Bývanie, ktoré spája kvalitnú architektúru, špecifické zariadenie a nadštandardné vybavenie, sa čas od času objaví v ponukách inzertných portálov. Realitný trh Bratislavy v poslednom čase ožíva, čoho súčasťou sú aj menej tradičné nehnuteľnosti. Príkladom je aj byt v ocenenom projekte Podun, umiestnenom v Podunajských Biskupiciach.
V bratislavskom bytovom dome Podun, ktorý získal prestížne ocenenie CE ZA AR 2024 v kategórii Bytové domy, sa ponúka na predaj unikátny byt s cenou 299.999 €. Vzhľadom na mestskú časť Podunajské Biskupice, v ktorej sa nachádza, ide o pomerne kontroverznú sumu.
Ponuka je však priamoúmerná bývaniu v bytovom dome, spájajúcom efektívne riešenia v rámci mestského prostredia so špecifickým architektonickým rukopisom. Zaujme nielen nadšencov architektúry, ale aj tých, ktorí hľadajú nehnuteľnosť v praktickom a kvalitne zvládnutom projekte.
Za návrhom Podunu, resp. Bytového domu Podunajská, stojí renomované štúdio Kuklica Smerek Architekti, v rámci stavebného riešenia sa na projekte podieľal aj Michal Bajan a na interiéroch Klaudia Ganderák Matiaško. Koncept vychádza z doplnenia ohybu ulice, pôsobiacej nedokončeným dojmom. Budova do nej jednoznačne zapadá, avšak s dôrazom na rešpektovanie uličnej línie a vizuálnej prirodzenosti Podunajskej ulice.
Autori koncept bytového domu poňali ako subtílnu obytnú budovu, ktorá reprezentuje ich chápanie kvalitného bývania v mestskom prostredí, často limitovanom priestorom. „Medzi základné prvky návrhu patrí rešpektovanie mierky urbanizmu a komunikácia objektu so svojím okolím. Dôležitá je kultivovaná zeleň pre obyvateľov, rovnako pre okoloidúcich, svetlé a racionálne dispozície s orientáciou na dve svetové strany a spoločné pobytové priestory, “ približujú. Za zmienku stojí aj tichý zelený priestor, ktorý je súčasťou areálu.
Vizuálne pracuje s tvarmi „komína a boxu”, čím sa dosiahlo odľahčenie hmoty stavby pri pohľade z ulice, evokujúc úzke línie. To isté sa podarilo vytvorením otvoreného parteru na prízemí, umožňujúceho pohľad na zeleň za domom. Subtílnosť podporuje aj svetlá farebnosť budovy a zaoblený tvar, v ktorom vznikli menšie 1,5-izbové byty s lodžiou a väčšie 2,5-izbové byty s prívlastkom štartovacie.
Porota taktiež ocenila viacero kvalít projektu. „So sympatickou ľahkosťou sa autori v návrhu vyrovnali s pomerne stiesnenými okrajovými podmienkami územia - bytový dom jednoznačne porotu presvedčil tak svojou figúrou, ktorá na tieto podmienky dôsledne, ale sviežo reaguje; ako aj rozvrhnutím jednotlivých bytov, " objasňujú experti svoju voľbu, vyzdvihujúc aj komunitné zelené zóny.
Presvetlenie, ktoré zásadne formuje kvalitu vnútorných priestorov, dopĺňa prevetrávanie a akustický komfort, všetko dosiahnuté rohovými dispozíciami bytov. Časť „komína” vyniká dvoma loftovými bytmi so svetlou výškou stropov takmer šesť metrov, pričom ich výhodou sú aj terasy so zelenou strechou.
Práve jedným z týchto mezanínových bytov je spomínaná nehnuteľnosť na predaj. Bývanie v novostavbe z minulého roka disponuje plochou 67 m2, ktorá je však násobená neštandardnou výškou stropov. Rozľahlosť priestoru sa tak vizuálne podieľa aj na podobe interiéru, aj keď iba 2-izbového bytu.
Interiéry sú zásadným bodom, ktorý tento projekt odlišuje od iných ponúk na trhu. Ako jediná z posledných realizácii poskytuje viacero bytov plne vybavených a zariadených. Zásadná je nielen kvalita materiálov, ale aj vizuálne pútavý návrh bytov, podporujúci charakteristické vlastnosti architektúry domu. Vyzdvihnutím svetlých priestorov, vysokých stropov a zameraním sa na farebnosť, smerujúcej k univerzálnej neutralite, vznikli byty s funkčným, avšak výnimočným dizajnom.
Drevodekor, prítomný už vo vstupných priestoroch bytu, naznačuje, v akej podobe sa bude niesť zvyšok interiéru. Premyslený vstavaný nábytok puristicky pokrýva nielen potreby úložiska, ale zároveň poskytuje priestor pre komfortné sedenie.
Masívny materiál, odkazujúci na kvalitné riešenia aj v spoločných priestoroch domu, vidno aj na kuchynskej linke. Dubové drevo svojou úrovňou a neutrálnosťou flexibilne vyhovie väčšine záujemcov, rovnako ako hygienické zázemie v odtieňoch bielej, do ktorého sa vstupuje cez skryté dvere chodbovej zostavy. Ostatné dvere taktiež pracujú so skrytými zárubňami.
Kuchynská zóna, obsahujúca ostrov s integrovanou varnou dosku a so vstavaným odsávačom pár, podčiarkuje dôraz na všetky detaily. Je vybavená spotrebičmi značky BOSCH. Priestor nad ňou, patriaci vyvýšenému poschodiu, tým pádom nenarúša prítomnosť samostatného spotrebiču. Prvky, ozvláštňujúce kuchyňu, sú najmä okrúhle čierne úchytky. Geometrický tvar kruhu je prítomný naprieč celým bytovým domom. Barové stoličky v imitácii koňakovej kože sú značky Kave Home, pričom v obývačkovej sekcii je použitá sedačka renomovanej belgickej značky OLTA.
Nad kuchynskou časťou je umiestnený obytný priestor, fungujúci ako nočná zóna. Prístup k nej pozostáva z kovového schodiska v chrómovej farbe, zabezpečený je zábradlím z rovnakého materiálu. Vizuálne je odľahčené mriežkovaním, podporujúcom loftovú povahu inak malometrážneho bytu s priestrannými sklenenými plochami.
Logická architektúra, detailné prepracovanie použitých prvkov a kvalita materiálov sú dôkazmi výnimočnosti obytného domu Podun. Právom je ocenený aj v kontexte zelených riešení. Byty v projekte neoplývajú zásadnou rozlohou, avšak množstvom okien, svetlou výškou či nadštandardným vybavením vytvárajú ukážkové mestské bývanie s vysokou životnou úrovňou.
(Archinfo.sk, nehnuteľnosti.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac