výraznejšími obkladmi aj bielymi maloformátovými obkladmi. Detaily v podobe sprchového príslušenstva či umývadlových batérií boli navrhnuté v kombinácii čiernej a mosadznej farby.
Interiéry, ktoré kombinujú svetlé farby, prírodné materiály a voľnú dispozíciu, ponúkajú množstvo výhod. Svetlé farby ako biela, krémová či pastelové odtiene opticky zväčšujú priestor a zlepšujú odraz prirodzeného svetla, čím vytvárajú jasnú a príjemnú atmosféru. Prírodné materiály ako drevo, kameň alebo textílie prinášajú do interiéru pocit tepla, autenticity a ekologickej udržateľnosti.
Voľná dispozícia zas podporuje plynulé prepojenie jednotlivých zón, čo zlepšuje komunikáciu medzi členmi domácnosti a umožňuje flexibilné využitie priestoru. Táto kombinácia estetických a funkčných prvkov vytvára harmonické prostredie, ktoré pôsobí upokojujúco a podporuje pohodlie aj zdravé bývanie. Byt Klidná Divoká Šárka je toho jasným dôkazom.
Zároveň nejde o prvú realizáciu štúdia Ivy Hájkovej, v ktorej bol dizajn interiéru inšpirovaný okolitým prostredím. Lokalita, v ktorej sa bytová jednotka nachádza, ovplyvnila aj návrh Bytu Masna. V okolí v minulosti sídlili mäsiarske a údenárske prevádzky, čo sa podľa architektky v jednotlivých miestnostiach prejavilo najmä vo výbere farieb a materiálov.
(Iva Hájková Studio, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac