Vodárenské veže so svojou špecifickou architektúrou často tvoria dominanty mestských štvrtí a výrazne ovplyvňujú panorámu, najmä v menších mestách. Ak však dlhé roky či dokonca desaťročia chátrajú, ich stav negatívne zasahuje do celkového obrazu mesta. Rovnako tomu bolo aj v meste Spišská Nová Ves, kde sa nedávno spustila rekonštrukcia vodojemu, ktorý už viac ako 50 rokov neplní svoju primárnu funkciu. Do druhého najväčšieho mesta Spiša prinesie nové funkcie v unikátnom prostredí.
V kontexte mestotvorných prvkov predstavujú vodárenské veže špecifickú skupinu. Ide o priemyselné objekty, ktorých primárnym účelom je krátkodobá akumulácia vody, teda vyrovnávanie rozdielov medzi prítokmi z vodného zdroja a odbermi spotrebiteľov. Ich vertikálny charakter zároveň ovplyvňuje panorámu miest a robí z nich dominanty mestských štvrtí.
Napriek tomu, že ide o priemyselné objekty, vplyvom postupného rozširovania centier miest sa často nachádzajú v oblastiach, do ktorých funkčne nezapadajú. O to viac, ak už dávno prestali plniť svoju primárnu funkciu a niekoľko rokov či desaťročí postupne chátrajú. Veľké množstvo takýchto stavieb sa nachádza aj na Slovensku, pričom sa odlišujú nielen technickým riešením, ale aj architektonickým výrazom.
V posledných rokoch si viaceré samosprávy začali uvedomovať význam týchto stavieb a ich skrytý potenciál. V rokoch 2022–2023 prebehla pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Bratislava napríklad komplexná obnova starého vodojemu v obci Bernolákovo, známeho aj ako Várdomb. Obnova objektu však nepriniesla len jeho sanáciu. Veža vodojemu bola zároveň adaptovaná na nové využitie.
Po novom vodojem slúži ako vyhliadka a malá expozícia venovaná zaujímavostiam o tejto pamiatke a dejinám neďalekého hradu Čeklís. V budúcnosti obec plánuje v okolí objektu usporadúvať rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. „Obnova prinavrátila vodojemu pôvodný historický eklektický výraz umocnený dekoratívnymi prvkami omietkovej bosáže, rímsami, cimburím a vežičkou," opisuje prínos projektu porota posledného ročníka súťaže Fénix-kultúrna pamiatka.
Nový dych chce bývalému vodojemu vdýchnuť aj mesto Spišská Nová Ves, ktoré býva označované ako vstupná brána do Národného parku Slovenský raj. Vodojem, ktorý sa mesto rozhodlo transformovať, sa nachádza neďaleko hlavnej autobusovej a železničnej stanice. Návštevníci a obyvatelia mesta sa preto pohľadu naň pri príchode do mesta vyhnú len ťažko. Objekt bol postavený v rokoch 1951–1953. V minulosti slúžil na zásobovanie železničných parných rušňov vodou, no chátra už viac ako 50 rokov. Od roku 2005 je stavba zaradená do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok SR.
Projekt adaptácie veže vodojemu a revitalizácie jej okolia je na stole už od roku 2021. V tom čase ho vypracovalo štúdio RBArchitects. „Dôležitým aspektom adaptácie a revitalizácie malo byť prihliadanie na historické pozadie týchto objektov a snaha o zachovanie ich historickej hodnoty,“ objasňujú svoj prístup architekti.
Z funkčného hľadiska bude vodojem po citlivej rekonštrukcii plniť funkciu galérie miestnych umelcov, stálej expozície historických železníc a vyhliadky s prezentáciou prírodných a historických krás mesta Spišská Nová Ves a regiónu Spiš. Okrem obnovy samotnej priemyselnej stavby je súčasťou projektu tiež obnova a adaptácia niekoľkých menších objektov nachádzajúcich sa v okolí veže.
V areáli by mal vzniknúť priestor pre menšiu kaviareň a infocentrum. „Ide o jednoduchý drevený objekt, ktorý nahradí ten pôvodný a bude vystavaný na jeho základoch. Pri navrhovaní tohto objektu sme sa snažili vychádzať z ľudového dedičstva tohto regiónu, a z tohto dôvodu sme na fasáde nadviazali na hrazdenú architektúru Spiša,“ vysvetľujú autori pôvodného projektu.
V areáli veže sa vybuduje tiež športovo-rekreačné zázemie pre miestnych obyvateľov a turistov. Chýbať nebude multifunkčné ihrisko a množstvo zelene. Podľa predstavených vizualizácií má byť neďaleko veže vybudované aj menšie zelené parkovisko. Celková plocha riešeného areálu dosahuje 3,7 tisíc metrov štvorcových.
Mesto Spišská Nová Ves aj miesta organizácia cestovného ruchu si od projektu sľubuje pozdvihnutie turizmu. „Veríme, že sa firme Altis Interiér, ktorá sa od novembra 2024 stala novým členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš, podarí vdýchnuť tejto technickej pamiatke nový život a priniesť jej atraktívne využitie podčiarkujúce jej historický význam a účel, tak pre miestnych, ako aj pre turistov,“ uvádza organizácia. Práce na rekonštrukcii pamiatky sa začali v októbri 2024. Na svojej facebookovej stránke o tom informovala spoločnosť Efektbau.
Vodárenské veže predstavujú jedinečný potenciál pre mestá, ktoré hľadajú spôsoby, ako zhodnotiť svoje historické a priemyselné dedičstvo. Ich transformácia na kultúrne, spoločenské alebo rekreačné priestory ponúka možnosť zachovať historické hodnoty týchto objektov a zároveň ich opäť zapojiť do života komunít. Príklady z Bernolákova či Spišskej Novej Vsi ukazujú ako na to.
(Mesto Spišská Nová Ves, RBArchitects, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac