Author photoMartina Gregová 18.01.2025 16:30

Špičkové športoviská na Slovensku pribúdajú. Kvalitné areály vznikajú na kontroverzných miestach

Národné tréningové centrá (NTC) predstavujú moderné športové zariadenia, ktoré slúžia ako platforma na rozvoj profesionálnych športovcov a zároveň poskytujú priestor pre organizáciu vrcholových súťaží a prípravu reprezentačných tímov. Ich hlavnou úlohou je ponúknuť špičkové podmienky na tréning v rôznych športových disciplínach, často na medzinárodnej úrovni. Žiarivé príklady tohto druhu dnes nenájdeme len vo veľkých európskych metropolách ale aj v menších mestách u nás aj v zahraničí.

Zdroj: Norbert Tukaj

Zdroj: Norbert Tukaj

V porovnaní s tradičnými športovými objektmi sa NTC vyznačujú vysokým štandardom infraštruktúry, ktorá spĺňa najnáročnejšie kritériá. Význam národných tréningových centier zároveň vysoko presahuje samotný šport. Ich strategické umiestnenie v mestách či regiónoch môže výrazne ovplyvniť rozvoj miestnej infraštruktúry, podporiť cestovný ruch a zlepšiť medzinárodnú prestíž krajiny. Navyše takéto objekty často slúžia ako motivačný prvok pre mládež, keďže ponúkajú možnosť trénovať na miestach, kde sa pripravujú profesionálni športovci.

Dôležitým aspektom NTC je ich flexibilita. Tieto priestory dokážu hostiť širokú škálu podujatí, od tréningových kempov až po šampionáty. Ide o unikátnu kombináciu výkonnostného zázemia, technologických inovácií a funkčnosti. Národné tréningové centrá tak predstavujú viac než len športové haly – sú symbolom rozvoja športu, vzdelania a národnej identity.

V európskom kontexte, odhliadnuc od miliónových metropol, môže ako ukážkový príklad kvalitného tréningového centra pre športovcov poslúžiť najväčší športový areál v Litve, ktorý sa nachádza v jedinečnej prírodnej lokalite. Za jeho návrhom stojí lokálne štúdio Architektūros linija. Podľa architektov bola „racionalita jeho tvarov a funkčnosť diktovaná typológiou stavby a diskrétne zladená s expresívnym terénom bez zásahu do miestneho kontextu.“

Galéria

  • Vilnius. Autor: Norbert Tukaj
  • Vilnius. Autor: Norbert Tukaj
  • Košice. Zdroj: TASR
  • Košice. Zdroj: TASR
  • Poprad. Zdroj: NTC Poprad
  • Poprad. Zdroj: NTC Poprad
  • Kampus zdravia a športu. Zdroj: AT26 / Bratislavský samosprávny kraj
  • Kampus zdravia a športu. Zdroj: AT26 / Bratislavský samosprávny kraj
  • Šamorín. Zdroj: K4

Súčasťou Národného tréningového centra vo Vilniuse je niekoľko telocviční s rôznou výškou a kapacitou, multifunkčná hala, hotel, stravovacie zariadenia a administratívne priestory. V areáli NTC sa nachádza tiež otvorené futbalové ihrisko a niekoľko menších exteriérových športovísk.

Z architektonického hľadiska objekty zaujmú najmä riešením fasád, materiálovou a farebnou škálou, ako aj vhodným zasadením do komplikovaného terénu. Z dispozičného hľadiska sú vnútorné priestory prínosné predovšetkým vďaka vysokej flexibilnosti, ktorá umožňuje ich využitie na športové podujatia rôzneho charakteru a rozsahu.

 

Košice. Zdroj: TASR

 

Na Slovensku patrí medzi pozitívne príklady národných tréningových centier nedávno otvorené NTC v Košiciach, ktoré je určené prioritne tenistom. Jeho súčasťou je tenisová hala so šiestimi tenisovými a bedmintonovými kurtmi. V exteriéri bolo vybudovaných ďalších osem antukových kurtov a moderné detské ihrisko. V objekte sa nachádza reštaurácia, fitnesscentrum, kancelárie a obchodný priestor.

Konečnú podobu objektu ovplyvnili aktivisti a obyvatelia lokality. Pôvodne malo ísť o megaprojekt s kapacitou až 5.000 divákov. Na základe pripomienok došlo v procese návrhu k zníženiu vonkajšej výšky objektu, zmenšeniu zastavanosti a zvýšeniu podielu zelene v okolí novostavby.

O niečo starším národným tréningovým centrom sa môže pochváliť aj mesto Poprad. V tomto prípade slúži prioritne pre potreby Slovenského futbalového zväzu. „Súčasťou prvej fázy rekonštrukcie pôvodnej tribúny bolo aj vybudovanie ubytovacích kapacít v celkovom počte 39 lôžok. Súčasťou budovy je aj reštaurácia, ktorej stála kapacita je 32 osôb. V druhej fáze sa dobudovaním tribúny okolo hracej plochy zvýšila kapacita štadióna na 5.700 divákov, v súčasnosti sa plánuje dostavba ďalších tréningových plôch,“ tvrdí Slovenský futbalový zväz.

 

Kampus zdravia a športu. Zdroj: AT26 / Bratislavský samosprávny kraj

 

Niekoľko rokov sa hovorí aj o vzniku jedného z najvýznamnejších športových areálov v Bratislave. Kampus zdravia a športu sa má nachádzať v juhovýchodnej časti Petržalky. Pripravovaný kampus by mal mať celomestský až celoštátny význam, pričom by mohol výrazne zlepšiť podmienky pre rozvoj amatérskeho i profesionálneho športu.

Na tejto vízii spolupracuje BSK so Slovenským zväzom ľadového hokeja, Spojenou školou na Ostredkovej v Bratislave, Volejbalovým klubom polície Bratislava a Slovenským atletickým zväzom. Kampus zdravia a športu bude zahŕňať školu, športovú halu, internát s jedálňou, hokejovú halu, atletický štadión, bazén a neskôr aj gymnastickú halu.

Odhadované náklady na projekt sú vo výške 62,5 milióna eur, pričom zahŕňajú aj hokejovú halu a atletický štadión. Architektonickú štúdiu kampusu vypracovali architekti z renomovanej kancelárie AT26.

Podľa súčasného ministra cestovného ruchu a športu SR Dušana Keketiho má k rozvoju športu v krajine a zabezpečeniu kvalitných podmienok pre našich športovcov na medzinárodnej úrovni prispieť aj výstavba Olympic Areny v Šamoríne. Predpokladaná hodnota investičného zámeru výstavby je 31 miliónov eur. Informácia o významnej podpore projektu v rámci privátneho areálu prišla v čase, keď do platnosti vstupovala pomerne rázna konsolidácia verejných výdavkov.

Na rozdiel od Národného tréningového centra vo Vilniuse, pripravovaného zámeru Kampus zdravia a športu v Bratislave či nedávno dokončeného Národného tréningového centra v Košiciach však tento projekt vyvoláva skôr negatívne reakcie – nielen vzhľadom na jeho lokalitu, ale aj z hľadiska jeho pridanej hodnoty v širšom meradle. „Za daných okolností by sa mali prioritne podporovať zámery, ktoré majú mimoriadnu pridanú hodnotu z hľadiska budúceho rozvoja krajiny a nedajú sa financovať inak. Je vysoko diskutabilné, či je takým prípadom aj Olympic Arena v Šamoríne,“ tvrdí zakladateľ a šéfredaktor YIM.BA Adrián Gubčo.

 

(Archdaily, TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube